Osmaniyeli Esnaf: “1 Menü Söyleyip 3 Öğrenci Yiyor. Bir Çorbanın Yanında 2 Ekmek Yiyen Var’’

service
Osmaniyeli Esnaf: 1 Menü Söyleyip 3 Öğrenci Yiyor. Bir Çorbanın Yanında 2 Ekmek Yiyen Var’

Osmaniyeli Esnaf: “1 Menü Söyleyip 3 Öğrenci Yiyor. Bir Çorbanın Yanında 2 Ekmek Yiyen Var’’

 

BURHAN DEMİRCİOĞLU

Osmaniye’de üniversite bölgesinde ev yemekleri satan Tahir Temiz, geçim sıkıntısının hat safhada olduğunu belirterek, üniversite öğrencilerinin yemek noktasında sıkıntı içerisinde olduklarını ifade etti. Temiz, “Öğrenci olsun, işçi kesimi olsun, bu insanlar artık bıkmış durumda. Ceplerinde paraları yok, bir alım güçleri yok. Bir çorbanın yanına biz ortalama yarım ekmek veriyoruz, 4-5 dilim ama 2 tane ekmeği yiyen var. Bir tane içli köfte dahi isteyen oldu” dedi. Eşi İnci Temiz ise “3 tane öğrencimiz gelip de bir menü söyleyip 3’ü bir oturup yedi. Ben çok üzüldüm” diye konuştu.

Osmaniye’nin Fakıuşağı Mahallesi’nde Korkut Ata Üniversitesi civarında ev yemekleri satışı yapan Tahir Temiz ve eşi İnci Temiz, yaşadıkları sıkıntıları anlattı. İnsanların alım gücünün düştüğünü anlatan Tahir Temiz, şöyle konuştu:

“Gelen zamlar oldukça fahiş bir biçimde yansıdı. 105 liraya alabildiğimiz eti şu an 145 liraya almak durumundayız. 50 liraya aldığımız 4 kilo yoğurt şu an 75 lira olmuş durumda. Geçim sıkıntısı hat safhada. Genel olarak insanlarımıza baktığımız zaman burası üniversite bölgesi. Bazen öyle bir şeyler oluyor ki; çocuk geldi çorbayı sordu, mercimek çorbasını, 20 lira cevabını veremedik, çünkü eğer cebinde o kadar parası olmuş olsaydı, dışarıda bizim fiyatlarımız yazıyor, o fiyatlara nazaran gelip fiyat sormadan ‘bana bir çorba verin’ diyebilirdi ama biz onun durumuna baktığımızda hissettik. Çorba öğrenciye bedava dedik, sadece kırılmasın diye. ‘İçmeyeceğim’ dedi çekip giderken biz onu geri çevirdik, 5 liraya çorba verelim sana diye, o zaman geldi içti.

1 TANE KÖFTE İSTEYEN OLDU

Hani insanlarda artık bu maddiyatsızlık içerisinde, bu kadar sıkıntılar içerisinde öğrenci olsun, işçi kesimi olsun, bu insanlar artık bıkmış durumda. Ceplerinde paraları yok, bir alım güçleri yok. Bir çorbanın yanına biz ortalama yarım ekmek veriyoruz, 4-5 dilim ama 2 tane ekmeği yiyen var. Bir tane içli köfte dahi isteyen oldu. Artık alım gücü yok ama tatması lazım hani bizden olsun tadın diyoruz ama yine de insanlar artık bunu bir zül olarak kendilerine bir hakaret olarak sayıyorlar ve o yüzden normal diyoruz işte 10 lira ,15 lira siz bunu verin, yiyin, tadın, gidin diyoruz.

OTURUP 2 EKMEK YİYEN ÖĞRENCİ VAR

Dün gelen bir öğrencimiz bize fırın tava sordu. Fırın tavanın 40 lira olduğunu söyledik, menü olarak 40 lira düzeltiyorum, yanında dedi ‘pilav ve diğer şeyleri yoğurdu almazsam ne olur’ o zaman dedik 25 lira olur. Şimdi biz bunu 25 liraya verdik. Bu çocuk oturdu 2 tane ekmek yedi. Yanına işte turşu yeşillik istedi bunlar zaten menünün içerisinde olan şeyler olduğu için, hani sadece hayatı idame ettirecek kadar basit usulde yiyip kalmak istiyor öğrenci.’’

3 ÖĞRENCİ 1 MENÜ SÖYLEYİP YİYOR

Eşi İnci Temiz ise “3 tane öğrencimiz gelip de bir menü söyleyip 3’ü bir oturup yedi. Ben çok üzüldüm. Çok üzüldüm özellikle kız çocuklarının bu üniversite de okumasını daha çok istiyorum. İstediğim için elimden gelen her şeyi yapıyorum da yapmak da istiyorum’’ şeklinde konuştu.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

İşyeri detay

Tahir Temiz

İnci Temiz

 

 

 

Art’s Magazin  Yurt

Osmaniyeli Esnaf: "1 Menü Söyleyip 3 Öğrenci Yiyor. Bir Çorbanın Yanında 2 Ekmek Yiyen Var’’
Osmaniyeli Esnaf: “1 Menü Söyleyip 3 Öğrenci Yiyor. Bir Çorbanın Yanında 2 Ekmek Yiyen Var’’

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!