OSMANİYELİ KEBAPÇI: YARIM, ÇEYREK KEBAP İSTEYEN OLUYOR

service

OSMANİYELİ KEBAPÇI: YARIM, ÇEYREK KEBAP İSTEYEN OLUYOR

BURHAN DEMİRCİOĞLU                  

Osmaniye’de kebapçılık yapan İsmail Aslan, gelen zamlarla birlikte kazanç elde edemediklerini, esnaf olarak zor durumda olduklarını söyledi. Aslan, “Şimdi adamlar geliyor mesela, soruyor, ‘20 lira olmaz mı’ diyor. Yarım, çeyrek kebap isteyen de oluyor. Adamın alım gücü malım gücü yok kardeşim. Esnaf perişan, millet perişan, yani herkes perişan şu anda” dedi.

Osmaniye’nin İstiklal Mahallesi’ndeki Rahime Hatun Meydanı’nda yıllardır kebapçılık yapan İsmail Aslan, ekonomik kriz nedeniyle yaşadıkları sorunları ANKA Haber Ajansı’na anlattı. Aslan, şöyle konuştu:

“25 seneden beri kebapçıyım ben. Soruyor, mesela ‘Dürüm kaç lira’ diyor. Biz, dürümü 25 liraya da veriyoruz, 30 liraya da ama adamlar çekip geri gidiyor. Çoğu mesela yiyemiyor. Bizim de şu anda sattığımız ekmek 15 tane. Milletin alım gücü falan yok, millet perişan. Ne oldu şimdi? 8 bin 500 lira maaş yaptılar ama arkasından da zam yaptılar tavuğa, ete. 115 liraydı et, 130 lira yaptı. Tavuk mesela 50 liraydı, 60 lira yaptı. Yani şu anda biz esnaf olarak kazanmıyoruz. Biz perişanız, işin gerçeğini söyleyeyim.

“YARIM, ÇEYREK KEBAP İSTEYEN OLUYOR”  

Şimdi adamlar geliyor, mesela soruyor, ‘20 lira olmaz mı’ diyor. Yarım, çeyrek kebap isteyen de oluyor. Adamın alım gücü malım gücü yok kardeşim. Esnaf perişan, millet perişan, yani herkes perişan şu anda. Adam, tamam asgari ücrete zam yapmış ama oradan öbür türlü millet koyuyor kardeşim. Adam ekliyor tavuğa 10 lira, ete 15 lira, hemen yapıveriyorlar. Poşetlere zam, her şeye zam. Benim günde sattığım 15 tane ekmek. Ben evimi geçindiremiyorum, işin gerçeğini söyleyeyim. Neyse onu söylüyorum, benim lafım harbi.”

Art’s Magazin  Yurt

OSMANİYELİ KEBAPÇI: YARIM, ÇEYREK KEBAP İSTEYEN OLUYOR

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!