Osmaniyeli Seyyar Tatlıcı: “‘Tatlı Alana Kadar Ekmek Alır Yerim’ Diyen Müşteriler Oluyor’’

service
Osmaniyeli Seyyar Tatlıcı: Tatlı Alana Kadar Ekmek Alır Yerim Diyen Müşteriler Oluyor

Osmaniyeli Seyyar Tatlıcı: “‘Tatlı Alana Kadar Ekmek Alır Yerim’ Diyen Müşteriler Oluyor’’

 

BURHAN DEMİRCİOĞLU

Osmaniye’de 40 yıldır seyyar tatlıcılık yapan emekli Zeynel Sözer, emekli maaşıyla geçinemediğini, eskiye göre tatlı satışlarının da yarıdan fazla düştüğünden yakındı. Sözer, “‘2 liram, 3 liram var bana yarım ver’ diyen oluyor. Kimisi ‘onu alana kadar bir ekmek alır yerim’ diyor” diye konuştu.

Osmaniye’de yaklaşık 40 yıldır seyyar tatlıcılık yapan, emekli olmasına rağmen geçinemediğini ifade eden Zeynel Sözer, eskiden günde iki tepsi satarken şimdi bir tepsi zor sattığını söyledi. Sözer, şöyle konuştu:

“40 yıllık tatlıcıyız, halen devam ediyoruz. Şimdi yani yarıya bile düştü desem, daha da çok yani, yarı bile değil eskiye göre. Ama eskiden iki tepsi ile gidiyordum bitiriyordum, nerden baksan 30 kilogram tatlıydı, şu an onun yarısı bile değil yani. Kimi çok yakınıyor yiyemem diyor, ekmek parası diyor, kimi sormuyor alıyor, duruma göre değişiyor, ortamına göre. Ama onu alana kadar bir ekmek alırım yerim diyor, bu da var yani. ‘2 liram, 3 liram var bana yarım ver’ diyor ama biz bölemiyoruz onu, durum bu yani. Şimdi bölersek böldüğümüz bir şeye yaramıyor. Şu tatlıyı bölersek gerisi dağılır gider, ondan dolayı bölemiyoruz. Yarın da ne olacağını bilmiyoruz ama mümkün olduğu kadar devam diyoruz.

“EMEKLİYİM GEÇİNEMİYORUM”

Ben şimdi emekliyim, emeklilikle geçinemiyoruz ama bununla da çabalıyoruz. Şu an üzerimde çocuk kalmadı ama yine de geçinemiyoruz. Geliyor bir elektrik faturası 1000 lira, aldığım 4 bin lira para geçinebilir misin? 1000 lira elektrik gelirse, geçinemezsin. Artı faturalar bilmem ne, gıda maddesi baştan sona uçtu gitti ama yapacak bir şey yok, devam.’’

 

 

Art’s Magazin  Yurt

Osmaniyeli Seyyar Tatlıcı: "'Tatlı Alana Kadar Ekmek Alır Yerim' Diyen Müşteriler Oluyor’’
Osmaniyeli Seyyar Tatlıcı: “‘Tatlı Alana Kadar Ekmek Alır Yerim’ Diyen Müşteriler Oluyor’’

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!