Divan Kurulu Toplantısı Yapılıyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Divan Kurulu Toplantısı Yapılıyor

Toplantıya; Başkanımız Ahmet Nur Çebi, Yönetim Kurulu Üyelerimiz, Divan Kurulu Başkanımız Tevfik Yamantürk, Divan Başkanlık Kurulu Üyelerimiz, Denetim Kurulu Başkanımız Gökhan Tiryaki, Denetim Kurulu Üyelerimiz ile Divan Kurulu Üyelerimiz katıldılar.

Toplantının açılışının ardından saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Divan Kurulu Başkanımız Tevfik Yamantürk, toplantıda yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Altı yıldır bu görevi yapmaya çalışıyorum. Ben çok şanslı bir insanım. Arkadaşlarım benim sırtımdan yük alıyorlar. Hepsine teşekkür ediyorum. Tüzük tadili uzun süredir çalışılan bir konu. Bu konu yönetimin tasarrufuyla haziran ayında önünüze gelecektir.”

Yamantürk’ün ardından Denetim Kurulu Başkanımız Gökhan Tiryaki, Kulübümüzün mali durumu hakkında Divan Kurulu Üyelerimizi bilgilendirdi.

Beşiktaş Jimnastik Kulübü Derneği ve Şirketler Grubu Genel Müdürümüz Seçil Aygül, Divan Kurulu Üyelerimize arz ettiği konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

“Borç konusunda kısa vadede nakde çevrilebilecek varlıklarımızın da hesaba katılması gerektiğini düşünüyorum. Kur üç katına çıktı, vergiler yüzde 40’a çıktı, yayın hakları 100 milyon dolara indi, pandemi olumsuz etkiledi. Üç buçuk yılda 120 milyon dolarlık olumsuz etki tespit ettik. Bu etki olmasaydı borcumuz 2.9 milyar lira olurdu. Borcumuz avro bazında yüzde 38 azaldı. UEFA ile yapılan anlaşma doğrultusunda 60 milyon avroya ek olarak bütçeyi 40 milyon avro daha aşarsak men riski var ki böyle bir durum söz konusu değil. 2018-19 sezonunda 296 bin forma satılmıştı. Bu sezon 300 bine yakın forma satacağız. E ticaretin yüzde 8 olan payı 11’e yükseldi. Derneğimizin ve şirketlerimizin hesap dönemlerini eş zamanlı hale getireceğiz. Adidas’la olan sözleşmemizi güncelledik. Verimsiz mağazaları kapattık, bazılarının lokasyonunu değiştirdik. Kamusal borçlarımızı yüzde 9 faizle vadeye yayma imkanı bulacağız.”

İkinci Başkanımız Engin Baltacı, toplantıda yaptığı konuşmada şunları söyledi:

Alacaklı olduğumuz 76 dava vardır. Borçlu olarak takibe alındığımız 66 adet icra dosyası vardır. Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Spor Genel Müdürlüğü tarafından açılan icra takipleriyle ilgili sulh sözleşmesi imzalandı ve 42 milyon liralık borç yapılandırıldı. Hukuk Müşavirliğimiz kurumsal bir yapıya kavuşturulmaktadır. 2016 yılındaki genel kurulun iptaline ilişkin açılan davanın reddine karar verilmiştir. 2018 yılında görev yapmış iki ayrı yönetimin ibralarına ilişkin açılan iptal davasının kabulüne karar verilmiştir. Kulübümüz bu kararla ilgili istinafa başvurmuştur. Beşiktaş’ın çıkarları doğrultusunda hukukun gereğini yapıyoruz. Gereken neyse yapılacaktır. Lütfen bize güvenin. Hukuku kullanarak polemik yaratmak istemiyoruz. Önceki yönetim kurulu üyelerine karşı açılmış davalar var. Emin olun ki iyi bir şekilde takip ediyoruz. Davalar KPMG raporuna göre açıldı. Yeni davalar için çalışmalar sürüyor. KPMG raporu İçişleri Bakanlığı ile SPK’ya da gönderildi. Bu iki kurumdan kendi hukuki görüşleri oluşmadan raporun kamuoyuyla paylaşılmaması tavsiyesi tarafımıza iletildi. Stadımızda restoranı bulunan Divan şirketinin turizm işletme belgesi olmadığı için iki milyon avroluk cezayla karşı karşıyaydık. 2 Mart 2023 itibarıyla bu belgeyi aldık. Müze ve stat turu yapan firmayla olan sözleşmeyi feshettik. Firmanın aleyhimize açtığı dava reddedildi. Müze ve stat turundan iyi bir gelir elde ediyoruz. Aşçıoğlu dosyasını kapatalım artık. Beşiktaş’ın hakkı yenmiştir tartışması, hukukilik kazandıramayacağımız bir noktadadır. Enerjimizi azaltacak işler yapılmasında yarar görmüyorum. Hukuki statümüzün Spor Yasası’yla uyumlu hale gelmesi lazım. Bu konuyla ilgili tüzük tadili yapacağız.”

Genel Sekreter, Sponsorluk ve Pazarlama, İnsan Kaynakları ve İdari İşlerden Sorumlu Yönetim Kurulu Üyemiz Mehtap Ferah, Divan Kurulu Toplantısı’nda şunları söyledi:

Bırakmam Seni Türkiyem projesiyle toplumsal dayanışma döneminde Beşiktaşlı olmanın gurur ve ayrıcalık olduğunu gösterdik. Depremin neden olduğu yaraları sarmak için Beşiktaş Camiası olarak hemen harekete geçtik. Türkiye’nin en büyük sivil toplum örgütüyüz. Bölgede üç adet çadır kent kurduk. 225 TIR yardım malzemesini bölgeye gönderdik. Stadımızın önünde kan bağışı kampanyası organize ettik. Derneklerimizin çabaları sayesinde yardımlar ihtiyaç sahiplerine ulaştırıldı. Bu oyuncak sana arkadaşım etkinliği düzenledik. Bu etkinlik sosyal medyada 4.5 milyon beğeni 1.3 milyar görüntüleme aldı. Dünyanın ilgisi Türkiye’ye yöneldi. Depremzede çocuklarımız stadımızda ağırlandı. Antalyaspor maçı öncesi hatıra bilet satışı gerçekleştirdik. Stat turu ve müze gelirlerimiz depremzedelere bağışlanacak. Bırakmam Seni Türkiyem adıyla geniş ve sürdürülebilir bir yardım kampanyası başlattık. Deprem bölgesinde 6 okul inşa etmek için Milli Eğitim Bakanlığı’yla görüşmelere başladık. Afet bilincinin oluşması ve devletimize yardımcı olmak amacıyla Beşiktaş Arama Kurtarma Organizasyonu Merkezi’ni kurmak için adım attık. Gişelerde bırakılan bozuk paraların okul kampanyamıza aktarılması için girişimlere başladık.

Sponsoru olmayan branşımız kalmadığını mutlulukla ifade etmek istiyorum. Rakiplerimizin çabaladığını biz başardık. Sponsor gelirlerinde futbolda yüzde 102, kadın futbolda yüzde 228, kadın erkek basketbolda yüzde 192 ve amatör branşlarda yüzde 470 büyüme sağladık. Dijital ve sosyal medyada gelir elde ediyoruz. Kulübümüzü destekleyen sponsorlarımıza teşekkür ediyorum.

2022 itibarıyla aidatını ödeyen üye sayımız 22646’dır. Aktif üye sayımız 22215’tir. 433 kişinin üyeliği düşmüştür. Göreve geldiğimizden beri 2895 kişiyi üye yaptık. Başkanımız önceki dönemle beraber toplam 6526 kişiyi üye yaptı.”

Güncel HaberlerSon Dakika Spor

Divan Kurulu Toplantısı Yapılıyor

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!