Fenerbahçe Doğuş Yelken Şubemizin Sorumlusu Deniz Çınar ile sporcumuz Nazlı Çağla Dönertaş FBTV’ye önemli açıklamalarda bulundu

Fenerbahçe Doğuş Yelken Şubemizin Sorumlusu Deniz Çınar ile Ilca 6 sporcumuz Nazlı Çağla Dönertaş, Fenerbahçe TV’de yayınlanan Sportif programında önemli açıklamalarda bulundu. 2024 Paris Olimpiyatları için olimpiyat kotası döneminde yapılan ...

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Fenerbahçe Doğuş Yelken Şubemizin Sorumlusu Deniz Çınar ile sporcumuz Nazlı Çağla Dönertaş FBTV’ye önemli açıklamalarda bulundu

Fenerbahçe Doğuş Yelken Şubemizin Sorumlusu Deniz Çınar ile Ilca 6 sporcumuz Nazlı Çağla Dönertaş, Fenerbahçe TV’de yayınlanan Sportif programında önemli açıklamalarda bulundu.

2024 Paris Olimpiyatları için olimpiyat kotası döneminde yapılan çalışmaları anlatan Deniz ve Çağla, yaşadığımız deprem felaketinden sonra Türkiye Yelken Federasyonu’ndan sezon başında açıklanan desteği alamadıklarını ve bu sebepten dolayı Fenerbahçe Doğuş Yelken Şubemizin bütçe planlamasında değişikliğe gidildiğini anlatılar.

Yaptığı yatırımlarla Türk yelken tarihinin önemli başarılarına imza atan Fenerbahçe Doğuş Yelken Şubemize Kulübümüzün ve sponsorumuz Doğuş Grubu’nun desteklerinin de anlatıldığı programda Fenerbahçe Doğuş Yelken 2023 Yaz Okuluyla ilgili bilgiler de verildi.

Nazlı Çağla Dönertaş: Hedefimiz bu sene ağustos ayında yapılacak Dünya Şampiyonası

İlk olarak 10-17 Mart tarihleri arasında Andora, İtalya’da gerçekleşen Ilca 7 ve Ilca 6 Avrupa Büyükler Şampiyonası’nı değerlendiren Nazlı Çağla Dönertaş, “Sezonun ilk yarışıydı. Bu sene olimpiyat seçmemiz olduğu için bu yarışı öne aldılar. Sezonun ilk yarışı olmasına rağmen gayet iyi dereceler aldık. Normalde sezonun ilk yarışları aslında bizim için antrenman yarışlarıdır. Buna rağmen iyi dereceler aldık. Ben 22. oldum, Berkay 13. oldu, Yalçın 11. oldu. Şu ana kadar Türkiye’nin aldığı en iyi dereceleri elde ettiler. Gurur duydum. Kendi derecemden de memnunum ama çok daha iyi olabilirdi. Zor bir haftaydı, ilk 2 gün az rüzgar vardı, yarış yapamadık. Sonraki günler rüzgar çok erken saatlerde olduğu için başlangıçlarımız erkendi. Son gün benim için biraz şanssız bir gündü. O gün benim günüm değildi, 22. olarak bitirdim. Sezon başına göre gayet iyi derece. Hedefimiz bu sene ağustos ayında yapılacak Dünya Şampiyonası.” dedi.

Şube Sorumlumuz Deniz Çınar: Tüm sporcularımızdan olimpiyat kotası bekliyoruz

Şube Sorumlumuz Deniz Çınar, bu yarışlar için, “Ilca 7 sınıfı yarışçılığın üst düzey olduğu bir sınıf. Çok kalabalık yarışıyorlar. Türkiye’de Fenerbahçe Doğuş Yelken uzun zamandır bu sporculara yatırım yapıyor. Bu tarz geri dönüşlerin olması, bu tecrübeyi kazanan sporcuların bu derecelerle dönmesi çok değerli. Daha iyilerini yapacaklarına inanıyoruz. Bu yılın en önemli yarışı ağustos ayında yapılacak Dünya Şampiyonası. Olimpiyat kotası olacak. Tüm sporcularımızdan olimpiyat kotası bekliyoruz.” değerlendirmesini yaptı.

Olimpiyat kotası döneminde yapılan çalışmalarla ilgili bilgiler aktaran Deniz Çınar, “Şu anda 7 sınıfta 12 sporcuyla olimpiyatlara hazırlanıyoruz. Bir önceki olimpiyatlara göre hem sınıf hem de sporcu sayımızı arttırdık hem Kulübümüzün hem de sponsorumuzun desteğiyle. Daha da arttırmayı hedefliyoruz. Planlanan şekilde devam ediyoruz.” şeklinde konuştu.

Şube Sorumlumuz Deniz Çınar: Sezon başında Türkiye Yelken Federasyonu’nun açıkladığı bir program vardı. Açıklanan desteği şu anda alamıyoruz. Bu durumda hem sponsor hem de kulüp olarak sporcularımıza sonsuz destek vermeye devam ediyoruz

Yaşadığımız deprem felaketinden sonra Türkiye Yelken Federasyonu’nun sezon başında açıkladığı desteği alamadıklarını ve bu sebepten yapılan planlamaların değişikliğe uğradığını belirten Şube Sorumlumuz, “Sezon başında Türkiye Yelken Federasyonu’nun açıkladığı bir program vardı. Ülkemizde yaşanan deprem felaketinden sonra spor aktiviteleri durduruldu. Tekrar devam etti. Devam etmeye başladıktan sonra federasyondan gelen talimattan dolayı biz devam edemedik. Daha doğrusu açıklanan desteği şu anda alamıyoruz. Bu durumda hem sponsor hem de kulüp olarak sporcularımıza sonsuz destek vermeye devam ediyoruz. Bu sezon başında planladığımız şekilde devam edemeyeceğimiz anlamına geliyor; hem bütçesel hem de plan anlamında. Belki sporcularımıza daha fazla malzeme almayı hedeflemiştik, şu an alamayacağız. Belki yelken okulumuzda bir farklılık yapacaktık, onu yapamayacağız gibi eksileri oldu. Burada önemli olan her zaman olimpiyat oyunlarıdır, sporcularımızın performansıdır. Onlar için elimizden gelen ne varsa hem kulüp olarak hem de bireysel olarak yapacağız. Sporcularımızla konuştuk, kafalarında hiçbir zaman soru işaretleri olmayacak. Kulüp olarak bunun garantisini veriyoruz. Mutlaka olimpiyat kampanyalarını hakkıyla yerine getirecekler. Bu anlamda hem Başkanımıza hem Yönetimimize teşekkür ediyoruz.” diye konuştu.

Antrenörlükten tekrar sporculuğa dönen yelkencimiz Nazlı Çağla Dönertaş, bu süreci, “Antrenörlük bambaşka bir deneyimdi. Çok sevmiştim. Çocuklarla iletişimim de çok güzeldi. Keyifli bir dönemdi. 2019 yılında yaşadığım talihsizlikler içimde kaldı. Hep dönmek istiyordum. Daha sonrasında kulüp bana bu şansı tanıdığı için ve ben de istediğimi hissettiğim için daha iyisini yapabileceğimi biliyordum. Bunu kendime kanıtlamak istiyordum hem de daha iyi şeyler yapmak istiyordum. Bunun için geri dönmeye karar verdim.” şeklinde anlattı.

Nazlı Çağla Dönertaş: Kulübümüz inanılmaz destek oluyor. Türkiye’de hiçbir kulübün vermediği desteği alıyoruz. Yelken camiası için bu çok büyük bir destek

Kulübümüzün ve sponsorumuz Doğuş Grubu’nun desteklerini aktaran Nazlı Çağla Dönertaş, “Kulübümüz inanılmaz destek oluyor. Türkiye’de hiçbir kulübün vermediği desteği alıyoruz. Yelken camiası için bu çok büyük bir destek. 10 yıl önce bakardım, İngiliz takımının arabaları var, büyük takımları var. Ne güzel diye imrenirdik. Şu an aynı olanaklara biz sahibiz; hem Fenerbahçe’nin sayesinde hem de sponsorumuz Doğuş Grubu’nun sayesinde. İnanılmaz şanslıyız. Elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyoruz. ” ifadelerini kullandı.

Sportif faaliyetlerden kaynaklı çevre kirliliğini önlemek için atılan adımlar

Fenerbahçe Doğuş Yelken Şubemizin sportif faaliyetlerden kaynaklı çevre kirliliğini önlemek için attığı adımlarla ilgili Şube Sorumlumuz Deniz Çınar, “Plastik dünyada en çok kullandığımız atıklardan biri. Şubede gözlemledikten sonra ne kadar tükettiğimizin farkına vardık. Çözüm olarak ‘matara kullanabiliriz’ dedik ve böyle bir girişim yaptık. Güzel de oldu. Elektrikli motorlara gelince, eğitim teknelerimizde ufak motorlar kullanılıyor. Çok küçük motorlar olduğu için elektrik gücüyle giden motorlarla da bu eğitimler verilebilir. Normalde benzinle çalışıyor bu motorlar ama elektrikli olunca sıfır atık oluyor. Hem çevre kirliliği yok hem yakıt yok hem de hava kirliliği yok. Hepsini elektrikli motor yapmak isteriz ama onun için biraz daha zamana ihtiyaç var. Bunun için teknolojinin de gelişmesi gerekiyor. Çevreye duyarlı değişimi hedefliyoruz. Elektrikli motoru yelkenli teknede daha önce kullanan yoktu. Ayrıca herkesi de matara kullanımına yönlendiriyoruz. Şubeye plastik su siparişi de vermiyoruz.” dedi.

Yelken sporunun çocuklara katkısıyla ilgili Nazlı Çağla, “Çocuklar şubeye geliyorlar; o soğukla, rüzgarla, her şeyle mücadele ediyorlar. Çocuklar sevdikleri zaman yapıyorlar. Yapabildiklerini gördükleri zaman kendilerine güvenleri artıyor. Tüm şartlarla mücadele veriyorlar ve yapabileceklerini görüyorlar. Bence bu küçük çocuklar için çok önemli.” diye konuştu.

Yelkenin çocuklara katkısını Deniz Çınar ise, “Denize çıkan çocuk daha az hasta olur. Direnci artıyor. Antrenman yapamadığım, denize çıkamadığım bir dönem olduğunda daha çok hasta oluyorum. Denize çıkayım, soğukta ne üşüme ne de hastalığı hissediyorsunuz. Çocuklara kesinlikle yardımcı oluyor. Kıyafetlerini giydikleri sürece ıslanmıyorlar, sıcak kalıyorlar. Bu da sadece kış döneminde. Yelken sporu doğa sporu olduğu için belli kıyafetleri giymemiz gerekiyor. Tekneleri de kendileri donatıyor. Tekrar karaya çekiyorlar. Bazen veliler müdahale etmek istiyorlar, ‘siz bırakın’ diyorum. Arkadaşından istesin. Sonuçta orada bir takım da var.” sözleriyle aktardı.

Şube Sorumlumuz Deniz Çınar: Sporcu sayımız daha da artacak. Bu şekilde olimpik sporcu sayımız artacak. Esas amaç da bu. Tamamen bu tabanın olimpik takımımızı beslemesi

Sporcu sayısını arttırarak olimpik takımı beslemeyi hedeflediklerini belirten Şube Sorumlumuz, “Geçen seneye göre sporcu sayımızı da arttırdık. Bu yaz yarışlara girmeye başlayacaklar; Avrupa Şampiyonası’na, Dünya Şampiyonası’na gidecekler. 1 yıl bile olmadı. Adaptasyonları çok hızlı. Sporcu sayımız daha da artacak. Bu şekilde olimpik sporcu sayımız artacak. Esas amaç da bu. Tamamen bu tabanın olimpik takımımızı beslemesi. Hedefimize de ulaşacağımızı düşünüyorum.” şeklinde konuştu.

Fenerbahçe Doğuş Yelken Yaz Okulu başlıyor

Son olarak başarılı yelken sporcuları yetiştirme hedefimizin ilk basamağını oluşturan Fenerbahçe Doğuş Yelken 2023 Yaz Okuluyla ilgili bilgiler veren Şube Sorumlumuz Deniz Çınar, “Yaz okulumuz bu sene de yoğun geçecek. Geçen sene de yoğun talep vardı. Bu sene de iyi geçecek. Sayımız sınırlı. O yüzden dönemsel olarak alacağız. Farklı model teknelerimiz var. Geçen sene farklı model tekneler getirdik, bunun geri dönüşleri çok iyi oldu. Çocuklar farklı sınıfları görme fırsatı buldular. Her çocuğun fiziği, algısı farklı. Bu şekilde çocuklar da mutlu oldu. Elimizden geldiğince herkesi yelken sporuyla tanıştırmaya çalışacağız.” diyerek sözlerini tamamladı.

Basın Fotoğrafları

Fenerbahçe Doğuş Yelken Şubemizin Sorumlusu Deniz Çınar ile sporcumuz Nazlı Çağla Dönertaş FBTV’ye önemli açıklamalarda bulundu

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!