Başkanımız Mustafa Cengiz: “Biz sahte tarihlerle buralara gelmedik”

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Başkanımız Mustafa Cengiz: “Biz sahte tarihlerle buralara gelmedik”

Kulübümüzün Kemerburgaz’da kuracağı yeni Futbol Kamp Tesisi’ndeki son gelişmelere dair basın bilgilendirme lansmanının ardından Başkanımız Mustafa Cengiz, basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Galatasaray Adası’nın sosyal ada olarak kullanılacağını belirten Başkanımız Mustafa Cengiz, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Galatasaray Adası ile ilgili 7 davamız var. Bunun 5’i bizden önce açılmıştı. Yıkım, tahliye… Bir yıkım ulaştı biliyorsunuz. Sayın Başkanımız yıktırma kararı aldırdı. Bir sonraki de hazineye, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne, Beşiktaş Belediyesi’ne yazdırarak yıktırttı. Biz yıkamıyoruz siz yıkın dedi. Yıktıktan sonra bu günlere geldik. Ben olsam yıktırmaya karşı orada bir taraftar olarak gece engel olmaya çalışırdım. Biz tabii almaya çalıştık. Ben o günden beri şoklar yaşayan bir insanım. Girdiğimiz davaları bir türlü kazanamıyoruz. Yani ben müsteciri takdir de ediyorum bu anlamda; ama içimden etmiyorum. Çünkü Türk adaletinin hukuku çok zordur. Mecelleden bu yana hakimler yasalara uymak zorunda. Adam buluyor boşluğu yapıyor. 11. ayda açtığımız davayı ilk defa kazandık. Dört ayda iki yıpranmamış davayı tahliye ile kazandık. Şimdi o kendince tekrar önlemler alıyor. Biz de kendimizce burada olan başımıza yine gelmesin diye elimizden geleni yapıyoruz. Er ya da geç o adada üyelerimiz bulunacak, çayını içecek, havuzuna girecek. Orayı bir sosyal ada olarak kullanacağız. İnşallah ben onun sözünü veriyorum. Öyle 8 ay falan da beklemeyeceğiz inşallah. İlk raundu kazandık, bundan sonraki rauntlar istinaf ve yargıtay… Orada da şunu bilin ki biz orada öyle bırakmayacağız. Bundan emin olun. Gerekirse orada yatacağız.”

Kemerburgaz’da yapılacak tesisin Galatasaray’ın geleceğini garanti altına aldığını ifade eden Başkanımız Mustafa Cengiz, “Bence 100 yılı garanti altına alınıyor veya 200 yılı. Mimarlar daha iyi bilir ama inan edin burası bir kilometre taşı. Milat! Çok önemli. Ada’da aldığımız karar da bir milat. İnşallah sonlandıracağız. Bakalım el mi yaman, bey mi yaman. Galatasaray’ın önünde hiç kimse duramaz. Biz hukuka uygun olarak şiddet kullanmadan bunu bugüne getirdik. Yoksa her yolu biz de biliriz. Biz hukuk içinde, adalet, insan hakları, saygı içinde götürmeye çalışıyoruz. Çünkü biz sahte tarihlerle buraya gelmedik. Galatasaray doğruluğuyla, dürüstlüğüyle buralara gelmiştir. Sadece futbol sahasındaki galibiyetleriyle değil.” şeklinde konuştu.  

Altyapı takımlarının sahasının Büyükçekmece’de olacağını belirten Başkanımız, “Büyükçekmece’de muazzam bir yer var. Hasan Akgün’e de teşekkür ederim. İnşallah sizi oraya da davet edeceğiz. Göreceksiniz müthiş şeyler olacak. Aslında bundan sonrası önemli olan işi yürütmek. Spor Salonu’nu da bitireceğiz. Bilerek onu geride tutuyoruz. Öncelik buraya.” dedi. 

Başkanımız Mustafa Cengiz, Kulüpler Birliği Yönetim Kurulu’ndan istifası ile ilgili “Kulüpler Birliği’nin Yönetim Kurulu’nda yokum. Çünkü benim onaylamadığım, belli kulüpler yararına, sadece bir takımı kastetmiyorum A ve B takımının lehine kararlar alınıyor, orada 21 kulüp var. 21 kulübün tam ittifak ettiği şeylere girdim ben o da alınmıyor. Çoğunluk olanlara da ben katılmıyorum. Adı birlik ama birlik yok.” şeklinde konuştu. 

Başkanımız, 1959 yılı öncesi şampiyonluklar hakkında kendisine yöneltilen soruya ise şu şekilde cevap verdi:

“Biz tarihçileri çıkardık konuşturduk. 6 sayfa dilekçemizi herkese sergiledik. Herkes görsün istedik, onların ne başvurduğunu hala bilmiyoruz. Bugüne kadar da bir tane tarihçi çıkarmadılar. Bula bula Vahdettin’i buldular. O da diyor ki herkes Fenerli doğar, sonra başka takım tutar. Biz Antep’te, Adana’da Fenerli olana hayret ederdik. Sen nasıl Fenerli oldun diye. Espri yapıyorum. Hala %60-70 öyledir. Giderek de arttı. Kardeşlerim, çok yakın arkadaşlarım Fenerli, Beşiktaşlı. Ben asla rahatsız olmam. Herkesin Galatasaraylı olmasını da istemem. O zaman farkımız oraya çıkmayacak. İki tıfıl yönetici… Akıl yaşta değil, baştadır doğru. Tarihten uzak insanlar. İflas etmiş tüccarların eski defterleri karıştırması gibi… Dün bir galip geldiler; iki gündür sustular. Bir gün bir tarihçi çıkarsınlar. Çok özür dilerim. Ben kişilikleriyle ilgili bir şey söylemiyorum. Muhatap almam. Seviyemiz uygun değil. Sen bize hırsız dedin diyorlar. Ben diyorum ki: ‘Şecaat arz ederken sirkatin söyler’ diyorum. Bunu görüyor ama ben size hırsız demiyorum. Kelimeyi ayırıp da bölerseniz anlamını tamamen yitirir. İçkiliyken namaza yaklaşmayınız yazıyor. İçkili ifadesini kaldırıyor adam. Bakın diyor Peygamberimiz dedi ki namaza durmayınız. Ben orada şecaati arz ederken sirkatin söylüyorlar diyorum. Bunu kesiyor, bir de sinirleniyor. Şecaat arz ediyor. Şecaat ne demek? Mertlik, yiğitlik… Şecaat arz ederken bunu görmemiştim diyor. Ben size hırsız demiyorum. Demek benim bilmediğim şeyler var. Neden sinirleniyorsun, şecaat arz ediyorsun. İşte eğitim. Akıl yaşta değil başta doğru ama eğitim de ister. Bu sırf aileyle olmaz. Yani sen bilmiyorsan Google’a bakacaksın kardeşim. Bak, öğren! Ben bunu anlamıyorum. Eğitim aldığınız yer isterse dünyanın en iyi üniversitesi olsun insan kendini yetiştirmeli önce. Alıp, yarısını kesip söylüyorsan, ben hırsızım diye bar bar bağırıyorsan ne diyeyim ben sana. Sevgili Fenerbahçe camiasından özür dilerim. Fenerbahçe, Beşiktaş, hepsi benim için çok değerlidir. Hepsi yakın arkadaşımdır; fakat yönetimleri maalesef doğru gitmiyor.”

Fenerbahçe Spor Kulübü’nün açık oturum istediklerinin hatırlatılması üzerine Başkanımız Mustafa Cengiz şu ifadeleri kullandı: 

“Ben ne diyeyim. Google’a baksınlar. Ben başkanlara muhatabım. Biz Ali Bey ile oturduk. 30 şampiyonluğumuz var ben dedim 37. Sen daha iyi ifade ettin dedi Ali Bey. Kabul dedi ve geri çekildi kalktı. Ya da tam tersi ben dedim ki Ali Bey çok güzel anlattınız, beni ikna ettiniz. 27 şampiyonluk mu istiyorsunuz? Himmet ve dua ile şampiyonluk ne demekse… Sen niye kendine dua ettirmiyorsun? Kötü adamın duasını istemem. Ben bunu anlamıyorum. Ben ikna mı edeceğim Ali Bey’i. Ali Bey benim konuşmamla ikna oluyorsa her gün konuşurum. Ben de kendisine geçmiş olsun mesajımı ilettim, kulübümüz de yayınladı. Biz düşman değiliz. Beni ikna edebilir mi? Bugüne kadar bir tane tarihçi çıkardılar mı? Kendi yazdıkları metni deklare ettiler mi? Ben ettim. Beni ikna edemez arkadaşlar. Hatta korkarım bir şampiyonlukları eksilir.”

Başkanımız Mustafa Cengiz, teknik direktörümüz Fatih Terim’in sözleşmesiyle ilgili soruya ise, “Hayır şu an konu değil. Fatih hocamızla da hiçbir problemimiz yok. Teknik adam olarak burayı çok gezdi. Müthiş mutlu.” cevabını verdi.

Başkanımız Mustafa Cengiz: “Biz sahte tarihlerle buralara gelmedik”

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!