“PAYLAŞIMIMIZLA İNCE BİR GÖNDERME YAPTIK”

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

“PAYLAŞIMIMIZLA İNCE BİR GÖNDERME YAPTIK”

1905 Galatasaraylı Yönetici ve İş İnsanları Derneği’nin Olağanüstü Seçimli Genel Kurul Toplantısının ardından Başkanımız Mustafa Cengiz basın mensuplarına gündeme dair açıklamalarda bulundu.

Başkanımız Mustafa Cengiz’in açıklamaları şu şekilde:

“Sosyal medya hesabımızdan Trabzonspor maçında yaşanan Marcao’nun faul pozisyonuyla ilgili yaptığımız paylaşıma açıklama mı demek lazım, bunu düşünmek gerekir. Biz orada sarkazm denen ince bir gönderme, bir alegori yaptık. Öncelikle Trabzonspor yönetimine, başkanına ve taraftarına teşekkür ediyorum. Bizi müthiş ağırladılar. Tribünler dostluk içindeydi, en ufak bir hakaret, küfür olmadan bir maç geçti. Tam bir futbol kenti olan Trabzon’da güzel bir maç oldu. Ekrandan gözüktü mü bilmiyorum ama şiddetli yağış altında iki takım da ölümüne ve saygı içinde mücadele etti. Çok iyi de bir performans gösteren Ömer kardeşimizin, haklı ya da haksız da olsa, maçtaki gibi bir reaksiyon göstermemesi gerekirdi. Onu onaylamıyorum. Hakemin gösterdiği kart ne olursa olsun ki hakem istediği renkte kart gösterebilir, bunda özgür. Biz bir şey demeyiz. Ama rakip futbolcunun da sahra topu yemiş gibi beş dakikada yerde kalması Ömer’in süper güçleri olabileceği konusunda bizde bir şüphe uyandırdı. Arkadaşlar dikkatle yaklaşıyor, elini sıkmaya bile korkuyorlar.”

“EN AĞIR CEZALARI ALMIŞ BAŞKANIM”

“Ben Galatasaray tarihinin yaptığı açıklamalardan ötürü en ağır cezalarını almış başkanıyım. 150 gün ve 100 bin TL ceza aldım. Bir açıklama yaptığınızda da tam tersi “Bu insanlar ağlıyor” da denebiliyor. Bir şeyler söylediğinizde denebiliyor ki “Yaka mikrofonuna, güvenlik kamerasına bile konuşuyor.” Tabii bu rakiplerimizin bakış açısı.”

“HAKLARIMIZI SAVUNMAK İÇİN EN SERT MÜCADELEYİ VERİYORUZ”

“Değerli arkadaşlar, farklı şekillerde tepki verilebilir. Dün biz, bize göre sosyal medya paylaşımımızla düzeyli bir tepki verdik. İletişim bölümümüzdeki değerli arkadaşlarımızın hazırladığı o görsel birçok şeyi ifade ediyor. Ben teknik açıdan bir şeyler söylemek istiyorum. Sadece konuşmakla olsaydı Çiçero, Sezar olurdu. Sadece konuşmakla olmaz. Haklı olmanız lazım, haklı olduğunuzda da sizin bakış açınızla karşıdakinin bakış açısının asgari düzeyde örtüşmesi gerekir. Sadece siz kendinizi haklı görürseniz karşı tarafa saygısızlık etmiş olursunuz. Çünkü karşı tarafın da öne sürebileceği argümanlar vardır. Sportif değerlerle, adil, dürüst ve samimi bir şekilde spor yapıyorsanız empati yaparak karşıdakini de düşünmeniz gerekir. Ama biz kendi haklarımızı savunmada verebileceğimiz en sert mücadeleyi veriyoruz. Fakat sürekli ve düzenli olarak bu mücadeleyi gündeme getirmek o mücadelenin değerini ve anlamını yitirmesine sebep olur. Biz bunu çok da ifade etmek istemiyoruz.”

“TFF’NİN TEKNİK EKİBİ VAR İÇİN BÜYÜMELİ”

“Ben buradan özellikle Türk Futbol Federasyonu’na seslenmek istiyorum. Sadece Galatasaray için değil ligdeki 18 takım için, VAR sistemi için sesleniyorum. Yayıncı kuruluş yaklaşık 20 kameradan aldığı görüntüleri kesintisiz ve ham bir şekilde yani olduğu gibi dünyanın en iyi teknik imkanlarına sahip olan TFF VAR odasına gönderiyor. Bu görüntüler direkt oradaki VAR ve AVAR hakemlerine gelmiyor. Oradaki bir teknik ekibe geliyor. O teknik ekip bu 20 görüntüye bakıyor, pozisyonları inceliyor, sorun olan pozisyonda ilgili görüntüyü monitöre veriyor. Hakem şüpheleniyorsa ya da uyarılıyorsa bakılıyor. Ben kasıt ve art niyet aramıyorum, dürüstlük esastır, kötü niyet zaten gözükür. İyi niyetle baktığımızda gördüğümüz kadarıyla, söylenen pozisyon bu 20 kameradan görüntüye geldiğinde biz hepimiz zaten Marcao, Sörloth’u neden boş bıraktı diye baktık. Hiçbirimiz anlamadık. VAR zaten bunun için var, bizim göremediğimizi ve anlayamadığımızı görmesi için var. Burada teknik ekibin bu görüntüyü VAR odasına ve VAR hakemine sunması gerekirdi. Cepheden yani Trabzon Kalesi’ne doğru olan bakış açısını sunması gerekirdi. Bunu göstermediler. Biz bunun bir saat sonra farkına vardık. Aynı şekilde yayıncı kuruluş da bunun bu şekilde farkına vardı. Yayıncı kuruluş kötü niyetli olsa bu görüntüleri sonradan da vermeyebilirdi. Böyle düşünmek gerekir. Yayıncı kuruluş bunu sonradan yayınladı. Ama yayıncı kuruluşa bir eleştiri getirirsem şunu söylerim: Yayıncı kuruluş iki yıldır kamera ve görüntü yayını işini bir taşeron şirkete veriyor. Kendisi eskiden direkt yayınlıyordu, kendi kameramanları ve kameraları vardı. Şimdi ihale usulüyle bir kuruluşa veriliyor. O kuruluşun elemanları bu görüntüleri yansıtıyor. Özellikle duran topta hızlı hareket edişte videonun kare hızı için çok hızlı kameralar gerekir. En az saniyede 120 kare alan kameralar gerek ki herhangi bir pozisyonda tam olarak topa vurulan an gözüksün. Tabii VAR olduğu için bu gerekiyor. Ben TFF’de VAR için bulunan teknik eleman sayısının artırılmasını talep ediyorum. Bunu özellikle istiyorum ki durum anında ortaya çıksın. Maçın bittikten bir saat sonra gelen o görüntüler hiçbir işe yaramaz. Böyle durumlar golü yiyeni de, atanı da mutlu etmez. İki taraflı bakmak gerekir. Biz doğru, dürüst, adil ve fair-play içinde geçen bir yarışta şampiyonluk yaşamak isteriz. Bizim lehimize ya da aleyhimize bulunan şartlarda bir yarış istemeyiz.”

“FALCAO EN YÜKSEK RANDIMANI VERECEK”

“Falcao’yu geçen yaz isteyen başka kulüplerle ilgili konuştuğum zaman buna takılıyorlar. Ben bunlara gülüyorum. Farz edelim Falcao’yu sadece Galatasaray istemiş olsun, bu da bizim için mutluluk vesilesi. Falcao gibi bir değerli oyuncudan bahsediyoruz. Falcao inşallah sakatlığını tamamen atlatacak, kendini tamamen buraya vermek istiyor. En az iki yıl Galatasaray’a hizmet etmek istiyor. Ben Allah utandırmasın, hiçbir oyuncuya sakatlık vermesin diyorum. Falcao en yüksek randımanı verecek, taraftarımızın transfer için bizim üzerimizde kurduğu inanılmaz baskıya, kendisine yapılan 40 bin kişilik karşılamadaki o tutkuya layık olacak ve gerekeni yapacak Türkiye’de futbol böyle bir tutku. Galatasaray da bunun yansımalarından biri. Falcao elinden geleni yapacak.”

“7 DE KAPANIR 17 DE”

“Fatih Terim Hocam’a puan farkıyla ilgili uçakta bir şey söyledim, “Söylemi değiştir, 7 de kapanır 17 de diyeceksin” dedim.”

“MEVLAM NEYLERSE GÜZEL EYLER”

“Arda Turan’la ilgili bize intikal etmiş hiçbir şey yok. Geleceğe bakıyoruz. Henry Onyekuru’nun transferiyle ilgili çıkan haberleri de bilmiyoruz, Ocak 2020’yi bekliyoruz. Ocak ayıyla ilgili de “Mevlam neyler, neylerse güzel eyler diyoruz.”

“PAYLAŞIMIMIZLA İNCE BİR GÖNDERME YAPTIK”

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!