Şimdi SEO İçin Bir Profesyonelle Çalışın

UEFA Playmakers Programı Başlıyor

featured
service

UEFA Playmakers Programı Başlıyor

Disney’den ilham alınarak tasarlanan ve UEFA’nın kadın futbolu stratejisi kapsamında 2020 yılında, daha önce hiç futbol oynamamış 5-8 yaş aralığındaki kız çocuklarına futbolu sevdirmeyi hedefleyerek ortaya koyduğu UEFA Playmakers Programı, 9 Ocak tarihinde İstanbul’da başlıyor. İstanbul Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü ile yapılan iş birliği kapsamında, ilk etapta İstanbul’da 30 ilçede gerçekleştirilmesi hedeflenen projede eğitimler Bakırköy Ataköy Uluslararası Gençlik Merkezi ve Bahçelievler Şehit Mustafa Özel Spor Kompleksi’nde başlayacak. Daha sonra diğer ilçe ve illerde de yürütülmesi planlanan projenin ana hedefi ise Türkiye’de daha fazla kız çocuğunun Playmakers aracılığıyla futbol ile tanışmasını sağlamak.

Merkezlerdeki kontenjana göre kayıtların alınacağı eğitimlere 5 – 8 yaş aralığında tüm kız çocukları katılım sağlayabilecek.

UEFA Playmakers Programı nedir?

Disney’in dünyaca ünlü hikaye anlatıcılığını kullanan ve çocukların spora başlamasında hikaye anlatıcılığının pozitif rolünü gösteren akademik araştırmalardan ilham alan Playmakers, Dünya Sağlık Örgütü’nün fiziksel aktivitelerdeki minimum standartlarına daha fazla kız çocuğunun ulaşmasını hedefliyor.

Geleneksel futbol programlarının aksine Playmakers’ın onlu antrenman seanslarının her biri Disney’in Karlar Ülkesi II, Moana ve İnanılmaz Aile 2 filmlerinin anlatılarını takip ediyor. Özel toplar, yelekler ve huniler içeren malzemeler ve özel eğitilmiş antrenörler eşliğinde katılımcılar Lastik Kız, Elsa ve Anna gibi popüler karakterlerin rolünü oynayarak filmlerin aksiyon sahnelerini fiziksel aktiviteler, takım oyunu ve hayal güçleriyle birlikte canlandıracak.

Kızların parlayabileceği bir ortam yaratmak

Playmakers, ilk antrenman seanslarında kızların fiziksel aktivitelerdeki özgüvenine odaklanıyor, yaratıcı düşünmeyi teşvik ediyor ve arkadaşlarıyla kolayca iletişim kurabilmelerini sağlıyor. İleriki antrenmanlarda ise kızları temel futbol becerileri ile tanıştırıyor ancak programın sporu eğlenceli kılma amacı devam ediyor.

UEFA Kadın Futbolu Stratejisi’nin ana amacının ilk adımını temsil eden Playmakers, 2024’te futbol dünyası içerisinde yer alan kadın sayısının ikiye katlanmasında temel görevlerden birini de üstlenmiş oluyor.

UEFA Playmakers, herhangi bir futbol programından çok daha fazlası olduğunu ise; 5-8 yaş arası kızların futbola ilk adımlarını atmaları için tüm Avrupa’da yürütülen ilk altyapı programı olarak kanıtlıyor. Bu programın “futbol seven kız çocukları jenarasyonunu” oluşturma konusunda da etkisinin yüksek olacağı düşünülüyor.

Playmakers neyi farklı yapıyor?

  • Playmakers, antrenmanlardaki her kız çocuğu ile bireysel olarak ilgilenmeyi, birey olarak anlamayı ve grubun bir parçası olarak hissetmelerini sağlamayı hedefliyor.
  • Normalde spor yaparken karşılaşabilecekleri bariyerleri kaldırmaya odaklanıyor.
  • Rekabetçi olmayan bir ortamda oynama fırsatı vererek yargılanmayı en aza indiriyor, bireysel farklılıklar ön plana çıkıyor ve yaşam becerileri geliştiriliyor.
  • Playmakers kızların spordan zevk alabilmeleri için gereken temel ihtiyaçlarını geliştiriyor.
  • Bu program ayrıca sorun çözmeye yaşam becerileri geliştirmekte kilit nokta olarak bakıyor.

Playmakers yalnızca futbol oynayan kız sayısını artırmayı hedeflemiyor ayrıca;

  • Altyapı antrenörlüğüne daha çok insanı, özellikle de genç kadınları çekmek,
  • Çocuklara yapılan antrenörlük yöntemini pozitif ve çocukların yönlendirdiği bir çevre ile değiştirmek,
  • Tüm Avrupa’da çocuk koruma anlayışını geliştirmek projenin temel hedefleri arasında yer alıyor.

Kız çocukları spor yaparak eğleniyor, sporu kendi sınırlarını geliştirmek ve karakterlerini ve kişiliklerini göstermek için bir araç olarak kullanıyor. Programın yine ana hedeflerinden biri kendinden emin, özgüvenli bir gelecek nesil yetiştirmek.

Bu programı deneyimlemek için linkten ön kayıt formunu doldurabilir, size uygun merkeze kontenjan dahilinde katılım sağlayabilirsiniz.

Ön kayıt formu için tıklayınız

UEFA Playmakers Programı Başlıyor
UEFA Playmakers Programı Başlıyor
UEFA Playmakers Programı Başlıyor
UEFA Playmakers Programı Başlıyor

UEFA Playmakers Programı Başlıyor | Art’s Magazin | Futbol Gelişim Direktörlüğü


UEFA Playmakers Programı Başlıyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!