Eskişehir’de ‘Doğaya Neşe Kat’tılar!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Eskişehir’de ‘Doğaya Neşe Kat’tılar!

ESKİŞEHİR (İGFA) – Eskişehir Çevre Koruma ve Geliştirme Derneği (ESÇEVDER) üyeleri, Sivrihisar’da maden şirketinin yapmak istediği üç siyanürlü atık barajına dikkati çekmek için Kaymaz ve Beylikova’da “Doğaya Neşe Kat” etkinliğinde bir araya geldi.

Eskişehir Çevre Derneği üyesi Acil Durum ve Afet Uzmanı Barış Adıgüzel, projeye dair bilgilendirmeyi Kaymaz da yaptı.

Söz konusu bölgede Kaymaz Altın Projesi kapsamında 3. zehir atık barajı yapılmak istendiğini belirten Adıgüzel, “Bu proje ile başta ÇanakkaleTerziler-Serçiler den Altın Madeni Projesi’ndeki cevher buraya taşınacak. Günde 149 kamyon 500 kilometre uzaklıktan buraya bu cevheri getirecek ve atığını burada bırakacak. Bunun yanında çevre illerdeki altın madeni projelerinden de buraya cevher taşıması gerçekleştirilecektir. Yani burası ileride maden çöplüğü olacak ve öyle kalacaktır. Eskişehir’de orman, tarım, mera arazilerini, yeraltısularını kirletme riski taşıyacaktır. Zaten az olan suyumuz bu madenlerde kullanılacaktır. Altın ve gümüş madeninin faaliyetleri sonucu ağaçların kuruduğu, mera alanlarınınyok olması sebebiyle hayvancılık yapamayacak içme ve kullanma sularının azaldığına şahit olacaksınız. Eskişehir’in maden çöplüğü olmasını istemiyoruz” diye konuştu.

Etkinlikte ayrıca tiyatro, radyo, sahne sanatçısı Ergün Özfırıncı da konu ile ilgili stand-up gösterisi gerçekleştirdi.

Daha sonra sahne alan Doğa Grubu neşeli konser vererek halkı eğlendirdi.

Beylikova’da ise Doğaya Güç Kat Ağı’ndan Güler Bozok, “İklim krizi ve Türkiye’nin ve Dünya’nın Geleceği” konularında bilgilendirme yapması ardından şölene konserle devam edildi.

Eskişehir Çevre Derneği Başkanı Sadık Yurtman, bu tür etkinliklerin devam etmesi gerektiğinin bilincinde olarak yakında Murat Dağı’na da teknik bir gezi düzenlemeyi planladıklarını belirterek, etkinliğe katılan üye, çevre dostu ve yöre halkına teşekkür etti.

Eskişehir’de ‘Doğaya Neşe Kat’tılar! | Art’s Magazin | Son Dakika Magazin

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!