Karabağlar Belediyesi’nin 2021 faaliyet raporu kabul edildi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Karabağlar Belediyesi’nin 2021 faaliyet raporu kabul edildi

Karabağlar Belediyesi’nin 2021 yılı faaliyet raporu kabul edildi. Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu, asfaltlamadan temizliğe, kültür sanat tesislerinden sosyal yardımlara kadar çok sayıda çalışma ve projeyi mütevazı bir bütçeyle yaşama geçirdiklerini vurguladı. Karabağlar Belediyesi’ni şeffaf, hesap verebilir ve katılımcı bir anlayışla yönettiklerini vurgulayan Başkan Selvitopu, “500 bin insanımızın günlük yaşamlarını kolaylaştırmak için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz. Vaatlerimizin 80’ini yerine getirdik” dedi.

Karabağlar Belediye Meclisi’nin nisan ayı ikinci oturumu, ana hizmet binasındaki meclis salonunda yapıldı. Toplantıya, CHP İlçe Başkanı Mehmet Türkbay ve MHP İlçe Başkan Yardımcısı Nursal Tanrıverdi de katıldı.

Karabağlar Belediyesi’nin 2021 faaliyet raporunun görüşüldüğü toplantıda Başkan Selvitopu koltuğunu Meclis 1. Başkanvekili Mehmet Aydoğan’a bıraktı. Karabağlar Belediyesi’nin 2021 yılında yaptığı çalışmalar ve projelerle ilgili ayrıntılı görsel sunumun ardından, CHP Grup Başkanvekili Zafer Levent Yıldır, AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Alper Güldalı ve meclis üyeleri, faaliyet raporu hakkında görüşlerini dile getirdiler.

Daha sonra Başkan Selvitopu kürsüye gelerek meclis üyelerinin eleştirilerine yanıt verdi.

Popülizme kaçmadan…

Göreve geldiği günden bu yana belediyenin araç filosunu gençleştirerek güçlendirmeye, hizmetlerin kalitesini artırmaya çalıştığını belirten Başkan Selvitopu, “Neyi, nasıl yaptığımızı çok iyi biliyoruz. Ekiplerimiz sahada canla başla çalışıyor. Her meclis toplantısı öncesi personel sayımızı kamuoyuna şeffaf bir şekilde açıklıyorum. 2014’ten bu yana sayı artmamış tersine azalmıştır. Çünkü popülist politika izlemedik. Kimseyi iş vaadiyle kandırmadın. Karabağlar’a akılcı, gerçekçi bir şekilde hizmet etmeye çalışıyoruz” dedi.

Şu anda Karabağlar’daki temizlik hizmetlerinde herhangi bir sorun yaşanmadığını belirten Başkan Selvitopu, özellikle zorlu pandemi sürecinde bu konuya ağırlık verdiklerini söyledi.

Karabağlar’da asfaltın belediyenin kendi tesisinde üretildiğini ve son teknoloji araçlarla sokaklara serildiğini hatırlatan Başkan Selvitopu, “Havaların ısınmasıyla birlikte asfaltlama çalışmalarımız da yoğunlaşacak” diye konuştu.

Övgü dinlemeye değil…

Karabağlar’da diğer devlet kurumları, muhtarlar, sivil toplum kuruluşları ve vatandaşlarla yakın ilişki kurmaya dikkat ettiklerini belirten Başkan Selvitopu, “Mahallelerimizdeki eksikleri belirlerken sadece 58 mahallemizin muhtarından bilgi almıyoruz. Orada yaşayan vatandaşlarımızın görüşlerine göre de hareket ediyoruz. Ben de sık muhtarlarımızı ziyaret ediyorum. Ancak onlardan övgü almak için değil, mahallelerinin sorunlarını dinlemek amacıyla… Mahallelerimizde ne sıkıntı varsa birlikte çözmeye çalışıyoruz” dedi.

Karabağlar’ın ana ulaşım arterlerindeki sıkıntıyı İzmir Büyükşehir Belediyesi’yle birlikte gidereceklerini vurgulayan Başkan Selvitopu, Eskiizmir Caddesi’nin yüzde 80’inin açıldığını, sırada Zincirlikuyu Kavşağı’nın açılması olduğunu söyledi. Sırrı Atalay Caddesi’nde de kamulaştırma çalışmalarının hızla sürdüğüne dikkat çekti.

Eğitim ve sosyal yardım

Karabağlar Belediyesi’nin eğitim ve sosyal yardımlar konusundaki hassasiyetini tüm vatandaşların bildiğini belirten Başkan Selvitopu, şöyle konuştu:

“Sosyal Destek Kartı’yla her ay bütçelerine katkı koyduğumuz aile sayısı 3000. Yani her yıl yaklaşık 8 milyon lirayı o vatandaşlarımıza ayırıyoruz. Helal hoş olsun. Onların muhtaç olmasından belediyeler sorumlu değil ama yanlarında olmalıyız. Eğitimi KARBEM’le, Eğitim Kart’la, okulların bakım onarımlarıyla destekliyoruz. ‘Bu iş Milli Eğitim Bakanlığı’nın deyip geri planda durmayacağız. Çünkü oralarda Karabağlar’da yaşayan ailelerin çocukları okuyor. Onlar bizim geleceğimiz. Eğitimlerine ne ölçüde katkı sağlarsak bu bizim için onurdur. Aynı şekilde Atatürk Yükseköğrenim Kız Öğrenci Yurdumuzda 274 gencimizi ağırlıyoruz. İmkanımız olursa bu yurtlardan daha fazlasını yapmak istiyoruz.”

Maliyetler artıyor

Geçen yıl temeli atılan Atatürk Gençlik Spor Merkezi inşaatının yüzde 30’lar düzeyinde hızla sürdüğünü bildiren Başkan Selvitopu, “Projeye başladığımızda maliyeti 88 milyon liraydı. Ancak dövizdeki hareketlilik nedeniyle maliyeti nasıl değişecek bilmiyoruz. Geçmişte engellenmeseydi şu anda hizmet veriyor olacaktı. Şimdi benzer sıkıntıları kentsel dönüşümde yaşıyoruz. Bazı konuları değerlendirirken gerçekçi yaklaşmakta yarar var” dedi.

Başkan Selvitopu, imar revizyonları, pazaryerleri, semt merkezleri gibi çalışmaların aralıksız sürdüğüne dikkat çekerek, şunları söyledi: “Başta sahadakiler olmak üzere tüm çalışma arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum. Karabağlar’ın çok şeye ihtiyacı var. Bunları tek tek yaşama geçiriyoruz. Şu içinde bulunduğumuz bina dahil birçok tesisi Karabağlar’a kazandırdık. Yatayla dikey arasındaki hizmeti dengelemeye, Karabağlar’daki 500 bin insanımıza eşit hizmet götürmeye çalışıyoruz. Aynı anlayış ve kararlılıkla çalışarak, insanlarımızın günlük yaşamlarını kolaylaştırmaya devam edeceğiz. Bugüne kadar vaatlerimizin yüzde 80’ini yerine getirdik. Evet eksikliklerimiz var. Kalanını da yapabildiğimiz ölçüde yerine getireceğiz. Karabağlar’da sevgiyle, saygıyla kucaklaşak ve hiç kimseyi ötekileştirmeden hizmetleri sürdüreceğiz. Bunu hep birlikte yapacağız.”

Başkan Selvitopu’nun konuşmasının ardından yapılan seçimde, 2021 yılı faaliyet raporu oy çokluğuyla kabul edildi.
Toplantıda ayrıca yeni kurulan Hayvan Hakları Koruma Komisyonu’na üye seçimi de yapıldı. Komisyon üyeleri Ahmet Şafak, Ahmet Davulcu, Sait Karaaslan, Fikret Fısırlı ve Fırat Eroğlu’dan oluştu.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Karabağlar Belediyesi’nin 2021 faaliyet raporu kabul edildi | Art’s Magazin | Gündem

Karabağlar Belediyesi’nin 2021 faaliyet raporu kabul edildi

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!