Terör örgütüne yardım suçlamasıyla yargılanan İBB yöneticisi Yavuz Saltık’a beraat

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Terör örgütüne yardım suçlamasıyla yargılanan İBB yöneticisi Yavuz Saltık’a beraat

İBB’de yönetici olan Yavuz Saltık’ın, PKK/KCK’nın hedefleri doğrultusunda faaliyet yürüttüğü öne sürülen DİAYDER’in, örgütle bağlantısını araştırmadan derneğe yemek kartları verdiği iddiasıyla yargılandığı davada karar çıktı. Mahkeme, Saltık’ın kastının yokluğu gerekçesiyle oy çokluğuyla beraatına karar verdi.
Mahkeme başkanı muhalefet şerhi koydu
Verilen karara muhalefet şerhi koyan mahkeme başkanı, ‘’İBB’nin görev dağılımına ilişkin mevzuatta sanığın başkanlığını yaptığı Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı’nın dernek, vakıf, mescit gibi kurumların talepleriyle ilgilenmediği, daha çok bireysel yardımların değerlendirildiği yardım kartları, yardım kolileri gibi taleplerin karşılandığı kurumdur. Kültür Varlıkları Daire Başkanlığı bünyesindeki İnanç Masası’nın ise camii, mescit gibi ibadethanelerin talepleriyle ilgilendiği, dağıtım işlemlerinin inanç masası tarafından yürütüldüğü ancak bu işlemlerden sanığın bilgisinin olduğu ve onun talimatıyla yapıldığı, ayrıca yardım taleplerinin bireysel yapılması gerektiği halde sanık Baran’ın beyanlarında başvuruların liste olarak alındığı ve toplu şekilde teslim edildiği, yardım kartlarının ‘değer ailesi’ kişilerine verildiği sabittir. Sanığın eğitim seviyesi, konumu ve icra ettiği mesleği göz önüne alındığında toplu olarak verilen yardım kartlarının hangi amaç ile kullanılacağı ve kimlere gideceğini bilmemesi mümkün değildir. Dolayısıyla sanığın ‘örgüt içerisinde hiyerarşik yapıya dahil olmamakla birlikte örgüte bilerek ve isteyerek yardım etme’ suçundan cezalandırılması gerektiği kanaatindeyim’’ ifadelerini kullandı.
Olayın geçmişi
PKK/KCK’nın hedefleri doğrultusunda faaliyet yürüttüğü öne sürülen DİAYDER yöneticileri ile üyelerinin aralarında bulunduğu sanıkların İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesinde yargılandıkları davada mahkeme, tanık olarak dinlenen 2 İBB çalışanı hakkında ihbarda bulunulmasına karar vermişti.
Yapılan ihbar sonucu İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca iddianame hazırlanmış, şüpheli İstanbul Büyükşehir Belediyesi Muhtarlık İşleri Daire Başkanı Yavuz Saltık’ın, Din Alimleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nin (DİAYDER), terör örgütü PKK ile iltisaklını araştırmadan derneğe yemek kartları verdiği belirtilerek ’terör örgüt üyesi olmamakla birlikte örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek’ suçundan 7 yıl 6 aydan 15 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması talep edilmişti.
(SD-SB-BA-Y)

Terör örgütüne yardım suçlamasıyla yargılanan İBB yöneticisi Yavuz Saltık’a beraat Art’s MagazinSon Dakika

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!