ÇORLU’DA ÇEVRE KORUMA HAFTASI ETKİNLİKLERLE KUTLANDI

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ÇORLU’DA ÇEVRE KORUMA HAFTASI ETKİNLİKLERLE KUTLANDI

Çevre Koruma Haftası, Çorlu Belediyesi tarafından düzenlenen çeşitli etkinliklerle kutlandı.

Çorlu’da çevre bilinci oluşturmak ve toplumsal farkındalığı artırmak amacıyla düzenlenen etkinlikler, Hürriyet Mahallesi’nde fidan dikim şenliği ile başladı.

Çorlu Belediyesi ve Çevre Koruma Dergisi (ÇEVKOR) iş birliğiyle düzenlenen fidan dikim etkinliğine, Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt, belediye başkan yardımcıları, belediye meclis üyeleri, Çorlu Belediyesi İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Müdürlüğü, Temizlik İşleri Müdürlüğü, Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekipleri, TEMA Vakfı Çorlu Temsilciliği, ÇEVKOR ekipleri, Ticaret ve Sanayi Odası öğrencileri, çeşitli kuruluşlar ve vatandaşlar katıldı. Düzenlenen fidan dikim şenliğinde alana, Panab Enerji Tekirdağ, Winkelmann Otomotiv Parçaları San. Tic. Ltd. Şti ve Erişmiş Otomatik Şanzıman Hastanesi Sinan Erişmiş’in katkılarıyla 300 ve farklı bölgelerde 700 olmak üzere toplam 1000 adet sedir ağacı dikildi.

Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt, temiz çevre ve temiz nefes anlayışıyla Çorlu’yu ağaçlandırarak çevreye sahip çıktıklarını belirterek, başta Öğretmeler Ormanı ve ağaçlandırma alanları olmakla birlikte kent genelinde ağaçlandırma çalışmalarına devam ettiklerini, destek olan ve ağaçlandırma çalışmalarına katılan herkese teşekkür ettiğini söyledi.

TOPLANAN ATIK MİKTARI AZALDI

Çevre Koruma Haftası kapsamında Çorlu Belediyesi ve Let’s Do It Türkiye Tekirdağ İl Temsilciliği iş birliğiyle düzenlenen bir diğer etkinlikte ise İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Müdürlüğü, Temizlik İşleri Müdürlüğü ekipleri, TEMA Vakfı Çorlu Temsilciliği, Cemile Yeşil Anadolu Lisesi, Mehmet Akif Ersoy Anadolu Lisesi, Vem İlaç çalışanları, Penti çalışanları ve gönüllü vatandaşlar olmak üzere yaklaşık 130 kişi 35 dönümlük arazide çöp topladı. Etkinlik sonunda alandan 126 kg cam, 35 kg kâğıt, 33 kg plastik ve 90 kg çeşitli atık toplanırken atık miktarında meydana gelen azalma ise dikkat çekti. İlk yıl 42 dönüm arazide 555 kg ve ikinci yıl 38 dönüm arazide 380 kg atık toplanırken bu yıl 35 dönüm arazide 284 kg atık toplanabildi.

Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt, atık miktarındaki azalmanın en önemli sebeplerinden birinin, İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Müdürlüğü ile Temizlik İşleri Müdürlüğü ekipleri tarafından çevre konusunda farkındalık yaratmak amacıyla düzenlenen bilgilendirme eğitimlerini olduğunu vurgulayarak, emeği geçenlere teşekkür etti.

“İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ VE ÇEVRE PANELİ” DÜZENLENDİ

Çorlu Belediyesi İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Müdürlüğü, Çorlu’da iklim değişikliğine etki eden faktörler, öneriler ve yürütülen çalışmalar konusunda “İklim Değişikliği ve Çevre Paneli” düzenledi.

Panelde Namık Kemal Üniversitesi Çorlu Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Lokman Hakan Tecer ve Namık Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesi Biyosistem Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Halim Orta moderatörlük yaparken, panele konuşmacı olarak Prof. Dr. Asude Hanedar, Prof. Dr. Günay Yıldız Töre, Doç. Dr. Nuray Olcay Işık Emeksiz ve Araştırma Görevlisi Dr. Can Burak Özkal katıldı.

Başkan Sarıkurt, Çorlu Belediyesi olarak 2019 yılında Avrupa Komisyonunca yürürlüğe konulan ve sürdürülebilir enerji politikalarını destekleyen “Başkanlar Sözleşmesi”ne imza attıklarını ve Türkiye’de bu sözleşmeye imza atan 41 belediyeden biri olan Çorlu Belediyesi’nin iklim değişikliğinin etkilerinin hafifletilmesi ve adaptasyon için entegre bir yaklaşım benimsemeyi taahhüt ettiğini hatırlattı. Sarıkurt, çevre ve iklim değişikliği konularında acil bir şekilde harekete geçmenin zamanının geldiğini ve hep birlikte, daha yeşil ve sürdürülebilir bir gelecek için ortak çalışmalar yapılması gerektiğini dile getirdi.

SEYMEN KAVUNU FİDESİ VE ÇİÇEK DAĞITILDI

Çevre Koruma Haftası’nda son etkinlikler ise Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleştirildi. Çorlu Belediyesi hizmet binası önünde gerçekleştirilen etkinliğe İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Müdürlüğü, Temizlik İşleri Müdürlüğü, Park ve Bahçeler Müdürlüğü, TESKİ, Çorlu Kent Konseyi, TEMA Vakfı Çorlu Temsilciliği, Çorlu Ticaret ve Sanayi Odası İlkokulu, Bayrec Geri Dönüşüm, Na Group Geri Dönüşüm, Karacalar Geri Dönüşüm, Esas Çevre Danışmanlık San. Tic. Ltd. Şti., katılarak yürüttükleri çalışmalar hakkında bilgilendirmelerde bulunurken, Tunçay Makine Güneş Enerji Sistemleri ve Ada Enerji Sistemleri ise ürettikleri güneş panelleri ve rüzgâr tribünlerini sergilediler.

Çorlu Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü tarafından etkinlik kapsamında 5 bin adet Seymen Kavunu fidesi ile üç yüz adet mevsimlik çiçek dağıtımı gerçekleştirildi.

“TEMİZ BİR KENT İÇİN ÇALIŞIYORUZ”

Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt, belediye olarak toplumun çevre konusunda bilinçlendirilmesi ve çevre konusunda farkındalık yaratacak faaliyetler gerçekleştirmenin yanı sıra çevre konusunda duyarlı tüm kurum ve kuruluşlarla iş birliği içerisinde çalıştıklarını söyledi. Bu kapsamda geçen süreç içerisinde kentin birçok noktasında binlerce ağacın toprakla buluşturulduğunu, sıfır atık uygulama politikası kapsamında geri dönüşüm çalışmalarının artarak sürdüğünü vurgulayan Başkan Sarıkurt, atıkların geri kazanımı, temiz çevre, temiz hava ve yaşanılır bir çevre için belediye olarak taşın altına ellerini koyduklarını ifade etti.

Atıkların kaynağında toplanması konusunda kentin dört bir yanında yer altı ve yer üstü çöp konteynerleri, atık toplama istasyonları ve geri dönüşüm istasyonları gibi çok sayıda projenin hayata geçtiğini aktaran Başkan Sarıkurt, okullarda düzenledikleri eğitim faaliyetleri ile de gelecek nesilleri çevre konusunda bilinçlendirmeyi ve farkındalık yaratmayı istediklerini söyledi.

Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt, sağlıklı çevre için emek ve destek veren kurum ve kuruluşlar ile Çorlu halkına teşekkür etti. Başkan Sarıkurt etkinlik kapsamında vatandaşlara Seymen Kavunu fidesi ile mevsimlik çiçek dağıtırken katılımcı kurum, kuruluş ve firmaları da ziyaret ederek çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Art’s Magazin  Yurt

ÇORLU’DA ÇEVRE KORUMA HAFTASI ETKİNLİKLERLE KUTLANDI

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!