BEYLİKDÜZÜ BELEDİYE BAŞKANI MURAT ÇALIK: TRABZON DENİZ ŞEHRİ AMA DENİZE AYAĞINIZI SOKABİLECEĞİNİZ BİR ALANINIZ YOK

service

BEYLİKDÜZÜ BELEDİYE BAŞKANI MURAT ÇALIK: TRABZON DENİZ ŞEHRİ AMA DENİZE AYAĞINIZI SOKABİLECEĞİNİZ BİR ALANINIZ YOK

ESRA NUR PERVAN

İstanbul Beylikdüzü Belediye Başkanı Murat Çalık, “Trabzon’un içine düşmüş olduğu durum bizi üzüyor. İnsanın aslında küçüldüğü, o viyadüklerin büyüklüğü karşısında insanın küçüldüğü bir anlayışla kenti dizayn edemezsiniz. Trabzon kenti aslında bir deniz kasabası, deniz şehri ama denize ayağınızı sokabileceğiniz bir alanınız yok. Denizle irtibatımızı tamamen sahil yollarıyla koparmış durumdayız. Makro ölçekten Trabzon’a bir daha bakıp Trabzon’un yeniden dizayn edilmesi gerekir” dedi.

İstanbul Beylikdüzü Belediye Başkanı Murat Çalık, CHP Trabzon İl Başkanlığı’na atanan Nurcan Aşçı Demiröz’ü bugün ziyaret etti. Çalık, ziyaretin ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

“CHP’NİN BİR EVLADIYIM”

Sevdiği bir ilçeye hizmet etmekten daha iyi bir hizmet olmadığını belirten Murat Çalık, şöyle konuştu:

“Uzlaşma kültürünü unutmuş bir millete doğru yavaş yavaş gidiyoruz. O açıdan Genel Başkan’ımızın yaptığı, o altı siyasi partinin liderini bir masa etrafında oturtması ve birlikte ortak kararlar çıkartıyor; bence çok değerli ve kıymetli.  Benim şu an tek planım, Beylikdüzü’ne hizmet etmek. Beylikdüzü’nü daha iyi bir noktaya getirmek gibi hedefim ve planım var. Tabii ki CHP’nin bir evladıyım. CHP bayrağının Beylikdüzü’nde devam etmesini arzu ederim. Ben şehir plancısıyım. Tabii bir şehir plancısının en büyük hayali bir yerel yönetici olmak ve ben hayalimin içerisinde yaşıyorum. Sevdiğim bir ilçeye hizmet ediyorum, bundan daha büyük bir hizmet olmaz benim açımdan. Dolayasıyla şu an yerimden de hizmet ettiğim kentten de mutluyum. O kente hizmet etmeye devam edeceğim.”

“SOSYAL DEMOKRAT YÖNETİM ANLAYIŞININ TRABZON’DA DA OLMASINI ARZU EDERİM”

Trabzon’da yerel yönetime aday olan herkesin yanında olacağını belirten Çalık, sözlerine şöyle devam etti:

“Tabii ki milletvekili olmak, milletin vekili olmak, millete hizmet etmek çok güzel ama ben yerel yöneticiyim. Yerel yönetici reflekslerine sahip bir kişiyim. Doğduğum toprakların da emin ellerde olması bizim açımızdan huzur verici olur. Sosyal demokrat yönetim anlayışının; o adaletli, adil yönetim anlayışının Trabzon’da da olmasını arzu ederim. Trabzon’un yerel yöneticisi kim olursa olsun, kim olduğundan bağımsız her zaman yanında, destekleyicisi olurum. CHP kadrolarının Trabzon yerel yönetiminde de çok ciddi bir iddia ortaya koyacağını ben yürekten inanıyorum. Hem büyükşehir belediye başkanlığı sürecinde hem de diğer ilçelerimizin belediye başkanlıkları sürecinde. Neden sadece Beşikdüzü olsun Trabzon’da ki CHP’li belediyeler. Biz de bu vatandaşa hizmet etmek istiyoruz, vatandaşımızın daha iyi koşullarda yaşamasını arzu ediyoruz. Trabzon’da yerel yönetici adayı olacak herkese bilgimizden, tecrübemizden, deneyimimizden katmak isteriz, destek olmak isteriz. Burasının adayları belirlensin, ben Beylikdüzü Belediye Başkanı olarak her zaman buranın adaylarının hem fikir anlamında hem de bilgisel anlamda yanında olmak isterim.

“VİYADÜKLERİN BÜYÜKLÜĞÜ KARŞISINDA İNSANIN KÜÇÜLDÜĞÜ BİR ANLAYIŞLA KENTİ DİZAYN EDEMEZSİNİZ”

Trabzon’un eski bir kültürü vardı aslında. Mesela bu tanjant yolu, il binamızın olduğu alan Arafilboyu mahallesiydi. Muhteşem bir mimari kültürü vardı aslında Trabzon’un. Sadece Trabzon’da değil Türkiye’nin dört bir tarafında bu mimari kültürler bozuldu, her yerde aynı şeyi yapmaya başladılar aslında bu son dönemde, 1980 sonrasındaki yerel yöneticilikte. Trabzon’un içine düşmüş olduğu durum bizi üzüyor. İnsanın aslında küçüldüğü, o viyadüklerin büyüklüğü karşısında insanın küçüldüğü bir anlayışla kenti dizayn edemezsiniz. Trabzon kenti aslında bir deniz kasabası, deniz şehri ama denize ayağınızı sokabileceğiniz bir alanınız yok. Denizle irtibatımızı tamamen sahil yollarıyla koparmış durumdayız. Makro ölçekten Trabzon’a bir daha bakıp Trabzon’un yeniden dizayn edilmesi gerekir. Geçmişte tanjant yolu yapılırken de bu Aşıklar Parkı’nın önünden geçişte biz daha farklı bir çözüm önerisinde bulunmuştuk. O dönem Asım Aykan’dı belediye başkanı. Mimari açıdan ve mühendislik açısından daha kolay bir çözümden bahsetmiştik. Alta girerek tünelle geçilmesi ve orada aşıklar parkı ve Boztepe’nin kapatılmama meselesiydi ama bugün geldiğimiz durum daha vahim bir noktada. Boztepe’nin altından geçen viyadükler, o Trabzon’un doğal güzelliği, Trabzon’un gerçekten turizm kenti olma yolunda adım atabilecekken tam tersi şu an. Trabzon şu an kötü bir görüntü vermekte. Tabii ki yerel yöneticilerin yapmış olduğu güzel uygulamalar vardır. Meydan ve civarının yayalaştırılması, oradaki eski binaların restore edilmesi bence olumlu adımlar. Ama bu olumlu adımların biraz daha fazla olması lazım ve Trabzon’a bütüncül gözle bakıp yeniden bir planlama faaliyetinin içerisine girmesi gerekir.”

Art’s Magazin  Yurt

BEYLİKDÜZÜ BELEDİYE BAŞKANI MURAT ÇALIK: TRABZON DENİZ ŞEHRİ AMA DENİZE AYAĞINIZI SOKABİLECEĞİNİZ BİR ALANINIZ YOK

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!