• İmsak 05:12
  • Güneş 06:40
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:47
  • Akşam 19:36
  • Yatsı 20:58
  • İFTARA KALAN SÜRE 00:00:00
İMSAKİYE 2023 - İstanbul

TRABZON BASIN TARİHİ MÜZESİ AÇILDI

service

TRABZON BASIN TARİHİ MÜZESİ AÇILDI

ESRA NUR PERVAN

Trabzon’da Ortahisar Belediyesi tarafından hayata geçirilen ve içerisinde geçmişten günümüze birçok materyal bulunan Trabzon Basın Tarihi Müzesi bugün yapılan törenle ziyarete açıldı.

Trabzon Gazeteciler Cemiyeti Bakanı Ersen Veda Küçük, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler gününü kutlayarak, Karadeniz Bölgesindeki ilk basın müzesinin açılışından duyduğu mutluluğu dile getirdi. Küçük, Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç’e teşekkür etti.

“TARİHİ DOKUYU ÇOK DAHA GÖRÜNÜR HALE GETİRECEKLERDİR”

Vali Vekili Ali Yılmaz Gazeteciler Gününü kutlayarak şunları söyledi:

“Bir şehri şehir yapan ona kimlik veren tarihine sahip çıkmasıdır. Geçmişteki birikimi geleceğe aktarabilmesidir. Trabzon devlet tarihimizde hakikaten köklü bir şehir. Anadolu’da Trabzon, İstanbul, Kastamonu, Manisa gibi Osmanlı Döneminde şehzadelerin yönettiği önemli kentlerimizden biri. Trabzon’da bu tür hizmetlerin verilmesi, tarihi dokunun korunması önemli. Ortahisar tarihi valilik binasının bu bölgeye taşınmasından sonra, Sayın Valimizin İsmail Ustaoğlu’nun da emekleriyle bu bölge tarihi dokusuna uygun yapılaşmaya doğru hızla ilerliyor. Ben eminim ki gerek Ortahisar gerek Büyükşehir Belediye Başkanımız buna sahip çıkarak tarihi dokuyu çok daha görünür hale getireceklerdir.”

“ANADOLU’DA İLKLERDEN BİRİNİ AÇILIŞINI YAPIYORUZ”

Ortahisar Kaymakamı Gürkan Demirkale de 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü kutladı ve şöyle konuştu:

“Basın tarihi gerçekten Türkiye’de oluşmaya başladığında, İstanbul ile beraber Trabzon’da ilk adımlar atılmıştır. Trabzon, bu işte gerçekten Anadolu’da diğer yerlerden bir adım önde. Basına ömrünü vermiş kişilerin de çok büyük emekleri var. Anadolu’da ilklerden birini açılışını yapıyoruz. Osmanlı dönemine ait olan Trabzon’da basılmış çeşitli gazeteler yer alıyor. Bu müze yaşayan bir müze olacak ve süreç içerisinde kendisini yenileyerek üstüne devam edecek. Bizde bu müzenin parçası olacağız. Bunu yaşamak hepimiz için gurur kaynağı.”

 

Art’s Magazin  Yurt

TRABZON BASIN TARİHİ MÜZESİ AÇILDI

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!