TUNCELİ’DE KÖYLERİN İÇİNE KADAR SİLAHLARIYLA GELEN AVCILAR VATANDAŞI TEDİRGİN EDİYOR

service

TUNCELİ’DE KÖYLERİN İÇİNE KADAR SİLAHLARIYLA GELEN AVCILAR VATANDAŞI TEDİRGİN EDİYOR

HÜSNİYE KARAKOYUN

Tunceli’de avcı olduklarını belirten bazı kişilerin tüfekleri ile köylere gelmesi vatandaşları tedirgin ediyor. Doğa Koruma ve Milli Parklar Tunceli Şubesi Yetkilileri, av mevsimi kapsamında avcıların bazı köylerin sınırları içerisinde avlandıklarını doğruladı ancak yerleşim yerlerine kadar girmelerinin yasak olduğunu belirtti. Meskûn mahalle 300 metreye kadar yaklaşmalarının yasak olduğunu belirten adının yazılmaması koşuluyla bilgi veren yetkili, vatandaşların bunu ihlal edenleri jandarmaya şikâyet edebileceğini aktardı.

Tunceli’de avcı olduklarını belirten bazı kişilerin tüfekleri ile köylere gelmesi vatandaşları tedirgin ediyor. Tunceli Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu da duruma tepki göstererek, “Şehrimde, topraklarımda, ülkemde, dünyada hiçbir canlı spor adı altında katledilemez. Bu tür durumlara sonuna kadar karşı çıktık ve çıkmaya devam ediyoruz. Bu meselenin de sonuna kadar takipçisi olacağız” dedi.

YERLEŞİM YERLERİNE GİRMELERİ YASAK

Hozat’a bağlı Türktaner Köyü Akpınar mezrasında yaşayan Yüksel Akdoğan, “Tarlalarımızın içerisinde geziyorlar. Evlerimizin yakınına kadar geliyorlar. Keklik ve tavşan avlıyoruz diyorlar. Keklik ve tavşan gündüz vakti köyün içerisinde ne arasın? Köylüler tedirgin oluyor” dedi. Doğa Koruma ve Milli Parklar Tunceli Şubesi Yetkilileri ise av mevsimi kapsamında avcıların bazı köylerin sınırları içerisinde avlandıklarını doğruladı ancak yerleşim yerlerine kadar girmelerinin yasak olduğunu belirtti. Meskûn mahale 300 metreye kadar yaklaşmalarının yasak olduğunu belirten adının yazılmaması koşuluyla bilgi veren yetkili, vatandaşların bunu ihlal edenleri jandarmaya şikâyet edebileceğini aktardı. Köylerin içine girmelerinin yasak olduğu öğrenilen avcılar için keklik ve tavşan avlamanın Tunceli’ye özgü bir karar olmadığını açıklayan yetkililer, Avcıların Merkez Av Komisyonu kararı doğrultusunda günde 2 keklik ve 1 tavşan avlayabileceklerini söylüyor.

“BİZ YIRTICI HAYVANLARA DAHİ ATEŞ EDEMEZKEN KEKLİK GİBİ BİR HAYVAN NİYE VURULUYOR?”

Tunceli merkeze bağlı Eğriyamaç Köyünde yaşayan Hüseyin Zeytin, keklik ve tavşan avının serbest olmasına tepki gösterdi. Zeytin, “Bizim barınma alanlarımıza saldıran ve çoğalan, dengeyi bozan hayvanlara karşı silah taşımamız bile yasakken, mazlum ve masum hayvanları öldürmek için yasanın hiçbir yaptırımı yoktur. Bu nasıl bir adalettir ben anlayamıyorum. Köyümde ayı ve domuzun tarım alanlarıyla meyve ağaçlarına verdiği zararı görseniz içiniz ağlar. Oysa keklik azalırsa süne çoğalır ve ekinler yok olur. Bu yararlı hayvanları vurmaya izin var ama bizim arazilerimizi, can güvenliğimizi tehdit eden yırtıcı-vahşi hayvanlara silah sıktığımızda cezası var. Bu nasıl mantıktır bunu anlamak imkânsız” dedi.

“HİÇBİR CAN SPOR ADI ALTINDA KATLEDİLEMEZ”

Tunceli Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu da duruma tepki göstererek, “Şehrimde, topraklarımda, ülkemde, Dünyada hiçbir canlı spor adı altında katledilemez. Bu tür durumlara sonuna kadar karşı çıktık ve çıkmaya devam ediyoruz. Bu meselenin de sonuna kadar takipçisi olacağız” dedi.

TUNCELİ’DE KÖYLERİN İÇİNE KADAR SİLAHLARIYLA GELEN AVCILAR VATANDAŞI TEDİRGİN EDİYOR

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!