CHP YALOVA İL BAŞKANI GÜREL: ARTIK YETER, HAK YERİNİ BULSUN

service

CHP YALOVA İL BAŞKANI GÜREL: ARTIK YETER, HAK YERİNİ BULSUN

NEDİM GÜLER

CHP Yalova İl Başkanı Mehmet Gürel, Yalova Belediyesi’ne yönelik yolsuzluk davasında gelinen noktayı değerlendirdi. Yarın yapılacak duruşmadan bir sonuç beklediklerini söyleyen Gürel, “Artık yeter, hak yerini bulsun” dedi.

Mehmet Gürel, bugün CHP Yalova İl Başkanlığı’nda düzenlediği basın toplantısında, yaklaşık 2 yıldır süren yolsuzluk davasının yılan hikayesine döndüğünü söyledi. Gürel, CHP’li Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman’ın görevden uzaklaştırılmasına neden olan davayla ilgili, “Her lehimize bilirkişi raporu geldiğinde yeni bir bilirkişi raporunun istendiği bir dava haline geldi bu biliyorsunuz. İlk önce dava, bizce bilinçli olarak uzatıldı ve hâlâ uzatılmaya devam ediyor. Arada da bilirkişi raporları isteniyor biliyorsunuz, konuyla alakalı. Bilirkişi raporları bizim lehimize geliyor, tekrar bilirkişi raporları isteniyor. Muhtemelen kötü bir, bizim aleyhimize bir rapor gelene kadar, bulabilene kadar böyle bilirkişi raporları istenmeye devam edilecek” diye konuştu.

“GÖREVE DÖNMEMESİ CİDDİ BİR YANLIŞTIR”

Gürel, sözlerine şöyle devam etti:

“Burada Yalova halkı, CHP yetkilileri olarak ve ilgili kişiler olarak artık yeter diyoruz, artık hak yerini bulsun diyoruz. Çünkü burada konunun popülerliğinden dolayı herkes değişik cümlelerle vurguluyor ama gerçek şu; Yalova halkı, belediye başkanı olarak Sayın Vefa Salman’ı seçti. Yerel seçimlerde dedi ki ‘Bizim belediye başkanımız Vefa Salman olsun’. Bu kadar basittir. Daha sonra, bir davayı, kendi yetkililerimiz sorunu çıkarmasına, suç duyurusunda bulunmasına rağmen görevden uzaklaştırıldı. Hadi o güne döndüğümüzde, dersiniz ki herhangi bir delil karartma ihtimalinden dolayı 5-10 gün, 1-2 hafta görevden uzaklaştırabilirsiniz. Bu doğru olabilir ama 2 yıl boyunca bir davanın devam etmesi, şu anda içeride de herhangi bir yetkili bulunmadan, herkes de dışarıda, bir suçlu da yok şu an içeride hapis olarak duran, böyle olmasına rağmen bilhassa davanın uzatılarak belediye başkanının ve yetkililerinin göreve dönmemesi çok ciddi bir yanlıştır.

Mehmet Gürel, yarın yapılacak duruşmada bir sonuç beklediklerini belirterek şunları söyledi:

“Bu yüzden şimdi biz, yarınki davada artık bir sonuç çıksın, belediye başkanı, başkan yardımcısı, ilgili kişiler görevlerine geri dönsünler sonucu çıksın diye bekliyoruz. Bu yüzden genel merkezimizden de çok sayıda milletvekilimiz, Parti Meclis üyemiz, belediye başkanımız, siyasetçimiz ve bizler orada olacağız, bunu vurgulayacağız. Bu toplumsal beklentiyi hep beraber vurgulayacağız. 2 yıldır uzayan bu davanın artık bitmesini, uzatılan bu davanın artık bitmesi gerektiğini, hakkın yerini bulması gerektiğini, Yalova halkının tercihine hiç kimsenin böyle ipotek koyamayacağını, değiştiremeyeceğini, bir darbe yapamayacağını vurgulamaya çalışacağız. Eninde sonunda da hak yerini bulacak arkadaşlar. Adalet muhakkak bir gün tecelli edecek, hak yerini bulacak; onlar, şu andaki mevcut siyasi iktidar, her ne kadar geciktirmeye çalışsa da.”

“YALOVA HALKININ TERCİHLERİNE SAYGI DUYULMALI”

Yapılacak genel seçimde Millet İttifakı’nın kazanacağını kaydeden Mehmet Gürel, şöyle devam etti:

“Eninde sonunda, en geç ihtimalle zaten 7-8 ay sonra genel seçimler yapılacak. ‘Hayır, biz seçimlere kadar bu davayı bitirteceğiz’ deseler, buna hırs yapsalar bile en kötü 7-8 ay sonra seçim olacak. Seçimde, bugünkü verilere de baktığımızda zaten Millet İttifakı cumhurbaşkanlığını kazanacak. Böyle olunca ne olacak? Bu geciktirilen dava, hukuk sistemindeki bu yanlış hemen düzeltilecek ve muhtemelen çok büyük olasılıkla bilirkişi raporlarına göre belediye başkanımız görevine geri döndürülecek. Ha 7-8 ay sonra ha şimdi. O yüzden Yalova halkının tercihine iktidarın dikkat etmesi, saygı duyması gerekir. Bu bağlamda sizleri, bütün Yalovalıları, konuya duyarlı herkesi yarın saat 9:30’da adliyedeki davamızda destek olmaya da aynı zamanda bekliyoruz.”

CUMHURİYET YÜRÜYÜŞÜNE DAVET

Gürel, açıklamasını 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları ile tamamladı. Hafta sonu kutlanacak 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kapsamında il başkanlığı olarak düzenledikleri etkinliği duyuran Gürel, tüm Yalovalıları yürüyüşe davet etti. Gürel, “Cumartesi günü akşam üstü saat 18:00’de Cumhuriyet Meydanı’nda buluşarak bir Cumhuriyet Yürüyüşü gerçekleştireceğiz. Bu Cumhuriyet Yürüyüşü’müzde sadece Türk ve Atatürk bayraklarımız olacak, özellikle bir siyasi vurgu olmasın, herkes rahatlıkla katılabilsin diye. Buradan herkesi Cumhuriyet’imiz için el ele, beraber yürümeye davet ediyorum” dedi.

CHP YALOVA İL BAŞKANI GÜREL: ARTIK YETER, HAK YERİNİ BULSUN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!