YALOVA BELEDİYESİ’NDE 2014 ÖNCESİNE AİT YOLSUZLUK İDDİALARIYLA İLGİLİ YARGILAMADA CHP’LİLER DURUŞMA SALONUNU TERK ETTİ… MUHARREM ERKEK: “ADALETİ, DEVLETİ BÖYLE ÇÜRÜTTÜLER”

service

YALOVA BELEDİYESİ’NDE 2014 ÖNCESİNE AİT YOLSUZLUK İDDİALARIYLA İLGİLİ YARGILAMADA CHP’LİLER DURUŞMA SALONUNU TERK ETTİ… MUHARREM ERKEK: “ADALETİ, DEVLETİ BÖYLE ÇÜRÜTTÜLER”

NEDİM GÜLER

Yalova Belediyesi’ndeki yolsuzluk iddiaları ile ilgili yargılamanın bugünkü duruşmasında, gerginlik yaşandı. Görevinden alınan Vefa Salman’ın seçildiği 2014 yılı öncesine ait iddialara ilişkin soruşturma dosyasının mevcut dosyaya eklenmesi kararına CHP heyeti tepki gösterdi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, “İşte adaleti, devleti böyle çürüttüler. İşte adalet çürüdüğü, olmadığı için yolsuzluk, yoksulluk, işsizlik büyüyor” tepkisini gösterirken, CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, “Bu arkamızdaki adliyede bir adalet cinayeti işlenmiştir” dedi. Vefa Salman ise “Burada toplanan herkesin tek kavgası var, o da demokrasi” diye konuştu.

Mart 2019 seçimlerinde Yalova Belediye Başkanı seçilen, ancak kendisinden önceki yönetim dönemindeki bir zimmet iddiası sonucu 27 Şubat 2020’de görevden uzaklaştırılan CHP’li Vefa Salman’ın da Yalova 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılandığı davanın dokuzuncu duruşması yapıldı.

CHP Genel Başkan Yardımcıları Muharrem Erkek, Seyit Torun, Gamze Akkuş İlgezdi, Veli Ağbaba ve çok sayıda CHP milletvekili ile CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ve Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan da duruşmayı, salonda takip etti.

Duruşmada; Vefa Salman’ın henüz görevde olmadığı 2014 yılına ait bir soruşturmanın da dosyaya eklenmesine karar verildi. Dosyaların birleştirilmesiyle 33 sanık hakkındaki yargılamanın sürdüğü dosyaya, aralarında eski Yalova Belediye Başkanı Yakup Koçal’ın da olduğu 4 sanık daha eklendi. Koçal, duruşmaya katılmazken diğer 3 yeni sanık salondaki yerini aldı. 

Vefa Salman’ın avukatı Deniz Baykal, duruşmada; müvekkilinin 2,5 senedir görevinden uzaklaştırıldığını ve halkın iradesinin gasp edildiğini ifade etti. Baykal, bilirkişi raporlarında Salman’ın suçsuz olduğunun belirtildiğini hatırlattı. Yeni sanıkların dava sürecini uzatacak olması nedeniyle Vefa Salman ile ilgili yargılama kararının verilmesini talep etti. Mahkeme heyeti her iki dosyanın birbiriyle benzerlik taşıdığı, sanıklar hakkında verilecek kararın diğer sanıkları da etkileyeceği değerlendirmesi ile talebi reddetti.

Salonda bulunan CHP heyeti mahkeme heyetinin bu kararına tepki gösterdi. Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, heyet başkanına, “Yazılar olsun. Sen tetikçisin” diye bağırdı. Diğer milletvekilleri de mahkeme heyetine tepkilerini gösterdi. Yaşanan gerginlik sonrası mahkeme heyeti duruşmaya ara verdi. Heyet, duruşmayı izleyicilere kapattı. Duruşmanın devamında yeni üç sanığın beyanları alındı.

“YARGILAMA UZAMAYA DEVAM EDECEK”

Duruşma sonrası CHP heyeti adliye önünde basın açıklaması düzenlendi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, 2014’te seçilen Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman’ın 2010 yılında başlayan bir suç nedeniyle görevinden uzaklaştırıldığını ifade ederek şunları söyledi:

“Sandıkta yenemiyorlar, İçişleri Bakanlığı kararı ile görevinden uzaklaştırdılar. Ve Yalova halkının iradesini gasp ettiler. 2 buçuk yıl ve daha da devam edecek. Dosyada MASAK raporu var. Vefa Salman’ın bütün geçmişini ve ailesini araştırdılar. Tertemiz çıktı. Soruşturmasında bilirkişi raporu var lehine. Mahkeme aşamasında 2 tane ayrı ayrı rapor aldırıldı emekli Sayıştay denetçilerinden, bilirkişi heyetlerinden. O raporlarda da Vefa Salman ve Belediye Başkan Yardımcısı Halit Güleç’in bu iddia edilen zimmet eylemi ile hiçbir bağının olmadığı açıkça yazıyor. Açıkça suçsuzdur diyor belediye başkanı. Bu olaylarla bir ilgisi, iltisakı yoktur diyor. Dosyadaki bütün raporlar. Daha neyi bekliyorsunuz göreve iade etmek için? 2014 öncesi ile ilgili de dava açıldı. Dosyaları birleştirdiler. Şimdi tekrar raporlar alınacak ve yargılama uzamaya devam edecek.”

“İŞTE ADALETİ BÖYLE ÇÜRÜTTÜLER”

Vefa Salman’ın göreve iade edilmesi çağrısında bulunan Erkek, şöyle devam etti:

“Dün İçişleri Bakanlığı’nın önünden seslendik. Bugün de Yalova Adliyesi’nin önünden sesleniyoruz. Yalova’nın seçilmiş belediye başkanı Vefa Salman’ı derhal görevine iade edin. Yalova 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde İçişleri Bakanlığı’na yazı yazsın. Raporları göndersin, ‘göreve iade edin’ desin. Şırnak’ta AK Partili iki belediye başkanı ayrı ayrı. Biri ihaleye fesat karıştırmaktan ceza aldı. Mahkeme hüküm kurdu. Biri rüşvetten ceza aldı. Mahkeme hüküm kurdu ve mahkeme yazı yazdı İçişleri Bakanlığı’na ‘bunları görevden alın’ diye. İçişleri Bakanı ne yaptı? Çağırdı onları İçişleri Bakanlığı’na makamında onlarla birlikte poz verdi. İşte adaleti, devleti böyle çürüttüler. İşte adalet çürüdüğü, olmadığı için yolsuzluk, yoksulluk, işsizlik büyüyor. Adalet olmadığı için aş, iş, ekmek yok. Biz bunların hepsini düzelteceğiz. Kimsenin endişesi olmasın.”

“İÇİŞLERİ BAKANI DA SUÇ İŞLİYOR”

Artık tahammüllerinin kalmadığını kaydeden Muharrem Erkek, “Herkes cesur olsun. Herkes hukuk içerisinde hareket etsin. Şunu da kimse unutmasın. Hukuk her şeyi sonuna kadar takip eder ve edecektir de. İçişleri Bakanı da suç işliyor. Her gün suç işlemeye de devam ediyor. Görevini kötüye kullanıyor. Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman’ın, Yalova’nın seçilmiş belediye başkanının göreve iade edilmediği her gün ağır suçlar işleniyor. Demokrasiyi katlettiler. Yerelde demokrasi bırakmadılar ama iktidarımızda hiçbir seçilmiş belediye başkanı herhangi bir yargı kararı olmadan görevinden uzaklaştırılamayacak. Bugün bu hukuksuzlukları işleyenler de hukuk önünde hesap verecek. Sizin aracılığınızla söz veriyoruz. Bu memlekete ya adaleti getireceğiz ya adaleti getireceğiz. Hak, hukuk, adalet diyorum” dedi.

“FOTOROMAN ÇEVİRMEYİ, KUMPAS KURMAYI BIRAK”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun da adaletin bir kez daha katledildiğini kaydederek şunları söyledi:

“Buradaki süreç artık hukuki değil, siyasi olduğu da ortaya çıktı. Vefa Salman’ın en ufak bir suçunun, eksikliği, hatasının olmadığı ispatlanmış olmasına rağmen hiçbir hukuksuz işlemi olmamış olmasına rağmen bunlar da bütün belgelerle ispat edilmiş olmasına rağmen şu anda maalesef bu arkamızdaki adliyede bir adalet cinayeti işlenmiştir. Sayın Vefa Salman Yalovalıların iradesi ile göreve gelmiştir. Her türlü engellemelere, entrikalara rağmen halkın iradesini alarak göreve gelmiştir. Halk iradesini gasp etmeye çalışanlar adliye veya bakanlık koridorlarında bu yetkiyi almaya çalışıyorlar ama başaramayacaklar. Asla ve asla yılmayacağız, geri bir adım atmayacağız. Onlar bizi bir şekilde korkutmaya, sindirmeye çalışıyorlar ama başaramayacaklar ve inanıyoruz ki halkın iktidarı kurulduğunda bunların mutlaka ama mutlaka yargı karşısında da hesabı sorulacak. Vefa Salman bugüne kadar Yalovalıların sorunlarını çözmek için mücadele etti. Yalova’nın yaşanabilir bir kent olması için mücadele etti ama bu başarısı maalesef cezalandırılmaya çalışılıyor. Bunu kabul etmemiz mümkün değil. Adalet geç de olsa mutlaka yerini bulacaktır. İnanıyoruz ki bugün bu suçları işleyenler mutlaka hesap verecektir. Biz inanıyoruz ki halkın vicdanında da yargı önünde de Vefa Salman suçsuzdur. Bu ispatlanmıştır ve bir an önce de görevine iade edilmesi gerekir.  O Suçişleri Bakanına tekrar Yalova’dan sesleniyoruz. Fotoroman çevirmeyi, kumpas kurmayı bırak.  Biliyoruz bakanlıkta ne işler çevirdiğini. Asıl suçluların peşinden git. Uyuşturucu tacirlerinin, kara paranın bu ülkede olumsuz işlerin peşinden git ama işin gücün bizimle uğraşmak ama uğraştığına da pişman olacaksın. Dün de dedim. O kantarda birgün sende tartılacaksın. İnanıyoruz ki hak, hukuk, adalet bu ülkeye inşallah iktidarımızda gelecektir.”

“TEK KAVGAMIZ DEMOKRASİ”

Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman da, “Hak, hukuk, adalet diyen genel başkanımızın ne kadar haklı olduğu bir kez daha ortaya çıkmıştır. Burada toplanan herkesin tek kavgası var o da demokrasidir. Bizi hiçbir zaman yalnız bırakmayan CHP Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’na, genel başkan yardımcılarımıza, milletvekillerimize, il başkanlarımıza ve Yalova halkımıza teşekkür ediyorum. Halkımız sevgisini eskiye oranla bana çok daha fazla gösteriyor. Yalovalılara bana sahip çıktıkları için şükran borçluyum” diye konuştu.

 

YALOVA BELEDİYESİ’NDE 2014 ÖNCESİNE AİT YOLSUZLUK İDDİALARIYLA İLGİLİ YARGILAMADA CHP’LİLER DURUŞMA SALONUNU TERK ETTİ… MUHARREM ERKEK: “ADALETİ, DEVLETİ BÖYLE ÇÜRÜTTÜLER”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!