Muğla’da barajlar son yılların en düşük seviyelerinde

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Muğla’da barajlar son yılların en düşük seviyelerinde

Muğla’da özellikle Bodrum’un içme ve kullanma suyunun karşılandığı Mumcular ve Geyik barajlarında su seviyesi kritik düzeye indi. Meteorolojiden edinilen bilgiye göre, Eylül ayında yaşanan yağışlar bu yıl gerçekleşmedi ve önümüzdeki günlerde de yağış beklenmiyor.

Kış aylarında yeterli yağışın alınamaması, yer altı su kaynaklarının azalması ve gelişigüzel su tüketiminin artması nedeniyle Muğla’daki barajların doluluk oranlarında ciddi düşüşler gözleniyor. Özellikle yüzde 90 doluluk oranının altına düşmeyen Marmaris Atatürk Barajı yüzde 60 seviyelerine gerilerken, 2019 yılı 30 Eylül tarihinde yüzde 75 doluluk oranına sahip olan Geyik barajı yüzde 16, yine 2019 yılı 30 Eylül itibariyle yüzde 49 seviyesinde olan Mumcular Barajı ise bugün yüzde 10 doluluğa sahip.

Eylül ayında yağış olmadı

Metroloji Genel Müdürlüğü tarafından paylaşılan verilere göre Muğla genelinde istasyon bazlı yapılan yağış oranlarında 2023 yılı Eylül ayında herhangi bir yağış ölçümü yapılamadı. Ayrıca yine Metroloji Genel Müdürlüğünce yayınlanan 5 günlük hava tahmin raporunda hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üstünde olacağı ve yağış beklenmediği bildirildi. Yeterli yağışın alınamaması, yer altı su kaynaklarının azalması ve gelişigüzel su tüketiminin artmasından kaynaklı barajların doluluk seviyelerinde büyük düşüşler meydana geldi ve son 5 yılın en düşük seviyeleri gözlendi.

Yapılan çalışmalarla kayıp kaçak oranı yüzde 18 düştü

Muğla Büyükşehir Belediyesi 2014 yılından bu yana içme suyundaki kayıp ve kaçakların önlenmesi adına il genelinde 1 milyon 602 bin 101 metre içme suyu hat çalışması gerçekleştirdi. Bu çalışmalar ile kayıp ve kaçak oranını yüzde 18 oranında azaltılarak tekrar sisteme dâhil edildi. Bunun yanı sıra ek su sağlanması amacıyla içme suyu arıtma tesislerinde revizyon çalışması yapıldı ve arıtma kapasiteleri arttırıldı.

Muğla’da barajlar son yılların en düşük seviyelerinde Art’s MagazinSon Dakika

Muğla’da barajlar son yılların en düşük seviyelerinde

Muğla’da barajlar son yılların en düşük seviyelerinde

Muğla’da barajlar son yılların en düşük seviyelerinde

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!