NASA’nın keşif aracı, Mars yüzeyinde kendi çöpünü buldu

featured
service

NASA’nın keşif aracı, Mars yüzeyinde kendi çöpünü buldu

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi’nin (NASA) Kızıl Gezegen’de keşif yapmak için gönderdiği Perseverance uzay aracı, Mars’ta kendi çöpünü buldu.

Geçtiğimiz yıl Şubat ayında Mars’a başarılı bir şekilde ulaşan Perseverance, gezegenin yüzeyine inişi sırasında bıraktığı enkazı bulduktan sonra bölgede beklenmedik bir atıkla karşılaştı.

Bir kayaya sıkışmış gibi görülen termal malzemenin, Perseverance’ı uzayda ve Mars atmosferine girerken karşılaştığı aşırı sıcaklıklardan korumak için kullanıldığı tahmin ediliyor.

Sıradışı keşifte merak edilen, termal malzemenin söz konusu bölgeye nasıl gittiği. Zira bulunduğu yer, Perseverance’ın Mars’a indiği alandan 2 kilometre uzaklıkta.

Ekibin Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda termal malzemenin fotoğrafına yer verilirken, şu ifadeler not düşüldü:

“Ekibim beklenmedik bir şey fark etti: 2021’de Mars’a iniş günümde beni gezegenin yüzeyine indiren roketle çalışan jet paketi ve iniş aşamamdan kaldığını düşündükleri bir termal battaniye parçası. Bu parlak folyo, sıcaklığı kontrol etmek için kullanılan bir malzeme olan termal battaniyenin bir parçası. Bunu burada bulmak sürpriz oldu: İniş alanımın yaklaşık 2 km ötesinde. Bu parça ondan sonra buraya mı düştü, yoksa rüzgar mı savurdu?”

NASA’nın keşif aracı, Mars yüzeyinde kendi çöpünü buldu | Art’s Magazin | Yaşam
NASA’nın keşif aracı, Mars yüzeyinde kendi çöpünü buldu

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!