Yozgat ESOB Başkan Vekili Coşgun: “Esnafın Emeklilikte Prim Gün Sayısı 9 Binden 5 Bine Düşürülmeli”

service
Yozgat ESOB Başkan Vekili Coşgun: Esnafın Emeklilikte Prim Gün Sayısı 9 Binden 5 Bine Düşürülmeli

Yozgat ESOB Başkan Vekili Coşgun: “Esnafın Emeklilikte Prim Gün Sayısı 9 Binden 5 Bine Düşürülmeli”

SEYFİ ÇELİKKAYA

Yozgat Esnaf ve Sanatkarlar Odalar Birliği (ESOB) Başkan Vekili, Kahveciler ve Lokantacılar Odası Başkanı Eyüp Coşgun, EYT düzenlemesinde esnaf ve sanatkardan emeklilik için istenen 9 bin iş gününün 5 bine düşürülmesi gerektiğini söyledi. Coşgun, “Yanımızda çalıştırdığımız işçiler 5 bin iş günüyle emekli olurken, biz esnaf sanatkâr 9 bin iş günüyle emekli oluyoruz. Burada bir adaletsizlik olduğunu düşünüyoruz” dedi.

Yozgat Esnaf ve Sanatkarlar Odalar Birliği Başkan Vekili Eyüp Coşgun, EYT düzenlemesiyle ilgili açıklama yaptı. Coşgun, şunları söyledi:

“ESNAFIN MAĞDUR EDİLMEMESİ GEREKTİĞİYLE İLGİLİ TALEPLERİMİZ VAR”

“Burada esnafın mağdur edilmemesi gerektiğiyle ilgili taleplerimiz var. Bu taleplerimizi biz TESK olarak, federasyon ve esnaf odalar birliği olarak ilettik. Buradaki bizim talebimiz şudur; yanımızda çalıştırdığımız işçiler 5 bin iş günüyle emekli olurken, biz esnaf sanatkâr 9 bin iş günüyle emekli oluyoruz. Burada bir adaletsizlik olduğunu düşünüyoruz.

2008 yılında yeni bir kanunla SSK ve BAĞ-KUR’un birleştirildi. Madem bu yapıldıysa her ikisinin de eşit şekilde kaç gün isteniyorsa her ikisinin de aynı şekilde olmasını, emekli sandığının aynı şekilde olmasını talebinde bulunuyoruz. Esnafımız mağdur olmasın, bu şekilde yapılsın. Aynı zamanda bizlerin yanında çalışanlar veya bizlerin daha önceden meslek sahibi olmadan önce yapmış olduğumuz stajların da başlangıç günü olarak sayılmasını talep ediyoruz. Çıraklıktaki yapmış olduğumuz şeyler şu an sayılmıyor. Bu da sayılırsa esnaf ve sanatkarımızın mağduriyeti çözülecektir.”

“PANDEMİ DÖNEMİNDE BAĞ-KUR’LARIMIZI YAPTIRMADIK”

9 bin iş gününün 5 bin işgününe düşürülmesi durumunda Yozgat il genelinde bine yakın esnafın düzenlemeden faydalanabileceğini bildiren Coşgun, “Pandemi döneminde biz BAĞ-KUR’larımızı yaptırmadık. Öncesinde yatırmayanlarda vardı. 9 bin iş günüyle sınırlanırsa esnafımız tamamen mağdur olacaktır” ifadelerini kullandı. Coşgun, şöyle dedi:

“Bir de diğer bir farklılık da var. Bizler 60 gün BAĞ-KUR’u yatırmadığımız zaman hizmet alamıyorduk, sağlık hizmeti alamıyorduk. Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle 2 yıl bu hizmeti alabileceğiz ama burada da ilaçlarımızı alamıyoruz. Yine böyle bir sıkıntı yaşıyoruz. Günümüzde biliyorsunuz pandemi de virüslerin çok olduğu hastalıkların olduğu dönemde önce sağlık diyorsak bu ilaçları da almamızın önünün açılmasını istiyoruz.”

 

Art’s Magazin  Yurt

Yozgat ESOB Başkan Vekili Coşgun: "Esnafın Emeklilikte Prim Gün Sayısı 9 Binden 5 Bine Düşürülmeli"
Yozgat ESOB Başkan Vekili Coşgun: “Esnafın Emeklilikte Prim Gün Sayısı 9 Binden 5 Bine Düşürülmeli”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!