YOZGAT’TA BİR ÖĞRETMEN, ÖĞRENCİLERİNE HARFLERİ AYRI ETKİNLİKLER DÜZENLEYEREK ÖĞRETTİ

service

YOZGAT’TA BİR ÖĞRETMEN, ÖĞRENCİLERİNE HARFLERİ AYRI ETKİNLİKLER DÜZENLEYEREK ÖĞRETTİ

SEYFİ ÇELİKKAYA

Yozgat’taki TOKİ Şehit Mehmet Koçak İlkokulu’nda görevli sınıf öğretmeni Hakan Ertaş, her harf için ayrı bir etkinlik düzenleyerek öğrencilerinin harfleri daha kolay öğrenmesini sağladı. ‘J’ harfinin de öğretildiği Okuma Bayramı etkinliğine, Yozgat İl Jandarma Komutanlığı’nda görev yapan personel de katıldı. Jandarmanın çeşitli olaylarda kullandığı eğitimli köpekler, öğrencilerle tanıştırıldı.

TOKİ Şehit Mehmet Koçak İlkokulu’nda ‘J’ harfini öğrenen öğrencilerin dersine jandarma personeli de katıldı. Öğrenciler hem ‘J’ harfini öğrendi hem de jandarma hakkında bilgi edinip jandarmanın eğitimli köpekleriyle tanıştı.

Okuma Bayramı etkinliğinin de yapıldığı okulda jandarma personeli, jandarmayı tanıtan kısa film gösteriminde bulundu ve öğrencilere çeşitli eğitim materyalleri dağıttı. Uygulanan yöntem ile öğrencilerin en önemli dönemleri olan okuma-yazma süreçlerini kaygıdan uzak, yormadan, yorulmadan eğlenerek öğrendikleri kaydedildi.

“BÜTÜN HARFLERİMİZİN HER BİRİNİ BİR ETKİNLİKLE YAPTIK”

TOKİ Şehit Mehmet Koçak İlkokulu sınıf öğretmeni Hakan Ertaş, konuya ilişkin şunları söyledi:

“Son harfimiz olan ‘J’ harfini çocuklara öğrettik. Yozgat Jandarma Komutanlığı’ndan memur arkadaşlar, görevli arkadaşlar sınıfımızı ziyaret ettiler, bizi geri çevirdiler. Şu ana kadar ki bütün harflerimizin her birini bir etkinlikle yaptık. Sayın valimiz ziyaret etti, ziyaretine gittik. Velilerimiz sınıfta yarışmalar düzenlediler. Sınıfımıza motorla geldik, horoz getirdik, farklı farklı etkinliklerle harfleri çocuklara hem görerek hem yaşayarak hem de hissederek öğretmeye çalıştık. Bugün son harfimizdeyiz. Alfabemizi sonlandırdık. Jandarmanın halkın yanında olduğunu, onların arkasında olduğunu Melisa astsubayımız zaten az önce ifade ettiler, bu da bizi ayrıca mutlu etti.”

“DERSLERİ OYUNLARLA, DRAMALAR İLE ÇOCUKLARA ÖĞRETMEYE ÇALIŞIYORUM”

16 yıllık sınıf öğretmeni olduğunu, 6 yıldır ise TOKİ Şehit Mehmet Koçak İlkokulu’nda görev yaptığını belirten Ertaş, “Aynı zamanda tiyatro eğitmeniyim. O yüzden bütün dersleri oyunlarla, dramalar ile çocuklara öğretmeye çalışıyorum. Beni de bu yola teşvik eden en önemli şey, İbn-i Sina’nın, küçükken bir yaşlı birey yanına gelip ‘Sen çok büyük adam olacaksın, şu oyunu bırak’ dediğinde ‘Her yaşın bir uğraşı vardır. Çocukların uğraşı da oyundur’ gibi bir yazısını okumuştum. Böyle bir cevap vermiş ve bunu sınıfımda uyguluyorum. Hem disiplin hem oyun bir arada gidiyor. Aynı zamanda veli katılımını da sağladığım zaman başarı kaçınılmaz oluyor diye düşünüyorum, bir öğretmen olarak” diye konuştu.

“ETKİNLİKLER ÇOCUKLARDA KALICILIĞI SAĞLIYOR”

Harflerin, derslerin daha kalıcı olarak akılda kalabilmesi için etkinlik ürettiklerini söyleyen Hakan Ertaş, ‘Her harf bir etkinlik’ adlı bir projelerinin bulunduğunu, bu proje doğrultusunda etkinlikler yaparak eğitim verdiğini aktardı. Ertaş, “Bu, çocukların aklında daha kalıcı bir halde oluyor. Mesela ‘Ü’ harfini dediğimiz zaman bütün çocuklar ‘horoz’ diye bağlayacaklar. ‘R’ harfini sorduğunuz zaman ‘motor’ diyecekler. Etkinlikler çocuklarda kalıcılığı, çok fazla kalıcılığı sağlıyor. Hatta şöyle bir şey söyleyebilirim; 60 yaşına geldiği zaman bu çocuklar, torunları harfleri öğrenirken akıllarına ben geleceğim. Zaten bu işe de bunu düşünerek giriştim. İnşallah olumlu sonuçlar alacağız” dedi.

Art’s Magazin  Yurt

YOZGAT’TA BİR ÖĞRETMEN, ÖĞRENCİLERİNE HARFLERİ AYRI ETKİNLİKLER DÜZENLEYEREK ÖĞRETTİ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!