YOZGAT’TA OKUL BAHÇESİNDE KURULAN ÇİFTLİKTE ÖĞRENCİLER BİNİCİLİK EĞİTİMİ ALIYOR

service

YOZGAT’TA OKUL BAHÇESİNDE KURULAN ÇİFTLİKTE ÖĞRENCİLER BİNİCİLİK EĞİTİMİ ALIYOR

Yozgat’ta özel bir okulun bahçesinde kurulan at çiftliğinde öğrenciler ile isteyen vatandaşlara binicilik eğitimi veriliyor. Okul Müdürü Ahmet Fahri Yaşar, “Bunun çok faydasını gördük. İnsanlara hayvan sevgisini aşıladık. Öğrencilerimiz artık atlarla o kadar haşır neşir oluyor ki geliyorlar karınlarını doyuruyorlar” dedi.

Yozgat’ta özel bir okulun bahçesinde kurulan çiftlikte, öğrenciler ile isteyen vatandaşlara binicilik eğitimi veriliyor. 4 yıl önce kurulan çiftlik içerisinde binicilik eğitim alanında anaokulundan, lise son sınıf öğrencisine kadar tüm öğrenciler, haftada bir saat binicilik eğitimi alıyor. 

At çiftliğine önce çocuk biniciler için Amasya’dan özel yetiştirilen iki adet Arap atı, bir adet Rahvan at getirildi. Atlar için özel ahırlar yapıldı, doğuştan at meraklısı olan, uzun yıllar at yetiştiriciliği yapan Uğur Bozkurt tarafından atların bakımı yapılırken, okulun diğer personeline de atların günlük bakımı, temizliği, binicilik konusunda da eğitim çalışması yürütüldü. Ön çalışmaların ardından okulda başlayan binicilik eğitimlerine öğrencilerin yanında velilerinin de büyük ilgi gösterdiği kaydedildi. 

“BURADA GÜZEL YARIŞLAR DÜZENLENMİŞ”

Yozgat’ta atçılık ile ilgili bir araştırma yaptıklarını belirten Yaşar, şu bilgileri verdi:

“Bu faaliyette başlamamızdaki amaç civar illerde bütün hemen hemen çevremizdeki illerde at çiftliği vardı. İnsanlar buraya gidip güzel vakit geçiriyordu. Diğer illerdeki özel okullar incelediğimizde çevremizdeki illerin çoğunda şu anda okullarda böyle bir çiftliğin olduğunu gördük. Bunlarla ilgili insanlarla görüştükten sonra şunu öğrendik ki; 30-40 yıl önce ilimizde Kırıklı bölgesinde gerçekten ciddi atçılık işlemleri yapılmış. Burada güzel yarışlar düzenlenmiş. Yani şehrimizde bu kültürün olduğunu gördük. Çevremizde baktığımızda Sorgun’da yarış atları yetiştiriliyor. Burada aynı şekilde birkaç tane de bu işi yapan çiftlik olduğunu gördük. Bu şekilde ilgi duymaya başladım. 4 yıl önce altyapıyı oluşturup okulumuzun alanı geniş olduğu için burada bir bölgeyi ayırdık. Bir manej yaptırdık, ahır yaptırdık ilk önce civardaki illerden atlar topladık, ilk başlangıçta 3 tane atımız vardı. Daha sonra bu atlarımız 20’ye kadar çıktı ama sonradan 20 atın çok olduğunu gördük. Bunları civardaki çiftliklere emanet olarak bıraktık. Şu anda çiftliğimizde genellikle 4-5 tane atımız var.”

“HAFTADA BİR SAAT ÖĞRENCİLERİMİZE DERS OLARAK BUNU GETİRİYORUZ”

Amaçlarının öğrencilere binicilik öğretmenin yanında hayvan sevgisini de aşılamak olduğunu aktaran Okul Müdürü Yaşar, “Okulumuzdaki yavrularımız 36 aylıktan başlıyor, 12 sınıfa kadar öğrencilerimiz var. Bunları ders olarak koyduk. Haftada bir saat öğrencilerimize ders olarak bunu getiriyoruz. Burada ilk önce ekipmanı tanıtıyoruz. Güvenlik önlemleri alındıktan sonra, güvenlik önlemleri altında buradaki işiyle tam uğraşan, bilgili olan insanlarımız, çalışanlarımız atlara bindiriyorlar” diye konuştu.

“İNSANLARA HAYVAN SEVGİSİNİ AŞILADIK”

“Bunun çok faydasını gördük” diyen Yaşar, “İnsanlara hayvan sevgisini aşıladık. Öğrencilerimiz artık atlarla o kadar haşır neşir oluyor ki geliyorlar karınlarını doyuruyorlar. Hayvanlara dokunmayı öğrendiler. Hayvan sevgisi öğrendiler. Daha sonra bu öğrencelerimizden sonra velilerimiz de bu işle ilgilenmeye başladı. Velilerimizde gelmeye başladı. Şehirde bu gittikçe yayıldı. Şehrimizden, ilçelerden ata binmeye, atı görmeye o kadar çok insan gelmeye başladı ki bu da bize büyük bir mutluluk verdi. Şehrimizde güzel bir hava oldu, sosyal bir faaliyet oldu. Şu anda şehrimizde bulunan özellikle polis okulu ve üniversitedeki genç arkadaşlar hafta sonları akşamüstleri geliyorlar. Burada güzel zaman geçiriyorlar. Burada bize bir mutluluk veriyor” ifadelerini kullandı.

 

YOZGAT’TA OKUL BAHÇESİNDE KURULAN ÇİFTLİKTE ÖĞRENCİLER BİNİCİLİK EĞİTİMİ ALIYOR

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!