AB ve Türkiye arasındaki afet yardımı için imzaları atıldı

Türkiye’de yaşanan Kahramanmaraş merkezli depremin ardından Avrupa Birliği (AB) tarafından sözü verilen 400 milyon euroluk afet yardımı için imzalar atıldı. Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, Türkiye’de yaşanan Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat ...

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

AB ve Türkiye arasındaki afet yardımı için imzaları atıldı

Türkiye’de yaşanan Kahramanmaraş merkezli depremin ardından Avrupa Birliği (AB) tarafından sözü verilen 400 milyon euroluk afet yardımı için imzalar atıldı.

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, Türkiye’de yaşanan Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat depremlerinin ardından ekim ayında verdiği sözü tuttu. Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından bölgede kullanılmak üzere Avrupa Birliği tarafından Türkiye’ye sağlanacak 400 milyon euro tutarındaki yardım paketini içeren resmi yetkilendirme anlaşması Dışişleri Bakan Yardımcısı Mehmet Kemal Bozay ve AB’nin Uyum ve Reformlardan Sorumlu Komiseri Elisa Ferreira tarafından Belçika’nın başkenti Brüksel’de imzalandı. AB ve Türkiye arasında gerçekleştirilen imza töreni AB Komisyonu’nun merkezi olan Berlaymont binasında yapıldı.

“Dayanışma Fonu çerçevesinde aday bir ülkeye sağladığı en yüksek tutar”

Konuya ilişkin olarak yayınlanan basın açıklamasında, “Avrupa Komisyonu tarafından ülkemize aktarılacak fon ile 6 Şubat’ta meydana gelen deprem felaketinin ardından bölgede yeniden imar çabalarına destek verilecek. Koordinasyonu Dışişleri Bakanlığı Avrupa Birliği Başkanlığı tarafından yapılacak fona dair tüm çalışmalar Strateji ve Bütçe Başkanlığı ve Hazine ve Maliye Bakanlığının ilgili birimlerinin işbirliği ve diğer kurumların katkıları alınarak yürütülecektir” denildi.

Açıklamada ayrıca, “AB Dayanışma Fonu, doğal afetlerden etkilenen birliğe üye veya aday ülkelerde bu afetler sonucunda ortaya çıkan yıkımların giderilmesine yönelik önlemlere finansman sağlanması amacıyla, AB bütçesinin yanı sıra üye ülkelerin yardımlarıyla oluşturulmuş bir fondur. Ülkemize sağlanacak olan bu tutar, AB’nin Dayanışma Fonu çerçevesinde şimdiye kadar aday bir ülkeye sağladığı en yüksek tutardır” ifadeleri kullanıldı.

AB ve Türkiye arasındaki afet yardımı için imzaları atıldı Art’s MagazinSon Dakika

ab ve turkiye arasindaki afet yardimi icin imzalari atildi 0 5FAEQDFM

ab ve turkiye arasindaki afet yardimi icin imzalari atildi 1 LMPMhFwP

AB ve Türkiye arasındaki afet yardımı için imzaları atıldı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 Yorum

  1. 7 Şubat 2024, 17:13

    […] Avrupa Birliği Komisyonu’nda tescillenen Aydın memecik zeytinyağının meyvemsi ve bitter tadıyla dünyada öne çıkan bir yağ olduğunu ifade eden Aydın Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Fevzi Çondur, “Bu özellikleriyle uluslararası zeytinyağı tadım yarışmalarında onlarca ödüle sahip olmuş bir yağımız” dedi. […]

    Cevapla
  2. 7 Şubat 2024, 19:35

    […] source […]

    Cevapla
Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!