WordPress için En İyi SEO Eklentisi – WordPress SEO 2022

featured
service

WordPress için En İyi SEO Eklentisi - WordPress SEO

WordPress için En İyi SEO Eklentisi – WordPress SEO 2022

WordPress kullanıyorsanız sitenizi kurduktan sonra ilk aranan özellikler arasında bir SEO eklentisidir. SEO eklentileri Google Search Console için gerekli olan site haritalarını otomatik olarak hazırlar, web sitenizdeki içerikleri Google indexlerinde yer alması için yardımcı olur.

Unutmayın ki SEO eklentileri sihirli bir dokunuş değildir ama sizin sihirli dokunuşlarınıza rehberlik eder.

Bir e-ticaret sitesi de kursanız, bir haber sitesi de kursanız hepsi için rekabet çok yüksektir ve siz yeni bir domaine sahipseniz 1-0 yenik başlarsınız. Bunun için yapabileceğiniz en iyi şey güncel Google verileri ile sitenizin alt yapısı, SEO‘su link yapısı ile tam bir SEO dostu beyaz şapkalı bir site hazırlamak olacaktır.

SEO İçin Link Yapısı

Web sitenizi yeni kuruyorsanız link yapısı çok önemlidir. İçeriklerinizdeki linkler çok uzun olursa SEO için çok faydanıza olmayacağı için en kolay okunabilir ve kolayca listelenebilir ama aynı zamanda da hedefinize uygun bir link yapısı seçmeniz gerekir.

İnsanların çoğu, bağlantıları iki farklı web sitesini birbirine bağlamanın bir yolu olarak düşünür. Blog makalelerinizden ikisini veya bir açılış sayfasına, ürün sayfasına ve hatta web sitenize bir tweet‘i bağlamak için köprüleri kullanabilirsiniz.

Ancak köprüler çok daha fazlasını yapabilir. Aynı sayfadaki içeriğe küçük bir düzenleme ile bağlantı vermek için köprüler de kullanabilirsiniz. Bunlar atlama bağlantıları olarak bilinir.

Öyleyse, hedef kitlenizin aşina olması gereken sektör terimlerinden derlediğiniz çok kapsamlı sözlüğü hatırlıyor musunuz? O makalenin başka bir yerinde söylediğiniz bir şeye atıfta bulunduğunuzda, ona bağlantı vererek izleyicilerinizin neden bahsettiğinizi anlamasını kolaylaştırabilirsiniz.

Atlama Bağlantısı Nedir?

Kullanıcıları bir sayfanın belirli bir bölümüne yönlendiren özel dahili bağlantılardır. UX açısından, kullanıcıların sayfada gezinmeden veya arama yapmadan uzun sayfalarda gezinmelerine yardımcı olduklarından ve size Google’da küçük bir avantaj sağladıkları için sayfa kayması için kullanışlıdırlar.

Google‘dan ücretsiz yararlanmayı kim istemez?

Atlama bağlantıları,  WordPress SEO için mükemmeldir . Google, arama sonuçlarında bir bağlantı bağlantısını “bağlantıya atla” olarak görüntüleyebilir.

Atlama Bağlantılar 4 amaç için kullanılır;

  1. Hedef anahtar kelime geniş olduğunda veya bilgi içeriği adım adım bir prosedür izlediğinde.
  2. Kullanıcı, sayfa üzerinde gezinmeyi kolaylaştırarak , ihtiyaç duyduğu bilgilerin bölümüne atlayabilir.
  3. Hemen çıkma oranlarını azaltmak için.
  4. Özellikle çok konulu veya çok amaçlı bir terim için arama sonuçları snippet’lerinde görünmek için.

Öncelikle “Kalıcı Bağlantılar” ayarlarını yapmamız ve amacımıza en uygun şekilde belirlemek, işinizi kolaylaştıracağı gibi ileride bu yapıyı değiştirmek istediğiniz çok büyük bir iş yükü oluşturacağı için web sitenizi kurduktan sonra ilk olarak “Kalıcı Bağlantılar” ayarlarını yapabilirsiniz.

Bir e-ticaret sitesi için “Ürün Kategorisi-Ürün Adı” bir haber sitesi için “Kategori-Başlık” şeklinde oluşturmanız en basit, hızlı ve otomatik olacaktır. Bu şekilde bir yapı kurduğunuz zaman ileride anlatacağım Anahtar Kelime kullanımı için size avantaj sunacaktır.

E-ticaret sitesi için tamamen ürüne ve ürünün kategorisine odaklanırken, bir haber sitesi için böyle bir tasarrufa gitmeden amacı hedefleyen, anlatmak istediklerinizi anlatan ve dikkat çekici bir başlık oluşturmanız sizi hedefinize bir adım daha yaklaştıracaktır.

Tema Seçimi

Çok fazla satır içi CSS kullanan tema, çok fazla html ya da javascript olan bir tema bazen göze güzel gelse de sizin için en iyi seçim olmayabilir. Unutmayın binlerce ve hatta milyonlarca web sitesi sizin yapmak istediğinizi yapıyor. Onlardan farklı, faydalı ve aynı zamanda hızlı olmalısınız.

Yarattığınız her fark sizi bir adım yukarı taşıyacaktır. Bir haber siteniz varsa ve Google News gibi bir hizmeti kullanmayı planlıyorsanız rakiplerinizin çok agrasif ve aynı ölçüde uzman olduğunu çok geniş bir CDN dağıtım ağları ve sadece teknik konular için onlarca uzmanı olduğunu unutmayın.

Google News kullanıyorsanız aslında sadece kayıt ile size Google News’ten trafik geleceği anlamına gelmiyor maalesef. Google Keşfet özelliği daha açık bir anlatımla cep telefonunuzda ya da bilgisayarınızda gördüğünüz haber içerikleri hıza çok önem verir. Google News için site haritası farklıdır ve buraya gönderdiğiniz linklerin belli bir süre sonra kaldırılması yenilenmesi, ve pek çok otomasyon şekilde yapmak zorunda kalacağınız işlemi olduğu için bir news site haritasına ihtiyacınız olacak. Haber sitelerinin şemasından site haritasına kadar her alanında buna odaklanması gerekir.

Rakibiniz Türkiye’de, dünya da ve hatta sizin sokağınızda ne olduğunu sizden daha uzun süredir takip ediyor. Optimizasyon şekli ile haber botu vs kullanmayı planlıyor olsanız bile mutlaka her içeriğinize bir elin dokunması gerekecek.

Bir e-ticaret sitesiniz varsa yine işiniz kolay olmayacaktır. Sanal marketlerin katılımcı yapısı ile pazarın bir kaç sitede gibi gözükse de sitelerin içirisinde barındırdığı geniş dağıtım ağı ve reklam desteği onları sizden bir adım önde yapıyor.

Hep kötü haber vermeyeceğim tabi…

Şimdi iyi haberlere geçelim. Öncelikle sitenizin yapısını belirledikten sonra Google Search Console, Bing Search Console gibi arama motorlarının yayıncılar için kullandığı ağa sitenizi kaydetmeniz gerekli. Haber siteleri için Google News, e-ticaret siteleri için Alışveriş gibi kanallara dahil olarak bir adım öne çıkabilirsiniz.

Görsel ve hatta video ile beslemeniz bir adım daha öne çıkaracaktır sizi ama bu eklemeleri yapmanız sitenizi aynı oranda yavaşlatacağı için görsel/video optimizasyonu yapmanız gerekli. Google Keşfet’te bir köşe kapmak için öncelikli hedefiniz hız olmalı. Google’ın son açıkladığı verilerde Z kuşağı 8 saniye içerisinde web sitenizdeki ürünü ziyaret ediyor, ürüne ve web sitenizden alış veriş yapacağına dair kararı veriyor. Bu 8 saniyeyi sitenizin yüklenmesine harcamak istemiyorsanız kullanıcı deneyimi önemli.

Wordpress SEO Eklentisi Nedir? SEO İçin En İyi WordPress Eklentisi Nedir?

Google’ın ve diğer arama motorlarının sıralama algoritmalarının sürekli değiştiğini düşünürsek mutlaka bir SEO eklentisi kullanmanız gerektiğine karar vereceksiniz. Meşhur deyimi size hatırlatmak isterim, “Bir Ürün Ücretsizse, Ürün Sizsinizdir”

İyi bir tema, iyi bir önbellek ve iyi bir SEO için ücretsiz alternatifler var tabi ki. Bunlar sıçramaya hazır olana kadar taşıyacak ve sitenizin alt yapısı için gereken desteği bu eklentilerle alabilirsiniz. Ama iş 7-8 bin ziyaretçiyi aynı anda sitenize getirmek, sitenizde bu trafiği taşımak ve dağıtmak olunca ücretsiz eklentilerin size yeterli gelmediğini ve hatta hosting paketinizde de sorunlar yaşadığınızı fark edeceksiniz.

Basit ama etkili aynı zamanda fark yaratacak ürünler aramaya başladığınızda 3 adet SEO eklentisi ile karşılaşacaksınız. Yaost, Rank Math ve All In One. Yapacağınız seçim önemlidir çünkü bu eklentiler aynı hedefe hizmet etse de yapıları farklıdır. Hepsinin ücretsiz eklentileri var. Hepsi ücretsiz eklentisi ile standart bir sayfa için ihtiyaçları karşılayacaktır. Fark yaratmak istiyorsanız sizin en iyisine ihtiyacınız var…

Bu eklentiler arasında geçiş yapabilirsiniz ama eski yaptığınız çalışmaları, anahtar kelimeleri aktarmış olsanız bile eklentilerin farklarından doğan sorunlar sitenizi etkileyecektir.

Ben size Rank Math’i tanıtmak isterim. Yakın zamanada sundukları Yapay Zeka özelliği ile tek bir ekran üzerinden ihtiyacınız olan verileri bir anda toplayabilir, Semantik bir yazı için gereken başlıklara ulaşabilir, önceden tanımlı şemalarla daha bir index için hızlanabilirsiniz.

Görsel ve Video optimizasyonunun yanı sıra Google News ve Videolarınız için olan site haritaları ve Videoları otomatik algılayarak bu haritaya ekleme özelliğini kullanabilir ve bir yazıdan iki farklı kanalla ziyaretçi ya da müşteri çekerek bir adım öne çıkabilirsiniz.

Ayrıca haber siteleri için zaman yarışının önemi bellidir, atlatma haberi yaparsınız ama bunu indexleyemezseniz size hiç bir faydası olmaz. Hızlı indexler için oluşturduğu Instant İndex özelliği ile Google Apilerini kullanarak daha hızlı bir index sağlayabilir, dakikalar içinde yazınızı Serpler arasında görebilirsiniz.

WordPress için En İyi SEO Eklentisi - WordPress SEO

Bu özellik sadece Google için değil Bing için de çok faydalı çünkü Bing yeni özelliği ile bir anahtar grubu sayesinde daha hızlı index almanıza olanak veriyor.

Rank Math’i seçmeniz için bir diğer faktör de basit ve daha kolay anlaşılabilir bir yapıya sahip olması. Özellikle rakiplerine göre edilgen çatı kurun çabası yerine size Content Al ile işinizi hızlandırması ve aynı zamanda Google Trendlere entegre yapısı ile diğer eklentilerden iki adım öteye taşımışlar işi.

Eklentinin hafif olması sitenizin hızı için önemli olsa da tek handikabı güncelleme zamanları. Pro sürüm kullanıyorsanız önce Free sürümü güncellemeli daha sonra Pro sürümü güncellemeniz gerekli. Kurulum yaparken de Pro ve üst sürümleri için mutlaka Ücretsiz sürümünün sitenizde kurulmuş olması gerekli.

Pro özelliklerini saymam gerekirse, sitenizin için news site haritası sunuyor. Sunduğu şema ile konuşam bir şablon kullanabilir istediğinizden daha çok bir içerikle zengin arama sonuçları sayesinde içeriklerinizi üst sıralara taşıyabilirsiniz.

10 tane siteniz olsa da tek bir yıllık ücretle tüm sitelerden faydalanabiliyorsunuz. 59$’lık pro sürüm 500 anahtar kelimenizi takip ediyor, yükselişteki ve düşüşteki kelimeler için düzenli raporlama ve mail göndermesi fark yaratıyor.

Hemen Bir Rank Math İndirebilirsiniz

Buraya Tıklayarak Rank Math ile ilgili daha fazla detaya ulaşabilir Ücretsiz sürümü indirebilir ya da sadece 59$ ödeyerek Profesyonel özelliklere sahip olabilirsiniz

E-ticaret şablonları için de benzersiz bir yapı sunarken, sizi başarıya ulaştıracak yapısı sayesinde de içeriğinizi hazırlarken ihtiyacınız olacak doneleri size sunuyor.

Eklentinin Ücretli ve Ücretsiz sürümlerinde de SEO Analizini ücretsiz olarak yapabilir, hataları görebilir ve düzenlemeler için öneriler alabilirsiniz.

WordPress için En İyi SEO Eklentisi - WordPress SEO

Rank Math görsel ve Video haritaları, otomatik başlık ve açıklama gibi özellikleri ile sadece metinler için değil aynı zamanda içeriğiniz içinde yer alan görsel ve videolar için de bir SEO sağlar ve daha geniş bir kitleye ulaşmanıza yardımcı olur.

WordPress SEO Nasıl Yapılır?

WordPress pek çok özelliği gibi SEO için de eklentilere sahiptir. Bu eklentilerin yer aldığı listemizi kontrol edebilir, Rank Math SEO ayarları için bizden yardım alabilir ve En İyi SEO eklentisinin özellikleri için bu yazıyı okuyabilirsiniz.

Rank Math Seo Ayarları

Rank Math SEO ayarları diğer eklentilere göre daha basittir. Basit ve Gelişmiş kurulum ve Pro kurulum için üç ayrı seçeneği mevcuttur.

Hiç bir bilginiz olmasa da talimatları takip ederek bir Rank Math SEO eklentisi kurabilirsiniz.

Google hesabınızla Rank Math erişimine ve Google Analytics verilerine ulaşmasına izin vermeniz durumunda da tüm verileri belirli aralıklarla takip edebilirsiniz.

Görsel Optimizasyonu

Google’ın, bulut vizyonu API ürünlerinin etkinliği ile bir şekilde ölçebileceğimiz, makine öğrenimindeki son gelişmeleri, aslında alt etiketlere hiç güvenmeden görüntülerin içeriklerini zaten belirleyebildiklerini gösteriyor. 

Peki, web sitenizdeki görseller söz konusu olduğunda neye odaklanmalısınız? Yine de görüntüleri arama için optimize edebilir misiniz?

Kimse tek bir resim olmadan uzun bir makale okumak istemez. Görüntüler olmadan içerik ortalama ve sıkıcıdır. Genel olarak web sitesi tasarımında olduğu gibi, içeriğinizde çizelgeler, grafikler ve diğer içerik görsel yardımcılarını kullanmak da öne çıkmasına yardımcı olur.

İçeriğin dönüştürülebilir, paylaşılabilir ve bağlanabilir hale getirilmesinde büyük rol oynarlar. 

Yani, bunu ifade etmenin en basit yolu – bunu yapma yeteneğiniz (zaman/kaynaklarınız) varsa, öne çıkmasına yardımcı olmak için tüm içeriğinize uygun yerlere resimler ekleyin. Yazdığınız konuyla ilgili bir makaleye geldiğinizde ne görmeyi beklediğinizi düşünün. Örneğin, ironik bir şekilde, görsel SEO ile ilgili bir gönderi, görselleri dahil etmenin doğal olduğu bir gönderi olmasa da – bu olmadan, bu makalenin sonuna gelme şansınız yok denecek kadar azdır. 

Görsel SEO, web sitelerini ve belirli web sayfalarını (hem arama motorları hem de okuyucular için) daha çekici hale getirme girişiminin bir parçası olarak, arama için web sitelerindeki görsel içeriği optimize etme sürecini ifade eder.

WordPress için En İyi SEO Eklentisi – WordPress SEO 2022

WordPress için En İyi SEO Eklentisi - WordPress SEO 2022 1

WordPress için En İyi SEO Eklentisi – WordPress SEO 2022
Hemen Abone Olun, İlk Sizin Haberiniz Olsun!

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!