KILIÇDAROĞLU, SPD EŞ GENEL BAŞKANI KLİNGBEİL İLE DEPREM BÖLGESİ GAZİANTEP’TE BİR ARAYA GELDİ… KILIÇDAROĞLU: “HEM TARİHSEL DOKUNUN KORUNMASI HEM KENTİN YENİDEN İNŞA EDİLMESİ AÇISINDAN YAPILACAK KATKININ DEĞERLİ OLDUĞUNA İNANIYORUZ”

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

KILIÇDAROĞLU, SPD EŞ GENEL BAŞKANI KLİNGBEİL İLE DEPREM BÖLGESİ GAZİANTEP’TE BİR ARAYA GELDİ… KILIÇDAROĞLU: “HEM TARİHSEL DOKUNUN KORUNMASI HEM KENTİN YENİDEN İNŞA EDİLMESİ AÇISINDAN YAPILACAK KATKININ DEĞERLİ OLDUĞUNA İNANIYORUZ”

Haber: MAHİR BAĞIŞ / Kamera: FATİH NAZIM EFE

Millet İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, deprem bölgesi Gaziantep’te Almanya Sosyal Demokrat Parti (SPD) Eş Başkanı Lars Klingbeil ve beraberindeki heyet ile görüşmenin ardından; “İş bölümü yapma konusunda da katkı vereceklerini; özellikle İstanbul ve Hatay için verecekleri katkı bizim için son derece değerli. Hem tarihsel dokunun korunması hem kentin yeniden inşa edilmesi açısından yapılacak katkının değerli olduğuna inanıyoruz” dedi. Klingbeil ise, “Türkiye’deki depremden gelen korkunç görüntüleri hep birlikte Alman televizyonlarından da izledik. Bütün haberleri çok yakından takip ettik. Almanya’da Türklerle birlikte gözyaşı döktük. İki ülke arasındaki bağımız o kadar yakın ki neredeyse Almanya’da herkes Türkiye’deki bir yakını, dostu olan birini tanıyor” dedi. Klingbeil, kentlerin inşası konusunda, “Almanya’dan gelen uzmanların özellikle kentlerin yeniden imarı konusunda destek verebilirler. Alman uzmanlar burada katkı sağlayabilirler” açıklamasını yaptı.

Cumhurbaşkanı Adayı ve CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, deprem bölgelerinde inceleme yapmak ve bilgi alman için gelen Almanya Sosyal Demokrat Parti (SPD) Eş Başkanı Lars Klingbeil ve beraberindeki heyet ile depremden etkilenen Gaziantep’in Nurdağı ilçesinde görüştü. 

Görüşmenin ardından Kılıçdaroğlu ve Klingbeil, birlikte basın mensuplarına açıklamalarda bulundular. 

“İSTANBUL VE HATAY İÇİN VERECEKLERİ KATKI BİZİM İÇİN SON DERECE DEĞERLİ”

Kılıçdaroğlu, görüşmeye ilişkin; “Kardeş Sosyal Demokrat Parti’yi deprem bölgesinde görmekten son derece mutluyuz. Yaşadığımız tabloyu yerinde görmek istediler. Bilgi istediler deprem dolayısıyla. Biz de kendilerine ayrıntılı bilgi verdik. İş bölümü yapma konusunda da katkı vereceklerini; özellikle İstanbul ve Hatay için verecekleri katkı bizim için son derece değerli. Hem tarihsel dokunun korunması hem kentin yeniden inşa edilmesi açısından yapılacak katkının değerli olduğuna inanıyoruz. Geniş bir ekiple geldi sayın Genel Başkan, kendilerine yürekten teşekkür ederiz acılarımızı paylaştıkları için” dedi.

Sosyal Demokrat Parti (SPD) Eş Başkanı Lars Klingbeil, görüşmeye ilişkin şunları söyledi:

“ÇOK DERİNDEN ÜZÜNTÜLERİMİZİ, ACILARIMIZI PAYLAŞMAK İSTİYORUZ: SPD Genel Başkanı olarak bugün büyük bir heyetle birlikte deprem bölgesini ziyaret etmekteyiz. Alman Sosyal Demokratlar adına ve Alman Başbakanı adına taziyelerimizi sunmak istiyoruz. Derin üzüntüyle Türkiye’de gerçekleşen depremi ve etkilerini hep birlikte gördük. Hayatını kaybedenlerin, herkesin başı sağ olsun demek istiyoruz. Çok derinden üzüntülerimizi, acılarımızı paylaşmak istiyoruz.  

ALMANYA’DA TÜRKLERLE BİRLİKTE GÖZYAŞI DÖKTÜK: Türkiye’deki depremden gelen korkunç görüntüleri hep birlikte Alman televizyonlarından da izledik. Bütün haberleri çok yakından takip ettik. Almanya’da Türklerle birlikte gözyaşı döktük. İki ülke arasındaki bağımız o kadar yakın ki neredeyse Almanya’da herkes Türkiye’deki bir yakını, dostu olan birini tanıyor. Deprem bölgesinde etkilenmiş insanları tanıyor. İki ülkenin birbirine ne kadar yakın olduğunun da bir ifadesi bu aynı zamanda. O nedenle bizim için deprem sadece bazı rakamlardan oluşan, şu kadar insan hayatını kaybetti, şu kadar ev yıkıldı gibi rakamlardan oluşan bir şey değil. Doğrudan insanların etkilendiğini kaç kişinin hayatını kaybettiğini ve çok yakından hissettiğimiz bir afet olduğunu belirtmek istiyorum. O nedenle bugün bölgeye gelmek benim ve heyetim için özellikle önem taşıdığını bir kez daha vurgulamak istiyorum.

CHP GENEL BAŞKANI İLE BURADA BULUŞABİLMEMİZ İÇİN DE ÇOK MÜTEŞEKKİR OLDUĞUMU DİLE GETİRMEK İSTİYORUM: Bu vesileyle CHP Genel Başkanı ile burada buluşabilmemiz için de çok müteşekkir olduğumu dile getirmek istiyorum. Bugün burada birlikte görüşebildik. Bundan sonra bu bölgenin yeniden imar edilmesi konusunda Almanya’nın nasıl bir destek sağlayabileceğini de görüştük. Sadece Almanya, maddi açısında yardım etmekle kalmıyor, halihazırda, Almanya deprem bölgesine mali yardım yapan en büyük donör ülke konumunda. Onun dışında Almanya’dan gelen uzmanların özellikle kentlerin yeniden imarı konusunda destek verebilirler. Alman uzmanlar burada katkı sağlayabilirler.

ALMANYA İMAR BAKANI KLARA GEYWİTZ İLE BU KONUDA DOĞRUDAN DOĞRUYA BU KONUYU DA ELE ALACAĞIZ: Özellikle Hatay’ın yeniden yapımı için. İstanbul’un depremden daha iyi korunabilmesi, daha iyi hazırlanabilmesi için katkı yapabilirler. Bu konuyu ele aldık. Özellikle Almanya İmar Bakanı Klara Geywitz ile bu konuda doğrudan doğruya bu konuyu da ele alacağız. Alman hükümeti olarak da Türkiye’ye bu konuda destek vermeyi arzu ediyoruz.”

 

Art’s Magazin  Gündem

KILIÇDAROĞLU, SPD EŞ GENEL BAŞKANI KLİNGBEİL İLE DEPREM BÖLGESİ GAZİANTEP’TE BİR ARAYA GELDİ… KILIÇDAROĞLU: “HEM TARİHSEL DOKUNUN KORUNMASI HEM KENTİN YENİDEN İNŞA EDİLMESİ AÇISINDAN YAPILACAK KATKININ DEĞERLİ OLDUĞUNA İNANIYORUZ”

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!