Antalya’da deniz kıyılarında tedirgin eden görüntüye uzmanından açıklama

Antalya’da deniz kıyılarında tedirgin eden görüntüye uzmanından açıklama Akdeniz Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Gökoğlu, Akdeniz kıyılarında yol şeklinde uzanan sarı tabakanın mevsimsel olarak görünen polen tozları olduğunu söyledi. Antalya’nın Lara sahilinde ve Alanya ilçesinde son ...

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Antalya’da deniz kıyılarında tedirgin eden görüntüye uzmanından açıklama

Akdeniz Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Gökoğlu, Akdeniz kıyılarında yol şeklinde uzanan sarı tabakanın mevsimsel olarak görünen polen tozları olduğunu söyledi.

Antalya’nın Lara sahilinde ve Alanya ilçesinde son günlerde deniz yüzeyinde görülen sarı tabakanın her yıl mevsimsel olarak görülen doğal polen tozu olduğu ortaya çıktı. Akdeniz Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Gökoğlu, olayın her yıl tekrarlandığını belirtti. Mevsimsel olarak tozlaşmanın yaşandığı bir dönemden geçildiğini ifade eden Gökoğlu, “Yani çiçeklenmenin en çok olduğu dönem. Dolayısıyla bunlar çiçek tozları. Akdeniz çok durgun şu anda Antalya Körfezi’nde. Rüzgarın itelediği akıntıların da karşılaştığı ve kıyılara yığdığı yerlerde polen adeta bir yol şeklinde birikti. Aşırı derecede polen var. Bugünlerde arabalarımızın üzerine elinizi çekip sürerseniz baktığınızda elinizde polenleri görürsünüz. Sapsarı poleni görebilirsiniz. Bu polenlerin oluşturduğu bir durumdur” dedi.

Vatandaşların olayı müsilaj gibi algıladığına dikkat çeken Gökoğlu, “Afrika tozuyla beraber polenlerin oluşturduğu bir durum var. Rüzgar güneyden estiği için falezlere doğru bunu öteliyor. Şu anda deniz canlılarına bir etkisi yok. Belki şöyle düşünebilir; balık larvaları belki yiyebilir. Şu anda aynı anda biz Antalya Körfezi’nde yoğun denizanası yoğunluğunu görüyoruz. O da mevsimsel bir durumdur. Tozlaşma dönemimin sona ermesiyle bu görüntü de ortadan kalkacaktır” sözlerine yer verdi.

Antalya’da deniz kıyılarında tedirgin eden görüntüye uzmanından açıklamaArt’s Magazin – ULUSAL HABER

antalyada deniz kiyilarinda tedirgin eden goruntuye uzmanindan aciklama 0 YqPT4nDY

antalyada deniz kiyilarinda tedirgin eden goruntuye uzmanindan aciklama 1 ntW3eOUO

antalyada deniz kiyilarinda tedirgin eden goruntuye uzmanindan aciklama 2 yyCO8qLj

antalyada deniz kiyilarinda tedirgin eden goruntuye uzmanindan aciklama 3 3g389L3d

antalyada deniz kiyilarinda tedirgin eden goruntuye uzmanindan aciklama 4 5zMqLwWB

antalyada deniz kiyilarinda tedirgin eden goruntuye uzmanindan aciklama 5

Antalya’da deniz kıyılarında tedirgin eden görüntüye uzmanından açıklama

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!