BURHANİYE’DE ARICILARA ‘APİTERAPİ UYGULAMLARI VE ÖNEMİ’ SEMİNERİ

service

BURHANİYE’DE ARICILARA ‘APİTERAPİ UYGULAMLARI VE ÖNEMİ’ SEMİNERİ

SEFER TALAY

Balıkesir’in Burhaniye ilçesinde Kaz Dağı Bal Ormanı ve Bal Köy Projesi çerçevesinde düzenlenen ‘Türkiye’de Apiterapi Uygulamaları ve Önemi Paneli’, Çiftçi Eğitim Merkezi’nde (BAÇEM) yapıldı. 

Balıkesir’in Burhaniye ilçesinde, Kaz Dağı Bal Ormanı ve Bal Köy Projesi çerçevesinde ‘Türkiye’de Apiterapi Uygulamaları ve Önemi Paneli’ düzenlendi. Balıkesir Çiftçi Eğitim Merkezi’nde düzenlenen panele Balıkesir Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Yazıcı ile yaklaşık 80 arı yetiştiricisi katıldı. Moderatörlüğünü Prof. Dr. Mehmet Oğuzhan İlban’ın yaptığı panele, Uluslararası Apiterapi Başkanı Ali Timuçin Atayoğlu, Almanya Apiterapi Başkanı Arno Bruder, Apiterapi Uzmanı İhsan Koçaş ve BAÇEM Müdürü Nazım Tanrıkulu konuşmacı olarak katıldı.

“HER TÜRLÜ KATKIYI YAPMAYA HAZIRIZ”

Konuşmacılar apiterapi konusunda bilgiler verirken, konularla ilgili fotoğraflar gösterildi. Panel öncesi bal tanıtımı yapılırken, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin arıcılar için hazırlattığı örnek kovanlar da tanıtıldı. Emeği geçenlere teşekkür eden Balıkesir Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Yazıcı, “Arıcılarımızla beraber toplantıya katıldık. İnşallah önümüzdeki dönemde daha verimli daha güzel apiretapi programları olur, yaşanır. Biz de arıcılar olarak bunlara her türlü katkıyı yapmaya hazırız.  Arıcılarımızın çoğu buna elverişli. Bölgemiz elverişli. İklim ve coğrafi bakımından çoğu ülkeden öndeyiz. Bunun gelişerek daha iyi yapılması hususunda hemfikiriz. Bugün burada BAÇEM bünyesinde bize bu imkânı sunan tüm katılımcılara tüm paydaşlara teşekkür ederiz” dedi.

Arı yetiştiricisi Ramazan Salı, “Arıcılık demek sadece bal demek değil. İnsanlar üzerine çok faydalı olan apiterapi ürünleri var. Bunları üretmek, arıcılarımıza mutlaka yan gelir olacaktır. Sadece bal üzerine koşturmaktansa bu türlü apiterapi ürünlerinin üretiminde de gayret göstermemiz lazım. Bu konuda da biz apiterapi ürünlerini nasıl üreteceğimizi bu toplantılardan öğreniyoruz. Böylelikle daha da verimli hale geçeceğiz” dedi.

“SON DERECE ÖNEMLİ BİR PANEL OLDU”

Prof. Dr. Mehmet Oğuzhan İlban ise şunları söyledi:

“Özellikle Kazdağı Bal Ormanı Projesi dahilinde apiterapinin bölgede katma değer oluşturacak ürünlerin farkındalığın oluşturulması noktasında son derece önemli bir panel oldu. Bu vesileyle ben özellikle Büyükşehir Belediye Başkanımız Yücel Yılmaz’a ve bu noktada emeği geçen tüm ekibe sonsuz teşekkürlerimizi sunuyorum. Balıkesir, dağlarından bal akan şehir olarak Türkiye’de bal ve arıcılık konusunda ön plana çıkacak atılımlar yapılmaya devam ediyor. Bu panelimiz de aslında bu başlangıçlardan bir tanesiydi. Önümüzdeki günlerde Balıkesir’i bu anlamda çok daha iyi çalışmalar içinde, emsal çalışmalar içinde göreceğiz. Balıkesir balıyla da ön plana çıkan bir şehir olarak yakın bir tarihte hem Türkiye’de hem de uluslararası arenada ön plana çıkacaktır.”

Art’s Magazin  Yurt

BURHANİYE’DE ARICILARA ‘APİTERAPİ UYGULAMLARI VE ÖNEMİ’ SEMİNERİ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!