Bozdoğan’da ilçe tarım kaba yemin önemine dikkat çekti

Bozdoğan’da ilçe tarım kaba yemin önemine dikkat çekti Önemli tarım ve hayvancılık kentlerinden olan Aydın’ın Bozdoğan ilçesinde ilçe tarım ekipleri, yem bitkileri ekiliş alanlarının kontrolünü gerçekleştirirken, kaba yemin önemine dikkat çekti. Bozdoğan İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri, ilçe ...

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bozdoğan’da ilçe tarım kaba yemin önemine dikkat çekti

Önemli tarım ve hayvancılık kentlerinden olan Aydın’ın Bozdoğan ilçesinde ilçe tarım ekipleri, yem bitkileri ekiliş alanlarının kontrolünü gerçekleştirirken, kaba yemin önemine dikkat çekti.

Bozdoğan İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri, ilçe genelindeki tarım arazilerinde kontrollerine aralıksız devam ediyor. Bu çerçevede sahaya inen ekipler Tarım ve Orman Bakanlığı’nın desteklemeleri kapsamında yem bitkileri ekiliş alanlarında kontrol gerçekleştirdi. Yapılan kontrollerin ardından Bozdoğan İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü yaptığı açıklamayla kaba yemlerin önemine dikkat çekti.

Konu ile ilgili yapılan açıklamada “Hayvancılıkta önemli girdilerden biri olan kaba yem önemlidir. Kaba yemler ucuzdur. Geviş getiren hayvanların yaşama payı ve verim payı, besin madde ihtiyaçlarını karşılar. Lif bakımından zengindir. Metabolik hastalıklar ve sindirim bozukluklarını engeller. Rumen mikroflorasında gerekli enzimlerin salgılanmasına yardımcı olur. Rumen gelişimini hızlandırır, tükürük salgısını uyarır. Rumen kasılmalarını ve sindirim kanalı içeriğinin rumenden geçişini uyarır. Süt yağı üzerine olumlu etki oluşturur. Genel olarak bu grupta incelenen yemler yüksek oranda lif düşük düzeyde protein ve enerji içerirler. Kaba yemlerdeki protein, enerji, mineral, vitamin düzeyleri bakımından oldukça büyük değişiklikler bulunmaktadır. Örneğin baklagil kuru otlarında ham protein yüzde 20’ye çıkarken, buğdaygil samanlarında yüzde 3’e kadar düşebilmektedir. Bu çerçevede Tarım ve Orman Bakanlığımız tarafından destekleme kapsamında olan Yem Bitkileri ekiliş alanlarında kontrollerimiz devam etmektedir” ifadeleri yer aldı.

Bozdoğan’da ilçe tarım kaba yemin önemine dikkat çektiArt’s Magazin – YEREL HABER

bozdoganda ilce tarim kaba yemin onemine dikkat cekti 0 IksfylMD

Bozdoğan’da ilçe tarım kaba yemin önemine dikkat çekti

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!