NİLÜFER DERNEKLER YERLEŞKELERİ’NİN 10. YILI SİVİL TOPLUM TEMSİLCİLERİYLE KUTLANDI 

featured
service

NİLÜFER DERNEKLER YERLEŞKELERİ’NİN 10. YILI SİVİL TOPLUM TEMSİLCİLERİYLE KUTLANDI 

Nilüfer Dernekler Yerleşkeleri’nin 10’uncu yıl dönümü, ‘5 Aralık Dünya Gönüllüler Günü’nde sivil toplum örgütlerinin temsilcileriyle birlikte kutlandı. 

Dünya Gönüllüler Günü’nde açılışı yapılan Nilüfer Dernekler Yerleşkeleri’nin 10’uncu, Nilüfer Kent Konseyi’nin ise 20’nci kuruluş yıl dönümü, Karaman Dernekler Yerleşkesi’nde düzenlenen etkinlikle kutlandı. Etkinliğe; Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem, Nilüfer Kent Konseyi Başkanı Neslihan Binbaş, Nilüfer Belediye Meclisi Üyeleri ile Eskişehir, Şanlıurfa, Adana, Mersin, Gaziantep Büyükşehir, Sultanbeyli, Maltepe, Çiğli, Bornova, Muratpaşa ve Ataşehir Belediyelerinden temsilciler katıldı. 

Çok sayıda sivil toplum kuruluşu temsilcisinin de yer aldığı programın açılışında konuşan Başkan Erdem, gönüllüleri toplumsal problemlerin çözümünde aktif rol üstlenen, örnek insanlar olarak gördüklerini belirterek, şunları söyledi:

“Nilüfer’de gönüllülük çok bilinen bir kavram. Nilüfer Kent Konseyi çatısı altında çok sayıda gönüllü, hayatın farklı alanlarında gönüllü çalışmalar yapıyor. Bursa genelinde çalışan tüm sivil toplum örgütleri de bizim dernekler yerleşkelerimizde buluşuyor. Demokrasi anlayışımız gereği kentimizde sivil örgütlenmeyi ve çok sesliliği desteklemek amacıyla kurduğumuz Dernekler Yerleşkemiz bugün 10 yaşında. Türkiye’nin dört bir köşesinden gelerek bizim yerleşkelerimizde incelemelerde bulunan çok sayıda belediye aynı uygulamayı hayata geçirdi. Bu belediyelerden bazıları bugün aramızda. Bugün onların yaşadığı deneyimleri de paylaşmak eminim hepimize yeni fikirler verecektir.”

Nilüfer Belediyesi Dernekler Yerleşkeleri’nin oluşum süreci ve çalışmaları hakkında bilgi veren Erdem, sözlerine şöyle devam etti:

“Bu merkezlerimizde sivil toplumun kalbi atıyor. ‘Anadolu Arastası’ gibi örnek bir projeye imza atarak hemşehri derneklerimizle iş birliği gerçekleştirdik. Kadın derneklerimize her zaman destek oluyoruz. Sivil toplum örgütlerinin kamusal haklarda yararlanmaları adına ortak çalışmalara imza atıyoruz. 2012 yılından bu yana 659 ayrı sivil toplum örgütüne ev sahipliği yapıyoruz. Derneklerimiz burada her türlü faaliyetlerini gerçekleştirebiliyor. 25 bini aşkın etkinliğimize 400 bini aşkın katılımcı etkinliklere katılmış. Bu çok büyük başarı.”

Nilüfer Kent Konseyi olarak sivil toplumun sesi olmaktan dolayı mutlu olduklarını dile getiren Nilüfer Kent Konseyi Başkanı Neslihan Binbaş da “Katılımcılık denilince ilk akla gelen yapılardan biriyiz. Zor bir görev üstleniyoruz. Yerleşkenin 10. yılındayız ama Yerel Gündem 21 olarak da bakıldığında Nilüfer Kent Konseyi’nin 20. yılındayız. Bu güçlü bir miras ve önümüzdeki süreçlere kararlılıkla taşımak istiyoruz. Daha aydınlık güçlü bir ülke için Nilüfer Kent Konseyi sivil toplumun yanında olmaya devam edecek” dedi. 

Etkinliğe davet edildikleri için Nilüfer Belediyesi’ne teşekkür eden National Democratic Institute (NDI) Türkiye Program Yöneticisi Bahar Özden ise “NDI Türkiye olarak 1997 yılımdan bu yana yerel demokrasi ve katılımcı projelerle aktif bir sivil toplum kuruluşudur. Belediyelerle sivil toplum kuruluşlarını birlikte program ortağından buluşturuyoruz. Nilüfer Belediyesi de katılım deyince örnek çalışmalar imza atan ilk akla gelen kurumlardan bir tanesi. Bu tür etkinlikler kurumlar arası deneyim paylaşımını ve katılım süreçlerinin iyileştirilmesine katkı sağlayacaktır” diye konuştu. 

NİLÜFER DERNEKLER YERLEŞKELERİ’NİN 10. YILI SİVİL TOPLUM TEMSİLCİLERİYLE KUTLANDI 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!