NİLÜFER’DE “KADIN HİKAYELERİ” İZLEYİCİYLE BULUŞTU

featured
service

NİLÜFER’DE “KADIN HİKAYELERİ” İZLEYİCİYLE BULUŞTU

Mudanya Kent Konseyi Tiyatro Topluluğu “Kadın Hikayeleri” isimli tiyatral gösteriyi, Nilüfer Kent Konseyi ve Nilüfer Belediyesi iş birliğiyle izleyici ile buluşturdu.

“Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü” yaklaşırken, Mudanya Kent Konseyi Tiyatro Topluluğu sahneye koyduğu “Kadın Hikayeleri” isimli tiyatral gösteriyle konuya dikkat çekmeyi hedefliyor. Bu kapsamda gösteri, Uğur Mumcu Sahnesi’nde izleyicisiyle buluştu. Yönetmenliğini Mehmet Tamer Uyar’ın yaptığı oyunda, on yaşanmış hikaye yer alıyor. 

Oyunu; Nilüfer Belediye Başkan Yardımcısı Sibel Özer, Nilüfer Belediye Meclisi Üyesi Vildan Özkula, Nilüfer Kent Konseyi Başkanı Neslihan Binbaş, Mudanya Kent Konseyi Başkanı İbrahim Özyurtlu Nilüfer’de bulunan kadın dernekleri ve Nilüferli kadınlar izledi. 

ŞİDDET KARŞISINDA YASAL OLARAK NELER YAPILABİLECEĞİ ANLATILDI 

Tiyatro gösterisinin ardından, “Şiddet Nedir ve Şiddet Sonrası Başvurulabilecek Yasal Mekanizmalar” konulu söyleşi düzenlendi. İnci Dönüşüm Derneği’nden Avukat Gülender Adıgüzel Özcan ve Nilüfer Belediyesi Eşitlik Birimi personeli Özlem Akdağ katılımcılara, şiddet karşısında yasal olarak neler yapabileceklerini anlattı. 

Şiddetin türleri, nedenleri, şiddet sırasında yapılması gerekenler ve şiddet gören kişinin yasal haklarından bahseden Avukat Özcan, “Şiddet sadece fiziksel değildir. Ekonomik şiddet, sosyolojik şiddet, psikolojik şiddet, dijital şiddet, flört şiddeti ve cinsel şiddet gibi bir çok şiddet türü var. Bu konuda haklarımızı bilmeli ve bu haklara sahip çıkmalıyız. Bu mücadelemiz elbet karşılık bulacak” dedi.

Her zaman şiddet gören ve zor durumda olan kadınlara yardımcı olmaya çalıştıklarını belirten Nilüfer Belediyesi Eşitlik Birimi personeli Özlem Akdağ ise yaptıkları çalışmaları anlatarak, ‘Şiddetin hiçbir haklı tarafı yoktur’ diyoruz, kadının beyanını esas alıyoruz. Şiddet görmüş kadına her konuda yardımcı olmaya çalışıyoruz. Zor durumlarda acil durum telefonlarından bizi arayabilirsiniz” diye konuştu. 

NİLÜFER’DE “KADIN HİKAYELERİ” İZLEYİCİYLE BULUŞTU

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!