Depremzede esnaf 60 yıldır dede mesleğini sürdürüyor

Depremzede esnaf 60 yıldır dede mesleğini sürdürüyor Kahramanmaraş’ta 60 yıldır dede mesleğini sürdüren esnaf, depremde iş yeri yıkılmasına rağmen konteyner iş yerinde mesleğini devam ettiriyor. Atatürk Meydanına bulunan konteyner iş yerinde dede mesleği terziliği devam ettiren 67 yaşındaki 3 ...

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Depremzede esnaf 60 yıldır dede mesleğini sürdürüyor

Kahramanmaraş’ta 60 yıldır dede mesleğini sürdüren esnaf, depremde iş yeri yıkılmasına rağmen konteyner iş yerinde mesleğini devam ettiriyor.
Atatürk Meydanına bulunan konteyner iş yerinde dede mesleği terziliği devam ettiren 67 yaşındaki 3 çocuk babası Mehmet Gündeşli, “Matematiği olmayan bu mesleği yapamaz. Atatürk meydanında bulunan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün giydiği milli kıyafetini diken memlekette sayılı insanlar arasındayım” dedi.
Gündeşli, “Ben Kapalıçarşı’da dede mesleği olan terziliği devam ettiriyorum. Dededen babaya, babadan kendime. Ben de deprem öncesi Kapalıçarşı’da 60 yıldır hizmet vermekteyim. Maalesef yaşanan depremden dolayı iş yerim yıkıldı. Şuan Atatürk Meydanda konteyner iş yerinde faaliyet göstermekteyim. Şuan işlerimiz fena değil kendi müşterilerimiz bizleri arayıp buluyor. Bu meslek çok güzel bir meslek” ifadesini kullandı.
Gündeşli, “Atatürk Meydanındaki Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün giydiği milli kıyafetini, resmi kıyafetini diken sayılı insanlar arasındayız. Giymiş olduğu kıyafeti ben dikebilirim. Yapabilirim diyen varsa da gelir beraber çalışmaları yaparız daha güzelini ortaya sunmak için de gayret ederim. Kalıp üzerine değil metot üzerine çalışıyoruz. Matematiği olmayan bu mesleği yapamaz. Bu matematiksel bir ölçüm olayıdır. O yüzden sanatımızın kıymetini bilmek lazım. Maalesef şu an elimizin altında yetişen bir elemanımız yok. Burada makastar usta olarak devam ediyorum. Makastar demek, ölçüyü alıp kesip, dikip giydiren, kuşatan usta demektir. Bizim elimizden tutulsa ve bizlerde ustalar yetiştirirsek, en azından kalıplarını çıkartıp halka yönlendirsek faydamız olur. Son nesil olarak biz varız” diye konuştu.

Depremzede esnaf 60 yıldır dede mesleğini sürdürüyorArt’s Magazin – ULUSAL HABER

Depremzede esnaf 60 yıldır dede mesleğini sürdürüyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!