Şimdi SEO İçin Bir Profesyonelle Çalışın

ESKİŞEHİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ İLE HAN BELEDİYESİ ARASINDA TARIMSAL İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLÜ

featured
service

ESKİŞEHİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ İLE HAN BELEDİYESİ ARASINDA TARIMSAL İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLÜ

Eskişehir Büyükşehir Belediye (EBB) Başkanı Yılmaz Büyükerşen ve Han Belediye Başkanı Erdal Şanlı arasında imzalanan protokolle Büyükşehir, Distilasyon ve Soğuk Pres Yağ Makinesi’ni Han Belediyesi’ne devretti.

Distilasyon ve Soğuk Pres Yağ Makinesi ile Han ve çevresindeki ilçelerde yetiştirilen aspir gibi değerli bitkilerden yağ elde edilecek, aynı zamanda aromatik bitkiler işlenerek katma değeri yüksek ürünlerle ekonomik olarak bölge çiftçileri kazanım elde edecek. Distilasyon işlemi sonucunda elde edilen uçucu yağ, sabun ve krem gibi katma değeri yüksek ürünlerin üretiminin yanı sıra ilaç, kozmetik ve kimya sanayinde de hammadde olarak değerlendirilecek. Tesiste aynı zamanda ayçiçeğinin alternatifi olan ve yağı yemeklerde kullanılan aspir gibi bitkilerin soğuk preste işlenerek yağının çıkarılmasını sağlayacak. Tesis, aynı zamanda biyolojik çeşitliliğin artırılmasını sağlayarak bölgedeki kırsal turizmi de hareketlendirecek.

Protokolün imza töreninde konuşan Başkan Büyükerşen, şunları kaydetti:

“Büyükşehir Belediye’mizin daha önce almış olduğu Distilasyon ve Soğuk Pres Yağ Makinesi ile araç gereçleri, Han Belediyesi’ne kullanılmak üzere devrediyoruz. Özellikle aspir bitkisi çok önemli. Çiçeğe benzeyen ama çok değerli zengin bir yağ çeşidine sahip bir bitki. Hem tıpta, hem sanayide hem de yemek pişirmede gıda unsuru olarak kullanılıyor. Bu türlü üretimleri yapabilmek için bu ekipmanları değerli Han Belediye Başkanı’mız Erdal Şanlı’ya teslim ediyoruz. Aspir için aslında ayçiçeğinin küçüğü demek lazım. İçerisindeki çekirdeklerden yağ çıkarılıyor. Gelecek dönemde aspir ve buna benzer bitkilerin sıkılarak yağ elde edilmesi ve distilasyon ünitesinden geçirilmesi işlemlerini Han Belediye Başkanı’mız, Hanlı kadınları da çalıştırmak suretiyle üretime geçmiş olacak. Hayırlı uğurlu olsun. Ürettiklerinden de küçük bir miktar belediyemize verecek ve biz de bunları Üretici Marketleri’mizde satışa çıkararak ekonomik fiyatlarla Eskişehirliler ile buluşturacağız” dedi.

 

 

 

Art’s Magazin  Yurt

ESKİŞEHİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ İLE HAN BELEDİYESİ ARASINDA TARIMSAL İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLÜ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!