Eyüpsultan’da öğrencilere kompost eğitimi: ‘Aslında hiçbir şey çöp değil’

Eyüpsultan Belediyesi Anaokulları ve Akademisi’nde (ESA), minik öğrenciler uygulamalı olarak kompost kurulumu yaptı. Geri dönüşümün önemine dikkat çeken ve öğrencilere bunu uygulamalı olarak anlatan çiftçi Eylem Suer, “Öğrencilerimize kompost ...

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Eyüpsultan’da öğrencilere kompost eğitimi: ‘Aslında hiçbir şey çöp değil’

Eyüpsultan Belediyesi Anaokulları ve Akademisi’nde (ESA), minik öğrenciler uygulamalı olarak kompost kurulumu yaptı. Geri dönüşümün önemine dikkat çeken ve öğrencilere bunu uygulamalı olarak anlatan çiftçi Eylem Suer, “Öğrencilerimize kompost kutusunda bir araya gelen çöplerin bir zaman sonra toprağa geleceğini ve doğayı kirletmeden de iyi bir şeyler yapabileceğimizi gösterdik” dedi.

Eyüpsultan Belediye Başkanı Deniz Köken tarafından, özellikle ilçenin kırsal alanlarında kalkınmayı sağlamak amacıyla kurulan, Tarım 4.0 Politikaları Uygulama ve Araştırma Merkezi çalışmalarına aralıksız devam ediyor. Bu çalışmalar çerçevesinde Tarım 4.0 alanında çalışmak ve kendini geliştirmek isteyen girişimcilere, çiftçilere ve gençlere eğitimler veren Tarım 4.0 Politikaları Uygulama ve Araştırma Merkezi, ilçedeki okullarda da uygulamalı olarak kompost kurulumu hakkında bilgilendirme yapıyor. Merkez bu kez Eyüpsultan Belediyesi Anaokulları ve Akademisi (ESA) bahçesinde, minik öğrencilerle kompost kurulumu yaptı.

“Doğayı kirletmeden de iyi şeyler yapılabilir”

Kompost kurulumunu uygulamalı olarak anlatan çiftçi Eylem Suer, bitkisel ve hayvansal atıkların geri dönüştürülerek organik gübre oluşturulmasını ve tekrar toprakla buluşmasının öyküsünü minik öğrencilere anlayabilecekleri bir dilde anlattı. 2020 yılından beri onarıcı tarımla uğraştığını söyleyen Suer, kompostun toprağın ihtiyacı olan gübreyi doğal yollarla vermek için çok büyük bir araç olduğunu ifade ederek, “Bugün burada ESA öğrencilerimize geri dönüşümün ne kadar önemli olduğunu, aslında hiçbir şeyin çöp olmadığını, doğaya tekrar kazandırılabileceğini uygulamalı olarak gösterdik. Kompost kutusunda bir araya gelen çöplerin bir zaman sonra toprağa geleceğini ve doğayı kirletmeden de iyi bir şeyler yapabileceğimizi gösterdik” diye konuştu. Öğrenciler daha sonra evlerinden getirdikleri organik atıkları kompost kutusuna atarak, Suer’e merak ettikleri sordu.

Eyüpsultan’da öğrencilere kompost eğitimi: ‘Aslında hiçbir şey çöp değil’ Art’s MagazinSon Dakika

eyupsultanda ogrencilere kompost egitimi aslinda hicbir sey cop degil 0 QMcTztLM

eyupsultanda ogrencilere kompost egitimi aslinda hicbir sey cop degil 1 dSBqAJwP

eyupsultanda ogrencilere kompost egitimi aslinda hicbir sey cop degil 2 4B7ABPkp

eyupsultanda ogrencilere kompost egitimi aslinda hicbir sey cop degil 3 XzQXk7B4

eyupsultanda ogrencilere kompost egitimi aslinda hicbir sey cop degil 4 j5YIUgmK

Eyüpsultan’da öğrencilere kompost eğitimi: ‘Aslında hiçbir şey çöp değil’

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!