Gönen Çayı’nda kirlilik: Toplu balık ölümleri yaşandı

Gönen Çayı’nda kirlilik: Toplu balık ölümleri yaşandı Balıkesir’in önemli su kaynaklarından olan Gönen Çayı’nın rengi kirlilik sebebiyle siyaha döndü. Suda toplu balık ölümleri yaşandı. Balıkesir’in önemli su kaynaklarından biri olarak Kazdağları’ndan doğup Marmara Denizi’ne ulaşan Gönen Çayı’ndaki ...

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Gönen Çayı’nda kirlilik: Toplu balık ölümleri yaşandı

Balıkesir’in önemli su kaynaklarından olan Gönen Çayı’nın rengi kirlilik sebebiyle siyaha döndü. Suda toplu balık ölümleri yaşandı.

Balıkesir’in önemli su kaynaklarından biri olarak Kazdağları’ndan doğup Marmara Denizi’ne ulaşan Gönen Çayı’ndaki kirlilik sebebiyle balık ölümleri yaşandı. Siyaha boyanan çaydaki kirliliğe sanayi tesislerinin atıklarının yol açtığı ileri sürüldü.

“Denetimlerin yetersiz kalması sonucunda her yıl bu kısır döngü yaşanıyor”

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan eski dönem milletvekillerinden Namık Havutça, “Gönen Çayı, Kazdağları’ndan doğup bütün Balıkesir topraklarını kat ederek Marmara’da Erdek Körfezi’nde denize dökülüyor. Gönen Ovası’na ve Misakça Deltası’na, Gönen Çayı hayat veriyor. Deltada flamingolar ve ördek türleri başta olmak üzere onlarca kuş türüne ve balık popülasyonuna hayat veriyor. Gönen Çayı’nın denize döküldüğü alan adeta bir balık kuluçka merkezi. Gönen ilçesinde bulunan bazı sanayi tesisleri, özellikle resmî tatil günlerinde zehirli atıklarını arıtmadan çaya bırakıyor ve sonuçta çaydaki balıkların ve diğer canlıların toplu ölümüne neden oluyor. Sadece balık ölümleri değil, insan sağlığını ve bütün canlı yaşamını tehdit ediyor. Gönen çayı havzasında 180 bin hektar tarım arazisi Türkiye’nin çeltik ambarı durumunda. Tarım arazileri bu çayın suları ile besleniyor. Ne yazık ki denetimlerin yetersiz kalması sonucunda her yıl bu kısır döngü yaşanıyor. Şu anda çayda adeta balık katliamı yaşanıyor” dedi.

Gönen Çayı’nda kirlilik: Toplu balık ölümleri yaşandıArt’s Magazin – ULUSAL HABER

gonen cayinda kirlilik toplu balik olumleri yasandi 0

gonen cayinda kirlilik toplu balik olumleri yasandi 1 DgdIrpDH

gonen cayinda kirlilik toplu balik olumleri yasandi 2 SBwmjHKc

gonen cayinda kirlilik toplu balik olumleri yasandi 3 n8MQkj9f

gonen cayinda kirlilik toplu balik olumleri yasandi 4 2Z2mfJn4

Gönen Çayı’nda kirlilik: Toplu balık ölümleri yaşandı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!