Şimdi SEO İçin Bir Profesyonelle Çalışın

MAHMUT TANAL, VAN’IN SORUNLARINI MECLİS GÜNDEMİNE TAŞIDI

featured
service

MAHMUT TANAL, VAN’IN SORUNLARINI MECLİS GÜNDEMİNE TAŞIDI

CHP Doğu Masası’nda görevli olan İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, Van il merkezi ve ilçelerinin işsizlik, ulaşım, eğitim, yoksulluk ve altyapı sorunlarına dair bakanların yanıtlaması istemiyle hazırladığı soru önergelerini TBMM Başkanlığı’na sundu.

Mahmut Tanal, Van’da yaşanan sorunları, verdiği soru önergeleriyle Meclis gündemine taşıdı. Tanal, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ile Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık’ın cevaplaması istemiyle çok sayıda soru önergesini Meclis Başkanlığı’na verdi. Tanal, Vanlı vatandaşın ulaşım, yoksulluk, sosyal yardımlar ve işsizlik gibi pek çok sorununu ilgili bakanlara sordu.

TANAL’DAN BAKAN BİLGİN’E İŞSİZLİK SORULARI

Mahmut Tanal, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in yanıtlaması talebiyle hazırladığı soru önergesinde, Van’da iş olanaklarının kısıtlı olduğunu belirterek, Van ili ve ilçelerinde işsiz sayısının ne kadar olduğuna dair bilgi talep etti. Tanal, Van’da iş sahibi olmak için İŞKUR’a başvuru yapan vatandaşların sayısının ne kadar olduğunu sordu.

“VAN’A YENİ FABRİKA KURULACAK MI”

Bakan Bilgin’e “Van ilinde istihdamı ve üretimi artırmak için Bakanlığınızca herhangi bir çalışma var mıdır” sorusunu yönelten Tanal, şehrin bir tekstil kenti olması, ülkenin üretimine katkıda bulunması için Van’ın Çatak ilçesinde yaşayan vatandaşlardan gelen taleplerin akıbetine dair bilgi talebinde bulundu. Mahmut Tanal, “Van ilinde yeni tekstil fabrikaları kurulması için ve bu sayede istihdamın artırılıp göçün azaltılması hususunda Bakanlığınızca herhangi bir çalışma yapılmakta mıdır? Şayet yapılmakta ise çalışmanın detayı nedir” diye sordu.

İŞSİZLİK GÖÇÜ TETİKLİYOR

Van’ın Çatak ilçesi sakinlerinin işsizlikten dolayı ilçeden göç etmek zorunda kaldığı, çocukların eğitiminin yarıda kaldığı yönünde tarafına çok sayıda şikâyet ulaştığını belirten Tanal, Van’ın Çatak ilçesindeki yurttaşların devlet aracılığıyla istihdam edilmemesinin, Anayasa’nın ‘Çalışma Hakkı ve Ödevi’ başlıklı 49’uncu maddesine aykırılık teşkil edip etmediğini sordu. Tanal, ayrıca Çatak’ta öğrencilerin okuldan uzaklaşmasının, Anayasa’nın ‘Eğitim ve Öğrenim Hakkı ve Ödevi’ başlıklı 41’inci maddesine aykırı olduğuna işaret ederek, gerekli çalışmaların başlatılması talebini dile getirdi.

“ÇATAK-VAN ARASI BELEDİYE OTOBÜSLERİYLA ULAŞIM SAĞLANAMIYOR”

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, Çatak ilçesinden Van il merkezine belediyenin toplu taşıma araçları ile ulaşımın sağlanmadığı, Çatak ilçesindeki vatandaşların mağdur edildiği yönündeki iddiayı da soru önergesine dönüştürdü. Tanal, Çatak-Van arası belediye otobüsleriyle ulaşımın sağlanması için gerekli çalışmaların yapılıp yapılmayacağına dair Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’na sorular yöneltti.

TANAL, KEKİKDÜZÜ MAHALLESİ’NİN SORUNLARINI GÜNDEME GETİRDİ

Tanal, Bakan Adil Karaismailoğlu’nun yanıtlaması talebiyle TBMM Başkanlığı’na sunduğu bir başka soru önergesinde, Van’ın Saray ilçesine bağlı Kekikdüzü Mahallesi’nde ikamet eden vatandaşların ulaşım, altyapı ve iletişim konularındaki şikayet ve taleplerini gündeme getirdi.

MAHMUT TANAL’DAN BAKAN KARAİSMAİLOĞLU’NA SORULAR

Mahmut Tanal, Bakan Karaismailoğlu’na, Saray Kekikdüzü Mahallesi’nde yolların asfaltlanmadığı, yolların ulaşım için uygun olmadığı ve kullanıma elverişli olmadığı iddialarının doğru olup olmadığını sordu. Tanal, Kekikdüzü’nde mahallenin girişinde ihtiyaçları karşılamayan mevcut köprünün yeniden yapılıp düzenlenmesi, rampanın alçaltılması yönündeki taleplerin yerine getirilip getirilmeyeceği konusunda Bakan Karaismaioğlu’na soru yöneltti. Saray ilçesi Kekikdüzü Mahallesi’nde cep telefonlarının çekmemesi nedeniyle vatandaşlardan şikayet iletildiğini hatırlatan Tanal, “Bakanlığınızca Kekikdüzü Mahallesi’ne baz istasyonu kurulması konusunda çalışma yapılmakta mıdır” diye sordu.

“YOKSUL VANLI AİLELER ISINMA SORUNU YAŞIYOR”

Mahmut Tanal, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık’ın yanıtlaması talebiyle Meclis Başkanlığı’na sunduğu soru önergesinde ise yoksulluk oranının en yüksek seyrettiği illerin başında gelen Van’daki kömür dağıtım sorununu gündeme getirdi. Tanal, Van merkez ve ilçelerinde dar gelirli ailelerin geneline 2022-2023 kışına yönelik kömür yardımı dağıtılmadığı, dağıtımın gerçekleştiği kimi evlere ise önceki yıllara göre cüzi miktarda kömür bırakıldığı, yoksul Vanlı ailelerin zorlu kış şartlarında ısınma sorunu yaşadığı konusundaki iddialar için Bakan Yanık’tan bilgi talep etti.

“DAĞITILMASI GEREKEN KÖMÜR HÂLÂ DAĞITILMADI”

Tanal, İpekyolu ilçesi başta olmak üzere Van’ın tüm ilçeleri için ayrı ayrı hazırladığı soru önergesinde, 2017 yılından söz konusu önerge tarihine kadar, yıl yıl ayrı ayrı belirtmek üzere, kaç mahalleye kömür dağıtımı yapıldığını, dağıtılan kömür miktarının ne kadar olduğunu sordu. 2022-2023 kış aylarına yönelik kömürün dağıtılmadığı mahallelere ilişkin soru yönelten Tanal, “Soğuk kış şartlarında il merkezi ve ilçelerdeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları aracılığıyla zamanında dağıtılması gereken kömürün hâlâ dağıtılmamış olması keyfilik değil midir? Bu mahallelere kömür dağıtılmamasının gerekçesi nedir” diye sordu. Van’ın İpekyolu ilçesi ve diğer ilçelerdeki mahallelere kömür dağıtılmamasına ilişkin Bakanlığa herhangi bir şikayet ulaşıp ulaşmadığını soran Tanal, Van’da dar gelirli ailelere yeteri oranda kömürün dağıtılması için gerekli çalışmaların yürütülüp yürütülmediğini sordu.

Art’s Magazin  Gündem

MAHMUT TANAL, VAN’IN SORUNLARINI MECLİS GÜNDEMİNE TAŞIDI

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!