1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. Kayseri ihracatı artış eğiliminde

Kayseri ihracatı artış eğiliminde

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kayseri ihracatı artış eğiliminde

Mehmet UZEL (KAYSERİ İGFA)
TÜİK mayıs ayı ihracat verilerini değerlendiren Kayseri Sanayi Odası (KAYSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Büyüksimitci, “Mayıs ayında ihracatımız bir önceki aya göre yüzde 25,60 oranında artarak, 351 milyon 859 bin dolar olarak gerçekleşti. Bir önceki yılın mayıs ayına göre de yüzde 7,31’lik bir artışımız var. Geçen yılın ilk beş ayına göre baktığımızda da yine yüzde 2,90 oranında bir artışımız söz konusu. ” dedi.

Başkan Büyüksimitci, 2024 yılı mayıs ayında 146 ülkeye ihracat yapıldığını, bu ülkelerin ilk üç sırasında Irak, Almanya ve Avusturya geldiğini söyledi.

Bir önceki aya göre yüzde 25’lik bir artışın sevindirici olduğunu ifade eden Başkan Büyüksimitci, “Nisan ayında ihracatımızda Ramazan Bayramından kaynaklı bir miktar düşüş söz konusuydu. Ancak mayıs ayında bu kaybımızı telafi ettik. İhracat pazarlarımızdaki durgunluğa rağmen ay bazında yüksek oranda bir artış yakalamak istikrarlı sürecin devam etmesi anlamında olumlu bir gelişme. İnşallah önümüzdeki aylarda ihracattaki artış trendinin daha da hızlanmasını bekliyoruz. Dünyada yaşanan ekonomik olumsuzluklara ve bölgemizde yaşanan jeopolitik gerilimlere rağmen sanayicilerimizi sergiledikleri yüksek performanslarından dolayı tebrik ediyor, üretime ihracata ve istihdama katkı sunan tüm üyelerimize şükranlarımı sunuyorum” diye konuştu.

Kayseri ihracatı artış eğiliminde | Art’s Magazin | Son Dakika Magazin

Kayseri ihracatı artış eğiliminde
Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!