Lezita’dan yeni açıklama: “Greve çıkan işçilerin yerine hiç kimse istihdam edilmedi”

Lezita’dan yeni açıklama: "Greve çıkan işçilerin yerine hiç kimse istihdam edilmedi" Lezita, İzmir Kemalpaşa’daki işçilerin eylemine ilişkin yeni bir açıklama daha yaparak, “Grev kararından sonra yaklaşık 3 bin 500 çalışanımızın 168’i işbaşı yapmamıştır. 3 bin 300 çalışanımız ise çalışmaya devam etmişlerdir. Hukuka ve kanunlara uygun ...

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Lezita’dan yeni açıklama: “Greve çıkan işçilerin yerine hiç kimse istihdam edilmedi”

Lezita, İzmir Kemalpaşa’daki işçilerin eylemine ilişkin yeni bir açıklama daha yaparak, “Grev kararından sonra yaklaşık 3 bin 500 çalışanımızın 168’i işbaşı yapmamıştır. 3 bin 300 çalışanımız ise çalışmaya devam etmişlerdir. Hukuka ve kanunlara uygun hareket eden şirketimiz, greve çıkan işçilerin yaptıkları işleri yerine getirmesi için hiç kimseyi istihdam etmemiştir. Mevcut durumda, greve çıkmamış olan; ancak bir sebepten dolayı istifa eden; emeklilik, evlilik vb. haklı sebeplerle işten ayrılan 69 çalışanımız yerine ise 55 çalışan alınmıştır. Şirketimizde ise 37 yabancı uyruklu işçi istihdam edilmekte, bu rakam toplam iş gücümüzün sadece yüzde 1’ine tekabül etmektedir” denildi.

Lezita, İzmir’in Kemalpaşa ilçesinde bulunan üretim tesislerinde yapılan greve yönelik yeni bir açıklama daha yayınladı. Açıklamada, grev kararından sonra 3 bin 500 çalışandan 168’inin işbaşı yapmadığı ifade edildi. Greve çıkan işçilerin yerine işçi alınmadığının altının çizildiği açıklamada, bu durumun resmi tutanaklarla da sabit olduğu dile getirildi.

“Greve çıkmamış olan, haklı sebeplerle işten ayrılan 69 çalışanımız yerine 55 çalışan alınmıştır”

İstifa eden, emeklilik, evlilik vb. sebeplerle işten ayrılan 69 çalışanın yerine 55 çalışanın işe alındığının dile getirildiği açıklamada, “İzmir Kemalpaşa’daki fabrikamızda 7 Mart 2024 tarihinde Öz Gıda İş Sendikası tarafından çalışanlarımızın onayı olmaksızın başlatılan grev etkisiz olmuş, tesisimiz tam kapasite ile üretime devam ederken, tedarik zincirinde herhangi bir aksaklık yaşanmamış, kalitemizde ve işleyişte hiçbir değişiklik olmamıştır. Grev kararından sonra yaklaşık 3 bin 500 çalışanımızın 168’i işbaşı yapmamıştır. 3 bin 300 çalışanımız ise çalışmaya devam etmişlerdir. Hukuka ve kanunlara uygun hareket eden şirketimiz, greve çıkan işçilerin yaptıkları işleri yerine getirmesi için hiç kimseyi istihdam etmemiştir. Nitekim, 11 Mart 2024 tarihinde ve devam eden tarihlerde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından grev kırıcılığı ve greve çıkan işçilerin yerine işçi alındığı iddiasıyla denetimler yapılmış; ancak böyle bir durumun olmadığı bakanlık müfettişleri tarafından da teyit edilmiştir. Bu husus, resmi tutanaklarla sabittir. Mevcut durumda, greve çıkmamış olan; ancak bir sebepten dolayı istifa eden; emeklilik, evlilik vb. haklı sebeplerle işten ayrılan 69 çalışanımız yerine ise 55 çalışan alınmıştır. Bu durum da resmi kayıtlara bakılarak teyit edilebilir” denildi.

“37 yabancı uyruklu işçi istihdam edilmektedir”

Lezita, açıklamanın devamın ise şuanda şirkette 37 yabancı uyruklu işçinin istihdam edildiğini belirtti. Bu durumun iş gücünün yüzde 1’ine tekabül ettiğini aktarılırken, şu ifadelere yer verildi:

“Yüzde yüz yerli ve milli şirket olarak, yerel kaynakların kullanılması birincil önceliğimizdir. Bununla birlikte söz konusu süreçte; üretimdeki iş gücü gereksinimlerini dikkate alarak devam eden çalışan bulma çabamız, fabrikamızın bulunduğu konum sebebiyle yetersiz kalabilmektedir. Bu noktada üretimin devamlılığını sağlamak amacıyla Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Uluslararası İş Gücü Genel Müdürlüğü onaylı yabancı iş gücü kaynağı alternatif olarak değerlendirilmektedir. Bakanlık tarafından yürütülen bu uygulama, sektördeki diğer şirketlerin de başvurduğu bir yöntemdir. Şuanda şirketimizde 37 yabancı uyruklu işçi istihdam edilmekte, bu rakam toplam iş gücümüzün sadece yüzde 1’ine tekabül etmektedir. Bu yöntemle istihdam edilen üniversite mezunu ve yabancı dil bilen personelimiz teknik ve lojistik birimlerde görevlendirilmiştir. Lezita olarak en önemli değerimiz çalışanlarımız ve çalışanlarımızın haklarının gözetilmesidir. Sektörümüzde çalışanlarına en iyi şartları sağlayan kurumlar arasında ilk sıralarda yer almaktan gurur duyuyoruz.”

Lezita’dan yeni açıklama: “Greve çıkan işçilerin yerine hiç kimse istihdam edilmedi”Art’s Magazin – ULUSAL HABER

Lezita’dan yeni açıklama: “Greve çıkan işçilerin yerine hiç kimse istihdam edilmedi”

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!