ARGUVAN’DA ‘KADIN HAKLARI GÜNÜ’NE ÖZEL ETKİNLİK 

featured
service

ARGUVAN’DA ‘KADIN HAKLARI GÜNÜ’NE ÖZEL ETKİNLİK 

Arguvan Belediyesi, ‘5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü’ dolayısıyla, Turnam İlgezdi Kültür Kompleksi’nde kutlama programı düzenledi. 

Türk kadınına seçme ve seçilme hakkı verilişinin 88. yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen programa, Arguvan Belediye Başkanı Mehmet Kızıldaş, CHP Arguvan İlçe Başkanı Ekber Aslantürk, CHP Arguvan Kadın Kolları Başkanı Gül Nilay Mıllaoğlu ve kadınlar katıldı. 

Başkan Kızıldaş, Avrupa’da kadına değer verilmediği dönemlerde Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, Türkiye Cumhuriyeti’nde kadınlara seçme ve seçilme hakkı verdiğini hatırlatarak, şunları söyledi:

“Ne yazık ki kadınlarımız artık ikinci sınıf vatandaş olarak görülüyor. O günlerde kadına verilen kıymeti değeri kadınlarımız bugün göremiyor. Kadınlarımıza evde oturup, yemek yapıp, bulaşık yıkamaları öneriliyor. Biz sosyal demokratlar olarak modern dünyada kadın ve erkek eşitliğini savunuyoruz. Kadının sosyal hayatta, çalışma hayatında, siyasette en az erkekler kadar yer alması, kadın erkek omuz omuza, eşit bir şekilde yaşama katılması ve mücadele etmesi gerekir. Dünyada kadın elinin değdiği her yerde başarı, disiplin, düzen ve güzellik vardır. Çünkü kadın anadır, kadın merhametlidir. Kadının yüreğindeki merhameti onun günlük yaşamındaki her şeye yansıyor. O nedenle, bizler yerel yönetimler olarak, Arguvan’da kadınlarımızın değerini, kıymetini biliyor ve önemsiyoruz. Arguvan Kadın Kolları Başkanlığımız ve CHP İlçe Başkanlığı’nın birlikte organize ettiği bu etkinlikte emeği geçen herkese teşekkür ediyor, tüm kadınlarımızın Dünya Kadın Hakları Günü’nü kutluyorum.”

Arguvan Kadın Kolları Başkanı Gül Nilay Mıllaoğlu ise “Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk 5 Aralık 1934’te seçim kanunda değişiklik yaparak, kadınlara seçme ve seçilme hakkının tanınması sağladı. 88 yıl önce yürürlüğe giren bu kanun ile birlikte kadınlar demokratik haklarına kavuştu. Bütün Kadınların 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü’nü” diye konuştu. 

CHP Arguvan İlçe Başkanı Ekber Aslantürk de “Bütün Kadınların Dünya Kadın Hakları Günü’nü kutluyorum. Eşitlik, özgürlük ve mutluluk dolu bir yaşam sürmenizi diliyorum” dedi.

Program, Atatürk İlkokulu Müzik Öğretmeni Cem Ozan Yetkin tarafından seslendirilen türkülerle devam etti.

ARGUVAN’DA ‘KADIN HAKLARI GÜNÜ’NE ÖZEL ETKİNLİK 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!