MERSİN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI SEÇER: “BİZİM GÖÇTEN BİR ENDİŞEMİZ, KORKUMUZ OLAMAZ. BURADA MESELE BU NÜFUS HAREKETLERİNİ YÖNETEBİLMEK”

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

MERSİN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI SEÇER: “BİZİM GÖÇTEN BİR ENDİŞEMİZ, KORKUMUZ OLAMAZ. BURADA MESELE BU NÜFUS HAREKETLERİNİ YÖNETEBİLMEK”

İsveç Yerel Yönetimler ve Bölgeler Birliği International Genel Müdürlüğü’nden bir heyeti ağırlayan Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, “Bizim göçten bir endişemiz, korkumuz olamaz. Burada mesele bu nüfus hareketlerini yönetebilmek” dedi.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Swedish Association of Local Authorities and Regions (SALAR- İsveç Yerel Yönetimler ve Bölgeler Birliği) International Genel Müdürlüğü’nden Yönetim Ekibi ve Resilience in Local Governments (RESLOG- Yerel Yönetişimde Rezilyans Projesi) Proje Ekibi ile bir araya geldi.

Ziyarette; SALAR International Genel Müdürü Ryan Knox, SALAR International RESLOG Proje Yöneticisi Marlene Hugosson, SALAR Altyapı Strateji Sorumlusu Selda Taner, Reslog Ulusal Proje Yöneticisi M. Sinan Özden, RESLOG Kilit Uzmanı Sezin Üskent, RESLOG Kıdemli Uzmanı Burcu Özüpak Güleç, RESLOG Çukurova Bölge Uzmanı M. Alim Çopuroğlu, Mersin Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Serdal Gökayaz ve Mersin Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı İbrahim Evrim yer aldı.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, aynı ekip ile daha önce de bir araya geldiklerini anımsatarak, önceki ziyaretin konusunun Suriyeli sığınmacılar, bu ziyaretin konusunun da deprem bölgesinden Mersin’de geçici ya da kalıcı yaşamak için göç eden yurttaşlar olduğunu vurguladı. 

Başkan Seçer, şunları kaydetti:

“Mersin, bu her iki olayda da aldığı rol icabıyla da bölgede ne kadar önemli bir kent olduğunu gösteriyor. Yani hem Orta Doğu’daki hem yurt içindeki gelişmeler sonucunda eğer demografik bir transfer olacaksa bu gelişmeler Mersin’in ne kadar önemli bir istasyon olduğunu gösteriyor. Bu olaylara bir öngörü ile yaklaşamıyorsanız, görmezlikten gelirseniz, üstünü örtmeye çalışırsanız, yok sayarsanız çok büyük olayların ya da sorunların olmasına neden olursunuz. Ama tam tersi bir yaklaşım ile belki de oluşabilecek çok önemli olayların önünün almış olursunuz. Bizim çabamız da bu. Eğer ki bunu görürseniz, yaptığınız belediye hizmetlerinizin sürdürülebilir olması daha kolay olur. ‘Ben bunu gördüm, bunun hazırlığını yaptım’ dersiniz. Ya da nüfus hareketlerine dirençli kent olursunuz. Ama hiçbir şey yokmuş gibi oturur, seyrederseniz bütün sorunlarla da karşı karşıya kalırsınız.”

Kentin aldığı göçlerle ilgili hiçbir zaman duyarsız olmadığını ve konuyu kamuoyuyla dikkatli bir dil ile paylaştığını belirten Seçer, şunları söyledi:

“Ne ben ne bu konuda beni bilgilendiren konunun uzmanı arkadaşlarım duyarsız kaldı. Uyum Merkezi’ni kurduk. Bu belediyemizde olmayan bir şeydi. Bu sorunla ilgili oturduk, konuştuk, yüzleştik. Bu bizim gerçek sorunumuzdur. Bunu kamuoyu ile paylaştık. Çok dikkatli bir dille, dikkatli bir lisanla ama gerçekleri örtmeden paylaştık. Suriyeli sığınmacılar konusunda da oldu, son deprem dolayısıyla oradan buraya gelmek durumunda kalan hem kendi vatandaşlarımız hem sığınmacı nüfus ile ilgili yaptığım değerlendirmelerde de bu oldu. Hep bunu gündemde tuttum.”

Türkiye’de, finans kuruluşlarından finansman sağlanmasına dair en ciddi çalışan belediyenin Mersin Büyükşehir Belediyesi olduğunu söyleyen Seçer, şöyle devam etti:

“Bizim ayaklarımız yere basıyor. Ne yaptığımızı ne istediğimizi biliyoruz. Hani bizde bir tabir vardır; ‘Sinekten yağ çıkarmak’ diye. Böyle bir dertte değiliz. Bu göçler, savaşlar, depremler olmasaydı biz zaten bu ihtiyacı duymayacaktık. Türkiye’nin gelir sıralamasında 5’inci belediyesiyiz. Burası limanıyla diğer sektörleriyle zengin, iyi bir kent.”  

Hazırlanmış bir göç politikası belgesi olduğunu ve bunun 2. ve 3. kademelerinde zenginleştirilip sonuca varılması için Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin de elinden gelen katkıyı yapacağını aktaran Seçer, “Çünkü Türkiye’de bu konuda en verimli alan. Hem yeni hem eski nüfus transferi yaşamış bir kent olarak Mersin. Bu çalışmalarımızı sürdüreceğiz” diye konuştu.

Bu tür göçlerde önemli olanın bu nüfus hareketlerini yönetebilmek olduğuna da dikkat çeken Başkan Seçer, şunları dile getirdi:

“MESELE BU NÜFUS HAREKETLERİNİ YÖNETEBİLMEK”

“Bizim göçten bir endişemiz, korkumuz olamaz. Burada mesele bu nüfus hareketlerini yönetebilmek. Çünkü deprem bölgesinden insanlar Mersin’i onlara avantaj sunduğu için tercih ediyor. Bunları önleyemezsiniz. Ama önemli olan burayı yönetecek olan insanların burayı görüp bunun tedbirini almasıdır. Altyapınızı, şehir planlamanızı ona göre yapacaksınız. Düzenli, yaşanabilir bir kent olması, ona göre istihdam alanları yaratılması için katkı sunacaksınız. Merkezi hükümetin yatırımlarını buraya çekeceksiniz. Onun için Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı bir aydır ‘350-400 bin göç aldık, konut açığı olacak’ diye bağırıyor. Biz şu anda bunun çabası içerisindeyiz. Deprem bölgesinden gelen bizim vatandaşlarımız başımızın tacıdır. Biz onları burada gayet iyi bir hayat standardında yaşatmak için çaba sarf ediyoruz.”

SALAR International Genel Müdürü Ryan Knox ise dirençli toplum çalışmaları kapsamında; yerel ekonominin kalkınması, doğru bilgiye erişim ve veri kullanımı, göç sonrası şehre gelen kırılgan gruplara yönelik sosyal hizmetlerin sürdürülebilirliği bağlamında belediyelerle iş birliğini geliştirmek istediklerini ve ‘RESLOG Projesi’ kapsamında Mersin Büyükşehir Belediyesi’ni güçlü bir paydaş olarak gördüklerini söyledi.

İsveç’teki organizasyonla alakalı da bilgi veren Knox, şunları söyledi:

“Türkiye’deki Belediyeler Birliği’ne benzer bir yapımız var. İsveç dışındaki çeşitli ülkelerde faaliyet yürütüyoruz. Esasen Türkiye en uzun süredir çalıştığımız ülkelerden birisi. 16 yıl oldu. Özellikle Türkiye’deki Büyükşehir Belediyeleri ile uzun bir deneyimimiz var. Sizin belediyenizle RESLOG projeleri çalışıyoruz. Burada bizim dirençli toplumla ilgili çalışmaları, değerlendirmeleri yürüttüğümüzü biliyorum. Bu değerlendirme çalışmalarının bilhassa son yaşanan süreçte faydalı olduğuna ilişkin geri bildirimleri almış oldum. Ve mümkünse çalışma iş birliğimizi farklı alanlarda geliştirmek ve genişletmek istiyoruz. Yerel ekonominin kalkınmasıyla ilgili çalıştığımız üç temel şehirden birisi Mersin. Veri kullanımına ilişkin bazı eğitimler olacak.”

Yaşanan depremler sonrası oluşan iç göçlerin ardından toplumsal hizmetlerin sürdürülebilirliği üzerine çalışmalar yapmak istediklerini sözlerine ekleyen Knox, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Farklı yerlere göç eden kişilerle ilgili durumu düşündüğümüzde; sosyal ve toplumsal hizmetlerin nasıl sürdürülebileceğine ilişkin bazı çalışmalar yapmayı düşünüyoruz. Bununla ilgili öncelikle depremin belediyenizi nasıl etkilediğine ilişkin görüşlerinizi dinlemek isteriz. Potansiyel olarak kent hizmetlerinin verilmesi ile ilgili belediyenizin durumunu konuşmak ve bu konuda çalışmak isteriz.”

Knox, sürdürülebilir kent hizmetlerinin, dünyanın her noktasında çalıştıkları bir konu olduğuna değinerek, sözlerini şöyle sonlandırdı:

“Türkiye’deki ekibimizdeki arkadaşların kent planlamacısı olması da zaten son derece yararlı bir durum. Buradaki temel mesele fonla ilgili kısmın nasıl yapılacağı. Tabi burada bu kaynakların belediye düzeyine ulaşması ile ilgili lobi yapabileceğimizi ifade ediyor. Bunu başarabilmemiz için söylediklerimizi teyit edebileceğimiz, kanıtlayabileceğimiz iyi bir veri analizine ihtiyacımız var. Yarın yine depremden etkilenmiş başka yerleri ziyaret edeceğiz. Bu görüşmelerin ardından daha sonra Avrupa Birliği ve Dünya Bankası’yla da görüşmelerimiz olacak. Orada da burada belediyelerin ister göç eden nüfustan isterse doğrudan yıkımdan etkilenmiş olsun temel rollerinin olduğu fikrini onlara aktarmaya çalışacağız.”

 

 

 

Art’s Magazin  Yurt

MERSİN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI SEÇER: “BİZİM GÖÇTEN BİR ENDİŞEMİZ, KORKUMUZ OLAMAZ. BURADA MESELE BU NÜFUS HAREKETLERİNİ YÖNETEBİLMEK”

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!