Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Kasım Ayı İkinci Birleşim Toplantısı Yapıldı

featured
service

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisinin Kasım Ayı İkinci Birleşim Toplantısı Yapıldı

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Kasım Ayı İkinci Birleşim Toplantısı Yapıldı

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Kasım Ayı 2. Birleşim Toplantısı, Vahap Seçer başkanlığında yapıldı. Meclis’te birimlerden gelen 42, komisyonlara havale edilen 4 olmak üzere toplam 46 madde görüşüldü.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Seçer Meclis Toplantısı’na, geçen hafta İstanbul İstiklal Caddesi’nde düzenlenen bombalı terör saldırısı ile Karkamış ilçesine yapılan roketli saldırıda hayatını kaybedenlere rahmet, yaralanan yurttaşlara ise acil şifa dileyerek başladı.

Seçer, maddelere geçilmeden önce, gündem dışı konular hakkında Meclis Üyeleri’ne söz hakkı vererek, gelen taleplere ve bazı konulara ilişkin değerlendirmelere yanıt verdi.

Gündem dışı konular arasında yer alan Zafer Çarşısı’nın yıkılıp yerine kent meydanı yapılması ile ilgili proje hakkında Meclis Üyeleri’ne bilgi veren Başkan Seçer şunları söyledi: 

“Buradan Zafer Çarşısı esnafına sesleniyorum. Sizler, rızkını oradan çıkaran esnaflarsınız. Bir kamu yöneticisi olarak sizleri alelacele sokağa atma gibi düşüncemiz olamaz. İşbirliği içerisinde ben size yardımcı olma sözü verdim. Şu anda en uygun yer Tevfik Sırrı Gür Lisesi’nin, katlı otoparkın yanındaki alan. Bunun tahsisi konusunda Milli Emlak’a yazımızı yazdık. Netice bekliyoruz. Evrak imzalanır imzalanmaz gerekli çalışmalar yapılıp, Tevfik Sırrı Gür Katlı Otoparkı’nı hizmete açacağız.” 

Bir üyenin, madde bağımlılığı ile mücadele eden çocukların tedaviden sonra topluma kazandırılması ile ilgili Büyükşehir Belediyesi’nin bir projesi olup olmayacağı ile ilgili sorusu üzerine ise Seçer, şöyle konuştu: 

“Madde bağımlılığıyla mücadele bir ihtisas konusu. Bunlar belirli yasal prosedür çerçevesinde olan işler. Her kamu kurumu istediği gibi bir icraat yapamaz. Bu mücadele içerisinde üç safha var. Bir önleyici safha, bir tedavi edici, bir de sosyalleştirici safha. Biz önleyici safhada, ilgili tüm birimlerimizle çalışıyoruz. Öneri projeniz varsa, örnek projeniz varsa seve seve de kabul ederiz, ama bize ait olmayan bazı görev alanlarında da durumdan vazife çıkaramayız.” 

“BİR SONRAKİ DÖNEMDE SOSYAL KONUT HAMLESİ GERÇEKLEŞTİRECEĞİZ” 

Seçer, Meclis Toplantısı’nda sosyal konut projeleri ile ilgili olarak da değerlendirme yaptı. Seçer göreve başlamadan önce, beş yıllık süreç içerisinde toplu konut işine veya sosyal konut projelerine giremeyeceğini söylediğini belirterek, “Geriden gelen 550 milyon dolarlık bir borç devraldım ve bu borcu şu anda 150 milyon dolar seviyelerine düşürdük. Yaklaşık 400 milyon dolarlık borç öderken, aynı zamanda Anamur’dan Tarsus’a her alanda kaliteli hizmet yapmak kolay iş değil. Ama sözümdür; Allah nasip eder, sağlığımızda bir sorun olmaz aday olur, halkın karşısına çıktığımızda, seçim manifestomuzda yer alacak majör projelerin başında sosyal konut hamlesi olacak” diye konuştu.  

Gündem dışı konuların ardından komisyonlara havale edilen 42, birimlerden gelen 4 madde oylandı.

Art’s Magazin | Yerel

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Kasım Ayı İkinci Birleşim Toplantısı Yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!