Mersin’de Balıkçı Barınağı Bölgesine Yapılması Planlanan Proje ‘Kent Forumu-1’de Tartışıldı

featured
service

Mersinde Balıkçı Barınağı Bölgesine Yapılması Planlanan Proje Kent Forumu-1de Tartışıldı

Mersin’de Balıkçı Barınağı Bölgesine Yapılması Planlanan Proje ‘Kent Forumu-1’de Tartışıldı

Çamlıbel Balıkçı Barınağı bölgesine yapılması planlanan, ‘Mersin Çamlıbel Su Sporları Merkezi ve Tekne Yanaşma Yeri’ projesi, Mersin Kent Konseyi tarafından ‘Mersin, Çamlıbel Balıkçı Barınağı’nın Geleceğini Konuşuyor’ başlığıyla düzenlenen forumda tartışıldı. 

Mersin’de düzenlenen forumla, Çamlıbel Balıkçı Barınağı bölgesinin geleceği konuşuldu. Forumun açılış konuşmasını yapan Mersin Kent Konseyi Başkanı Ayferi Tuğcu, şunları söyledi:

“Mersin Kent Konseyi’nin sürdürülebilir olmasını hedeflediğimiz şehir buluşmalarının ilki olan ‘Kent Forumu-1’ ile ‘Mersin, Çamlıbel Balıkçı Barınağı’nın Geleceğini Konuşuyor’ konusunu istişare etmek üzere bir araya gelmiş bulunuyoruz. Kentin hafızası konumunda olan Balıkçı Barınağı’nın geleceği hepimiz için önem arz etmektedir. Bu konuyla ilgili Kent ve Çevre Çalışma Grubu tarafından önerilen bu forum hakkında duygu ve düşüncelerinizi aktarmak üzere davetimizi kırmayıp, katılım gösteren tüm kamu, oda ve dernek temsilcilerine, muhtarlarımıza, gönüllü katılımcılarımıza teşekkür ederiz.”

Forumun moderatörlüğünü yapan araştırmacı-yazar Abdullah Ayan ise Tenis Kulübü sahilinde, söz konusu projeye uygun bir alan olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

“BURAYI RANTA KURBAN ETMEDEN YENİDEN CANLANDIRMAK ZORUNDAYIZ”

“2022 Optimist Yarışmaları Bodrum’da yapıldı. Ben hiç 60-70 bin metrekare denize nazır, yeme-içme, yatma-konaklama projeleri ile desteklenen bir yarışma yapıldığına tanık olmadım. Burada farklı bir amaç, farklı bir arayış var ve buna karşı ne kadar çok sağduyu ile sesimizi çıkarıp bu projeye engel olabilirsek ve Mersin’in hafızası anlamı haline gelen Balıkçı Barınağı’nda bırakın yeni konaklama yerlerini, yeni tesisleri, yeni kondurulmaya çalışılan rant yatırımlarını, mevcut alanları da yeniden kente kazandırarak o hafızayı yeniden pekiştirmek zorundayız.

Burayı yeniden canlandırmak, burayı yeniden ayağa kaldırmak zorundayız. Ama burayı ranta peşkeş çekmeden, ranta açmadan, birilerinin rant amaçlı projelerine kurban etmeden; ortak akılla nasıl kaldıracağımız, nasıl ayağa kaldıracağımız ve nasıl bir tavır sergileyeceğimiz çok önemli.”

Mersin Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Serdal Gökayaz, bahsedilen bütün alanların öncelikli olarak halkın kullanımına açık olması tarafında olduklarını söyledi. Gökayaz, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Kültür Park’ın önceki durumuyla şimdiki durumu arasında, çok büyük farklar söz konusu. İnsanlar açısından bakacak ve onların kullanımının önemli olduğunu düşünürseniz, demek ki alanlar daha iyi kullanılabiliyormuş. Hafta içi olsun, hafta sonu olsun, akşam saatleri olsun bütün bu alanların nasıl insanlarla dolu olduğunu hep beraber görüyoruz. Aynı şekilde Atatürk Parkı’nın bütün bakımını Büyükşehir Belediyesi yapıyor olmasına rağmen, tahsisinin verilmemiş olduğunu biliyoruz. Dolayısıyla; Çamlıbel Balıkçı Barınağı’nın, başkanımız göreve geldikten sonrasında tahsisinin istendiğinin ve Çamlıbel’le ilgili bir kentsel yenileme projesinin de hayata geçiyor olduğunun bilgisini vermek isterim.

Toroslar ve Akdeniz bölgesinde yaşayan insanların nefes alabilecekleri, bu alandan fazla bir alan yok. Eğer biz bu alanı, bu şekli ile iyi bir şekilde değerlendiremezsek, maalesef o nefes alınabilecek alanları yok etmiş oluruz. Bizim bakış açımız bu şekilde. Atatürk Parkı’nın tahsisini istememizin asıl amacı da budur. Mersin İdman Yurdu Meydanı’nın batısında nasıl bir hareketlilik söz konusu oldu ise, burada da farklı bir yenileme ile bunu sağlamak mümkün. Ama bunun hayata geçirilebilmesi için, bize o alanın tahsis edilmesi gerekiyor.” 

Proje içerisinde yer alan alışveriş, yeme-içme ve konaklama fonksiyonlarının yapılacağı yaklaşık 69 bin 500 metrekarelik bir alanda 13 bin 900 metrekare net, 18 bin metrekare brüt yeme-içme, alışveriş ve konaklama fonksiyonlarının yapılabileceği bir alan olduğunu ve bu alanın yaklaşık 16 bin metrekaresinin Atatürk Parkı’ndan alınmış olarak görüldüğünü belirten Mersin Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanlığı Planlama Şube Müdürü Atilla Küsbeci ise “Yaklaşık 18 bin metrekarelik alanda yeme-içme, ticaret ve konaklama fonksiyonlarının yapılmasına itirazımız oldu.

Bu rakam 600 araçlık bir otopark ihtiyacını da beraberinde getiriyor. Söz konusu proje kapsamında bunun yapılabileceği alanı biz vaziyet planlarında göremedik. Bu gibi projelerde, ilgili kanun ve yönetmelikler gereği, teknik altyapı değerlendirme raporunun da dosyada yer alması gerekirdi. Bu dosyanın eksikliğinden kaynaklı da bir itirazımız oldu. Ayrıca projede yaklaşık 80 bin metrekarelik deniz dolgusunun yapılmasına bir itirazımız oldu” diye konuştu.

 

 

Art’s Magazin | Yerel

Mersin'de Balıkçı Barınağı Bölgesine Yapılması Planlanan Proje ‘Kent Forumu-1’de Tartışıldı 1
Mersin’de Balıkçı Barınağı Bölgesine Yapılması Planlanan Proje ‘Kent Forumu-1’de Tartışıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!