Muş Ovası, baharın müjdecisi leyleklere ev sahipliği yapıyor

Muş Ovası, baharın müjdecisi leyleklere ev sahipliği yapıyor Kış aylarında sıcak iklimlere göç eden leylekler, havanın ısınmasıyla birlikte Muş Ovası’ndaki yuvalarına geri dönmeye başladı. Baharın müjdecisi olan leylekler, Muş’un doğal güzelliklerine yeni bir canlılık getiriyor. Türkiye’nin önemli sulak ...

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Muş Ovası, baharın müjdecisi leyleklere ev sahipliği yapıyor

Kış aylarında sıcak iklimlere göç eden leylekler, havanın ısınmasıyla birlikte Muş Ovası’ndaki yuvalarına geri dönmeye başladı. Baharın müjdecisi olan leylekler, Muş’un doğal güzelliklerine yeni bir canlılık getiriyor.

Türkiye’nin önemli sulak alanlarından biri olan Muş Ovası, baharın gelişini müjdeleyen leyleklere ev sahipliği yapıyor. Göç döneminin gelmesiyle birlikte Muş’un gökyüzü, leyleklerin zarif kanat çırpışlarıyla süsleniyor.

Göç ettikleri bölgelerden kente gelen leylekler, elektrik direği, cami kubbeleri ve evlerin çatısına yaptıkları yuvalarına yerleşiyor.

Muş Ovası’nda yaşanan sıcaklık artışının göçmen kuşların beklenenden daha erken bir şekilde bölgeye gelmesine neden olduğunu söyleyen Muş Afet Yönetimi Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Dr. Öğretim Üyesi İskender Dölek, Gelecek yıllarda, iklim değişikliklerinin etkisiyle Muş Ovası’nda leyleklerin daha da erken bir tarihte görülebileceği öngörüldüğünü belirterek, “Hava sıcaklığı ve iklim şartları hayvanları da etkiledi. Mevsimsel etkiler nedeniyle bu yıl göçmen kuşların beklenen tarihlerden daha önce Muş Ovası’na geldi. Havanın ısınmasından dolayı gelen bazı göçmen kuşların bölgede kaldığı ve göç etmediği gözlenen realitelerden biri haline geldi. Bölgede yaşayan insanlar da kültürel anlamda leyleklerin gelişiyle birlikte baharın geldiğini ifade ederler. Bu yıl özellikle leylekler beklenenden daha önce Muş Ovası’na geldi. Erken gelmelerinin en önemli nedenlerinden biri sıcaklık ortalamalarının mevsim normallerinin üzerinde olması. Gelecek yıllarda leylekleri Muş Ovası’nda çok daha erken tarihlerde görebileceğiz” dedi.

Muş Ovası, baharın müjdecisi leyleklere ev sahipliği yapıyorArt’s Magazin – ULUSAL HABER

mus ovasi baharin mujdecisi leyleklere ev sahipligi yapiyor 0 IE3WSqny

mus ovasi baharin mujdecisi leyleklere ev sahipligi yapiyor 1 u7jfGLPu

mus ovasi baharin mujdecisi leyleklere ev sahipligi yapiyor 2 8WSZV9w6

mus ovasi baharin mujdecisi leyleklere ev sahipligi yapiyor 3

mus ovasi baharin mujdecisi leyleklere ev sahipligi yapiyor 4 ybs5Kg2U

Muş Ovası, baharın müjdecisi leyleklere ev sahipliği yapıyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!