Öğretmenliği bıraktı, köyüne dönüp koyun yetiştiriciliğine başladı

Öğretmenliği bıraktı, köyüne dönüp koyun yetiştiriciliğine başladı Yozgat’ın Sorgun ilçesine bağlı Kodallı Çiftliği köyünde yaşayan ve bir dönem Fizik öğretmenliği yaptıktan sonra köy hayatını seçerek “Köyümde yaşamak için bir ‘SÜRÜ’ nedenim var” projesinden faydalanan Celal Yazır, hayvan sayısını 100’den 500’e ...

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Öğretmenliği bıraktı, köyüne dönüp koyun yetiştiriciliğine başladı

Yozgat’ın Sorgun ilçesine bağlı Kodallı Çiftliği köyünde yaşayan ve bir dönem Fizik öğretmenliği yaptıktan sonra köy hayatını seçerek “Köyümde yaşamak için bir ‘SÜRÜ’ nedenim var” projesinden faydalanan Celal Yazır, hayvan sayısını 100’den 500’e çıkardı.

Yozgat’ta küçükbaş hayvancılığın geliştirilmesi, kırsalda yaşayan vatandaşların hayat standartlarının yükseltilmesi ve köyden kente göçün önlenmesi amacıyla hayata geçirilen ’Köyümde yaşamak için bir ’SÜRÜ’ nedenim var’ projesi, tarım ve hayvancılığın önemli merkezlerinden biri olan Yozgat’ta üreticinin umudu oldu. “Köyümde yaşamak için bir ‘SÜRÜ’ nedenim var” koyunculuk projesinden faydalanan 41 yaşındaki Celal Yazır, 14 olan koyun sayısı önce 100’e daha sonra da 500’e çıkarttı. Proje çerçevesinde devlet desteğinden yararlanan Yazır, hayvan varlığını 5 katına çıkardı. Besici Celal Yazır, 500 olan küçükbaş hayvan sayısını şimdi bine çıkartmak istiyor.

Yozgat Bozok Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Fizik Bölümü’nden mezun olduktan sonra 2 yıl dershanede öğretmenlik yapan Yazır, 2018 yılında tamamen köyüne yerleşti. Küçükbaş hayvan yetiştiriciliği yapmak istediğini söyleyen ve devlet desteğiyle 100 koyun aldığını belirten Yazır, “Üniversiteyi bitirdikten sonra 2 yıl dershanede çalıştım. Daha sonra köy hayatını çok sevdiğim için hayvancılıkla uğraşmak istedim. 2018 yılında tamamen köye yerleştim. Devletimizin yapmış olduğu ‘köyümde yaşamak için bir SÜRÜ sebebim var’ projesinden faydalanarak 100 küçükbaş hayvan aldım. O şekilde hayvanlarımı çoğalttım. Bugün 500 küçükbaş hayvanım var. Hayvanlar günlük meraya gidiyor. Meradan geldikten sonra yavrularıyla buluşturuyoruz. Şu an 500 küçükbaş hayvanım var. Hedefim bu sayısı bine çıkartmak. İlk başladığımda 14 küçükbaş hayvanla başlamıştım. Devletimizin çok büyük desteği var. KOP projesinden faydalanarak çadırı kurduk. Bu destekler sayesinde hayvanlarımızın sayısını daha da çoğaltmayı düşünüyoruz” dedi.

Öğretmenliği bıraktı, köyüne dönüp koyun yetiştiriciliğine başladıArt’s Magazin – ULUSAL HABER

ogretmenligi birakti koyune donup koyun yetistiriciligine basladi 0 cA2UtuCt

ogretmenligi birakti koyune donup koyun yetistiriciligine basladi 1 mpZckDrE

ogretmenligi birakti koyune donup koyun yetistiriciligine basladi 2 VUgaWW75

ogretmenligi birakti koyune donup koyun yetistiriciligine basladi 3 Vb9pObQ6

ogretmenligi birakti koyune donup koyun yetistiriciligine basladi 4

Öğretmenliği bıraktı, köyüne dönüp koyun yetiştiriciliğine başladı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!