Prof. Dr. Altuntaş: “Kanser tedavisinde başarı oranları yüzde 80’e çıktı”

Prof. Dr. Altuntaş: “Kanser tedavisinde başarı oranları yüzde 80’e çıktı” Dünya Aferez Birliği Başkanı Prof. Dr. Fevzi Altuntaş, kanser tedavisinde başarı oranının yüzde 80’lere çıktığını ve bu sayının giderek iyileştiğini söyledi. Dünya Aferez Birliği tarafından, 1-7 Nisan "Ulusal Kanser Haftası" dolayısıyla basın ...

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Prof. Dr. Altuntaş: “Kanser tedavisinde başarı oranları yüzde 80’e çıktı”

Dünya Aferez Birliği Başkanı Prof. Dr. Fevzi Altuntaş, kanser tedavisinde başarı oranının yüzde 80’lere çıktığını ve bu sayının giderek iyileştiğini söyledi.

Dünya Aferez Birliği tarafından, 1-7 Nisan “Ulusal Kanser Haftası” dolayısıyla basın toplantısı düzenlendi. Burada konuşan Dünya Aferez Birliği Başkanı Prof. Dr. Fevzi Altuntaş, kanserin önlenebilir bir hastalık olduğunu dile getirerek, “Aslında bir sihirli bir formül yok. Formül; en önemli risk faktörlerinden alkol ile sigara ve tütün mamullerini kullanmamak. Sigara, en az yirminin üzerinde kanserin ana faktörüdür ama akciğer kanserinde en önemli risk faktörüdür. Bir diğer risk faktörü ise obezitedir. Bakıldığı zaman obezitenin toplumda önemli bir problem olduğunu görmekteyiz. Bu nedenle kanseri önlemek için obeziteyi önlememiz lazım. Bunun dışında ise hareket etmek ve beslenmeye dikkat etmek gerekir” diye konuştu.

Altuntaş, erken teşhisin hayat kurtardığına dikkati çekerek, Sağlık Bakanlığı Ulusal Kanser Tarama Programı ve ücretsiz Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezlerine başvurulması gerektiği uyarısında bulundu.

“Kanser tedavisinde başarı oranları yüzde 80’e çıktı”

Kanser tedavisinde başarı oranının yüzde 80’lere çıktığını ifade eden Altuntaş, “Bu büyük bir rakamdır ve her geçen gün bu rakamlar iyileşmektedir. Bu nedenle hastaları umutsuzluğa sevk etmemek lazım. Kanser merkezleri, hastaneler ve özel tıp merkezlerimiz dahil olmak üzere ülkemizin kanser altyapısı son derece güçlüdür” dedi.

Altuntaş, sağlık teknolojisinin gelişmesiyle birlikte son dönemde yapılan ilaç çalışmaları sonucu ortaya çıkan bazı ilaçlar sayesinde artık kanser hastalığının kronik hale evrildiğini kaydetti.

“Geçen yıl 6 bin civarında kök hücre nakli var”

Türkiye’nin kanser yönetiminde dünyanın en iyi ülkelerinden bir tanesi olduğunu belirten Altuntaş, “Kişi başı geliri 20 bin dolar ve üzerinde olan ülkelere bakıldığı zaman rakamlar milyonda 60’ın üzerinde. Kendi nüfusumuza baktığımız zaman geçen yıl biz de 6 bin civarında kök hücre nakli var. Kök hücre kategorisinde gelişmiş ülkelerin standartlarını yakalamışız. Bizim gelişmişlik düzeyimize bakıldığı zaman ise çok öndeyiz” açıklamasında bulundu.

Prof. Dr. Altuntaş: “Kanser tedavisinde başarı oranları yüzde 80’e çıktı”Art’s Magazin – ULUSAL HABER

Prof. Dr. Altuntaş: “Kanser tedavisinde başarı oranları yüzde 80’e çıktı”

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!