Sinop’ta öğrenciler sahil temizliği yaptı

Sinop’ta öğrenciler sahil temizliği yaptı Sinop’ta üniversite öğrencileri Turizm Haftası kapsamında Akliman sahilinde temizlik çalışması yaptı. Öğrenciler kısa sürede torbalar dolusu çöp topladı. Sinop’ta İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile Sinop Üniversitesi iş birliğinde Turizm Haftası ...

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sinop’ta öğrenciler sahil temizliği yaptı

Sinop’ta üniversite öğrencileri Turizm Haftası kapsamında Akliman sahilinde temizlik çalışması yaptı. Öğrenciler kısa sürede torbalar dolusu çöp topladı.

Sinop’ta İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile Sinop Üniversitesi iş birliğinde Turizm Haftası kapsamında çevre temizliği etkinliği düzenlendi. Akliman sahilinde gerçekleşen etkinlikte üniversite öğrencileri atık toplayarak temiz çevrenin önemine dikkati çekti. Pet şişelerden-poşetlere, çuvallardan lastiklere kadar onlarca atık turizm sezonu öncesi toplanarak çöp torbalarına koyuldu. Koruma altındaki kum zambaklarına ev sahipliği yapan Akliman bölgesinde insanların çevreye attığı ve dalgaların getirdiği çöpler dikkat çekti.

Sinop Üniversitesi Turizm Fakültesi Rekreasyon Yönetimi Öğretim Görevlisi Hasan Tahsin Kavlak yaptığı açıklamada, amaçlarının toplumda farkındalık oluşturmak olduğunu belirterek, “Biz zaten fakülte olarak turizme gönül vermiş insanlar olarak, Sinop’un turizm potansiyelinin çok farkında bireyler yetiştirmeye çalışıyoruz. Biz de bunun farkındayız. Turizmin de temel amacının sürdürülebilirlilik olduğunu, aslında Sinop’un da mutlu şehir olmasının temelinde bir temizlik algısının olması gerektiğini savunanlardanız. Buraya geldiğimizde hiç hoş olmayan manzarayla karşılattık ama farkındalığı biz oluşturmuşuz ki öğrencilerimiz burada güzel bir çalışma örneği gösterdiler” dedi.

Özellikle plastik atıkların doğada kolay kolay yol olmadığa dikkati çeken Kavlak, “Endemik türlerde biliyorsunuz bu tip plastik atıklar doğa çözünürlüğü binlerce yılı buluyor. O yüzden de köklerine zarar verdiği için, kum zambakları da endemik bir tür olduğu için aslında bunların yok olmasına sebep olabiliyoruz. Bunların varlığı aslında turizme bir değer katıyor bir manada. Çünkü ekolojik turizm kavramında da burada, Sinop’ta fazla doğal güzelliğin olduğunu görüyoruz. Hamsilos Koyu olsun, Erfelek Şelalesi olsun, Akliman bölgesindeki kum zambakları olsun. Bu endemik türlerinde aslında korunmasını, sürdürebilirliğini sağlanmasını, turizme kazandırılması için elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz” diye konuştu.

İnsanları çevreye duvarlı olmaya davet eden öğrencilerden Turgay Kanbur, “Sahilde çokça plastik çöp, pet şişe, poşet ile karşılaştık. İnsanlarımız deniz kenarlarını, sahillerimizi sürekli çöpleriyle kirletiyorlar. Biz de arkadaşlarımızla beraber buna karşı durmak için buradayız. Bugün hep beraber çöpleri toparladık. İnsanlarımız bunu yapmasa biz bugün buraya, bu saatte gelip bu çöpleri topluyor olmayacaktık. Keyiflerini yaptıktan sonra çöplerini toparlayıp çöp konteynerlerine veya yakınlarda olan çöplüklere bıraksalar daha iyi olur diye düşünüyorum” şeklinde konuştu.

Torbalar dolusu çöp topladıklarını belirten Sefa Akan ise “Bugün Akliman sahilimize geldik. Burada fazlasıyla çöp vardı. Torbalar dolusu çöp topladık. İnsanlarımızın attığı, dalgaların getirdiği çöpleri topladık. Bu bölgelerimizi temiz tutmak bizim görevimiz. Keşke insanlarımız da kullandıktan sonra temiz tutsa, temiz bıraksa. Ama maalesef bazı insanlarımız bunu yapamıyor. Biz onların yerine topluyoruz” ifadelerini kullandı.

En güzel temizliğin kirletmemek olduğu ifade eden öğrencilerden Pınar Balkonoğlu da “Biz her zaman buraları kullanıyoruz. Etkinlikler yapıyoruz, birlikte zaman geçiriyoruz. Buraları temiz tutmak hepimizin başlıca görevlerinden biri” diyerek insanları çevreye karşı duyarlı olmaya davet etti.

Toplanan çöpler torbalara koyularak belediye ekiplerince alındı.

Sinop’ta öğrenciler sahil temizliği yaptıArt’s Magazin – YEREL HABER

sinopta ogrenciler sahil temizligi yapti 0 NO2cr53T

sinopta ogrenciler sahil temizligi yapti 1 LYyQsQJL

Sinop’ta öğrenciler sahil temizliği yaptı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!