ANTALYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NİN ‘AKILLI KAVŞAK KONTROL MERKEZİ’ PROJESİNE ULAŞTIRMA BAKANLIĞI’NDAN ÖDÜL 

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ANTALYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NİN ‘AKILLI KAVŞAK KONTROL MERKEZİ’ PROJESİNE ULAŞTIRMA BAKANLIĞI’NDAN ÖDÜL 

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin trafik yoğunluğunu azaltmak için hayata geçirdiği ‘Antalya Trafik Kontrol Merkezi ve Akıllı Kavşak Kontrol Merkezi’ projesi, Ulaştırma Bakanlığı tarafından ‘Aklın Yolu Ödülleri’nde jüri özel ödülüne layık görüldü. 

Ulaşım ile teknolojiyi bir araya getiren Antalya Büyükşehir Belediyesi, akıllı ulaşım uygulamalarıyla kente hizmet etmeye devam ediyor. Bu kapsamda Ulaştırma Bakanlığı Türkiye Akıllı Ulaşım Sistemleri Derneği ‘Ulaşımda Aklın Yolu Ödülleri’ yarışmasına başvuran Antalya Büyükşehir Belediyesi, Antalya Trafik Kontrol Merkezi ve Akıllı Kavşak Kontrol Merkezi projesiyle jüri özel ödülünü almaya hak kazandı.

Ankara’da düzenlenen törende ödülü Antalya Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Raylı Sistem Dairesi Başkanı Nurettin Tonguç aldı. Nurettin Tonguç, projenin ödülle taçlanmasından duyduğu memnuniyeti dile getirerek, şöyle konuştu:

“Ulaştırma Bakanlığı’nın her yıl düzenlediği ‘Aklın Yolu Ödülleri’ yarışmasına iki projeyle katılmıştık. Biri ‘Barkod Uygulamalı Kayıp Eşya Takip Sistemi’ydi. Diğeri de ‘Antalya Trafik Kontrol Merkezi ve Akıllı Kavşak Kontrol Merkezi’ projesiydi. Proje kapsamında 40 akıllı kavşak yaptık. 61 uzaktan erişimli kavşağımız var. Projemizle 2023 yılı jüri özel ödülüne layık görüldük. Antalya’mıza getirdik. Başkan’ımız Muhittin Böcek önderliğinde kent genelinde ulaşımın daha güvenli ve kesintisiz seyretmesi için gayretle çalışıyoruz. Çalışmaya da devam edeceğiz.”

Antalya Trafik Kontrol Merkezi ve Akıllı Kavşak Kontrol Merkezi ile 101 sinyalize kavşağa erişim sağlanarak hareketli ve balıkgözü kameralarla gözlem yapılıyor. Kavşaklarda trafiği etkileyecek olumsuzluklar tespit edilerek, trafik sıkışıklığının giderilmesi sağlanıyor. Merkezde görevli trafik operatörü personeli anlık izleme ile trafik akışını takip edip, müdahale edebiliyor. Merkezde ayrıntılı trafik verisi, sinyalizasyon verileri, arıza bildirimleri, trafik yoğunluk analizlerinin çıkarılması, bu yoğunluklara bağlı olarak trafik sinyal sürelerinin anlık optimizasyonu ve uygulanması da sağlanıyor. 

TRAFİĞE ANLIK MÜDAHALE 

Trafik Kontrol Merkezi üzerinden kent merkezi ve ilçelerdeki 40 adet akıllı kavşak sistemi ve 61 adet uzaktan erişilebilir kavşak, 61 hareketli (PTZ) kamera, 183 uzaktan erişimli kamera ve 55 adet balıkgözü kamera ile takip edilerek ve gerektiğinde sinyalizasyonlarda trafiği rahatlatacak anlık müdahalelerde bulunulabiliyor. Sistem ile Antalya içi yoğunluk haritası oluşturularak karbon salınım ve yakıt tasarrufu oranları görülebiliyor. 

Art’s Magazin  Yurt

ANTALYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NİN ‘AKILLI KAVŞAK KONTROL MERKEZİ’ PROJESİNE ULAŞTIRMA BAKANLIĞI’NDAN ÖDÜL 

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!