Tıbbi bitkiler botanik bahçeleri konuşuldu

Düzce Üniversitesi Eczacılık Fakültesi tarafından düzenlenen Geçmişten Günümüze Tıbbi Bitkiler Botanik Bahçeleri ’’Horti Plantarum Medicarum” adlı program gerçekleştirildi. Eczacılık Fakültesi Konferans Salonu’ndaki konferansın açılış konuşmasını ...

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Tıbbi bitkiler botanik bahçeleri konuşuldu

Düzce Üniversitesi Eczacılık Fakültesi tarafından düzenlenen Geçmişten Günümüze Tıbbi Bitkiler Botanik Bahçeleri ’’Horti Plantarum Medicarum” adlı program gerçekleştirildi.

Eczacılık Fakültesi Konferans Salonu’ndaki konferansın açılış konuşmasını gerçekleştiren Düzce Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ufuk Koca Çalışkan, “Eczacılık, orman, turizm, biyoloji gibi birçok alan için önemli bir kaynak olan botanik bahçeleri ve tıbbi bitkiler alanında uzman, Prof. Dr. Necmi Aksoy’u, Fakültemizde ağırlamaktan, O’nun bilgi ve tecrübelerinden faydalanmaktan onur duyuyoruz. Öğrenciler kampüs alanı içerisindeki Süs ve Tıbbi Bitkiler Botanik Bahçesi’ni mutlaka ziyaret etmeli” şeklinde konuştu.

Programın davetli konuşmacısı Düzce Üniversitesi Süs ve Tıbbi Bitkiler Üretim Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Necmi Aksoy, geçmişten günümüze botaniğin tarihi sürecine, Batılı botanikçi ve Müslüman bilim insanlarının çalışmalarına, Rönesanssın doğa bilimlerine olan katkılarına ve Padova ekolü gibi konulara değindi.

Tarihte kurulan ilk botanik bahçesi, Babil’in Asma Bahçeleri, İran Cennet Bahçeleri, manastırlarda bulunan gizli bahçeler, tıbbi bitki bahçeleri, Osmanlı dönemindeki ve Cumhuriyet döneminde kurulan bahçelerden örnekler veren Prof. Dr. Aksoy, “Gençlerimize ve çocuklarımıza doğa bilinci ve kültürünün yerleştirilmesi, bilimin ilerlemesi ve gelişmesi, düşünen, araştıran bireyler yetiştirilmesi için botanik bahçelerine ve herbaryumlara ihtiyaç var. Özellikle 2. Abdülhamit’in saray koleksiyonunu, Atatürk Orman Çiftliği’ni ve İstanbul’daki Atatürk Arboretumu’nu mutlaka görmelisiniz’’ ifadelerini kullandı.

Programın sonunda Düzce Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ufuk Koca Çalışkan tarafından Prof. Dr. Necmi Aksoy’a teşekkür belgesi takdim edildi.

Tıbbi bitkiler botanik bahçeleri konuşuldu Art’s MagazinSon Dakika

tibbi bitkiler botanik bahceleri konusuldu 0 Jjwjc5I1

tibbi bitkiler botanik bahceleri konusuldu 1

Tıbbi bitkiler botanik bahçeleri konuşuldu

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!