Tokat’ta oy hakları elinden alındı iddiasıyla 13 kişi adliyeye başvurdu

Tokat’ta oy hakları elinden alındı iddiasıyla 13 kişi adliyeye başvurdu Tokat’ta kendilerinden habersiz sandık görevlisi olarak yazıldıklarını iddia eden 13 kişi, adliyeye suç duyurusunda bulundu. Olay 31 Mart seçimlerinde Tokat’ın merkeze bağlı Çerçi köyünde meydana geldi. İddiaya köyde ikamet eden 21 kişi, kendi ...

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Tokat’ta oy hakları elinden alındı iddiasıyla 13 kişi adliyeye başvurdu

Tokat’ta kendilerinden habersiz sandık görevlisi olarak yazıldıklarını iddia eden 13 kişi, adliyeye suç duyurusunda bulundu.

Olay 31 Mart seçimlerinde Tokat’ın merkeze bağlı Çerçi köyünde meydana geldi. İddiaya köyde ikamet eden 21 kişi, kendi bilgileri olmadan başka köylerde sandık görevlisi yazıldıkları gerekçesiyle köylerinde oy kullanamadı. Seçim günü oy kullanmaya giden vatandaşlar hayatının şokunu yaşadı. İYİ Parti sandık görevlisi yazıldığı gerekçesiyle 21 kişi oylarını kullanamadı. Oy kullanamayan vatandaşlar durumu araştırmak için Yüksek Seçim Kuruluna geldiklerinde bilgileri olmadan İYİ Partiden sandık görevlisi yazıldıklarını gördü. Konuyu araştırdıklarında mevcut muhtar Yücel Yönel’in seçimi kazanmak için rakibi Sadık Akbaş’a verilecek garanti oyları engellemek için isimlerinin İYİ Partiye bildirildiğini öğrendi. Oy kullanamayan 21 kişiden 13’ü Yüksek Seçim Kuruluna giderek konuyu yargıya taşıdı.

“13 kişi savcılığa suç duyurusunda bulunduk”

Konuyla ilgili açıklama yapan muhtar adayı Sadık Akbaş, “Seçim günü benim seçmenler yanıma gelerek başka köylerde sandık görevlisi oldukları gerekçesiyle oy kullanamadıklarını söylediler. Araştırdığımızda mevcut muhtar CHP’nin eski ilçe başkanına giderek köyümüzde fakır var sandık başında biraz para alsınlar diye soruyor. Başkanda kendi partisini arıyor ve dolu olduğunu öğrenince İYİ Partiyi arıyor. İYİ Partide de boşluk olunca şahısların T.C’sini gönder diyor. Mevcut muhtar bana oy verecek potansiyeldeki seçmenlerin T.C’lerini nereden aldıysa almış ve başkana göndermiş. Telefon numaralarını da gönderiyoruz diyerek kendi yeğenlerinin numaralarını gönderiyor. Mesajlar da verdikleri numaralara gittiği için benim seçmenlerin bilgisi olmuyor. Seçime 10 gün kala göreviniz var mesajı gelince gidip imzalıyor ve kağıtları alıyor. Seçmenlerin bundan hiç haberi yok. Sadece seçim günü oy kullanmaya geldiğinde öğreniyor. 13 kişi savcılığa suç duyurusunda bulunduk. Orada da bizimle birlikte toplam 21 kişinin mağdur olduğunu öğrendik. 6 oyla seçimi kaybettim” dedi.

“Özgür irademizi kullanamadık”

Oy kullanmayan mağdurlardan Hulusi Ulukaya,ise “Oyumuzu kullanmak için sandığa gittiğimizde oyu kullanamayacağımızı söylediler. Neden diye sorduğumuzda başka köylerde görevli olduğumuzu ifade ettiler. Kim yazdı, neden yazıldı, T.C’lerimiz nasıl aldılar bilinmiyor. Her şey sahte ve imzamızı atmışlar. Biz oy kullanamadık mağduruz. Özgür irademizi kullanamadık” dedi.

Suç duyurusunda bulunan diğer vatandaşlar da mağdur olduklarını ifade etti.

Tokat’ta oy hakları elinden alındı iddiasıyla 13 kişi adliyeye başvurduArt’s Magazin – ULUSAL HABER

tokatta oy haklari elinden alindi iddiasiyla 13 kisi adliyeye basvurdu 0 r177mpBs

tokatta oy haklari elinden alindi iddiasiyla 13 kisi adliyeye basvurdu 1 CGLn2J4f

tokatta oy haklari elinden alindi iddiasiyla 13 kisi adliyeye basvurdu 2 HueV8WwK

tokatta oy haklari elinden alindi iddiasiyla 13 kisi adliyeye basvurdu 3 juK7i4nW

Tokat’ta oy hakları elinden alındı iddiasıyla 13 kişi adliyeye başvurdu

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!