Ege Üniversitesi, Uluslararası Turan Film Festivali’ne ev sahipliği yapacak

Ege Üniversitesi, Uluslararası Turan Film Festivali’ne ev sahipliği yapacak Kızılelma teması ile Türk Dünyasından birçok yönetmen ve senaristi bir araya getirecek olan ‘Uluslararası Turan Film Festivali’nin tanıtım toplantısı, İzmir’de düzenlendi. Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, film festivalinin patentinin ...

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ege Üniversitesi, Uluslararası Turan Film Festivali’ne ev sahipliği yapacak

Kızılelma teması ile Türk Dünyasından birçok yönetmen ve senaristi bir araya getirecek olan ‘Uluslararası Turan Film Festivali’nin tanıtım toplantısı, İzmir’de düzenlendi. Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, film festivalinin patentinin alındığını belirtti.

‘Uluslararası Turan Film Festivali’, Türk devletlerindeki sinema sanatını tanıtmak, tarih birliği bilincini pekiştirmek, kültürel bağları güçlendirmek ve Türk kültürünü filmler aracılığı ile geniş kitlelere ulaştırmak amacıyla 2-3 Mayıs tarihleri arasında Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde düzenlenecek. Festivalin tanıtım toplantısı, Ege Üniversitesi ev sahipliğinde ve TÜRKSOY iş birliğiyle, Ege Üniversitesi Rektörlüğü Yeni Senato Salonu’nda gerçekleştirildi. Festival kapsamında ‘Kızılelma’ teması aracılığıyla Türk Dünyasından birçok yönetmen ve senarist bir araya geleceğini belirten Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, “Sanatsal faaliyetler üretmek, sanatın gelişimine katkı sağlamak, sanatı ve sanatçıyı sanatseverlerle bir araya getirmek, tam akredite öğrenci odaklı araştırma üniversitemizin toplumsal görevleri arasındadır. Bu bilinçten hareketle Türk dünyasının ortak değerlerini ve kültürel bağlarını vurgulayarak, bu bağların güçlenmesine katkıda bulunmak, Türk devletleri ve topluluklarının kültürel çeşitliliğine ve zenginliğine vurgu yapmak hedefiyle yola çıktığımız bu önemli organizasyon henüz fikir aşamasında işbirliği talebinde bulunduğumuz bütün çevreler tarafından heyecanla karşılanmış ve sağlanan desteklerle bugünlere gelmiştir. Festival kapsamında uluslararası film yarışması, 3 Söyleşi, 2 Fotoğraf sergisi, 7 gösterim seçkisi, 1 resim sergisi, 1 konser, 1 dans gösterisi sanatseverlerin beğenisine sunulacaktır” ifadelerine yer verdi.

Festivale 77 ülkeden bin 55 başvurunun yapıldığını kaydeden Rektör Budak, Türkiye’den 158, Azerbaycan’dan 47, Kırgızistan’dan 31, Kazakistan’dan 21, Özbekistan’dan 15 ve Türkmenistan’dan 10 filmin katılım gösterdiğini ifade etti.

13 kategoride özel ödül verilecek

Yapılan tüm başvuruların, alanlarında duayen jüri üyelerinden oluşan seçili kurullar tarafından incelendikten sonra dereceye girenlerin belirlendiğini aktaran Rektör Budak, şunları kaydetti: “Dereceye giren filmlere verilecek ödüllerin yanı sıra; yaşam boyu başarı ödülü, sinema sanatına katkı ödülü, insani değerlere katkı ödülü, toplumsal duyarlılık ödülü, kültürel çeşitliliğe katkı ödülü, insan haklarına katkı ödülü, genç yetenekler ödülü, teknoloji ve sinema ilişkisi ödülü, kültürel hafıza ödülü, kültürel miras ödülü, Ege Üniversitesi vefa yılı özel ödülü, TÜRKSOY Yunus Emre Özel ödülü, medya özel ödülü alanlarında 13 kategoride özel ödül verilecektir.”

“Farklı kültürler arası kardeşliği güçlendirecek”

Festivalin Türk dünyası sinemasının önemli bir platformu olacağını ve kültürlerarası diyaloğa önemli katkılarda bulunacağına inandıklarının altını çizen Prof. Dr. Budak, “Bu festival, farklı kültürler arasında anlayışı artıracak ve kardeşliği güçlendirecek değerli bir fırsat sunacaktır. İzleyicilerimizi festivalimizde bizimle olmaya ve birlikte sinema deneyimini yaşamaya davet ediyoruz. Uluslararası Turan Film Festivalinin İzmir’imize, bölgemize, ülkemize ve Türk Dünyasına hayırlı olmasını diliyorum” cümlelerini aktardı.

Ege Üniversitesi, Uluslararası Turan Film Festivali’ne ev sahipliği yapacakArt’s Magazin – ULUSAL HABER

ege universitesi uluslararasi turan film festivaline ev sahipligi yapacak 0 ZfrkCStU

ege universitesi uluslararasi turan film festivaline ev sahipligi yapacak 1 L5HHSr7Z

ege universitesi uluslararasi turan film festivaline ev sahipligi yapacak 2 jBN5PLhZ

Ege Üniversitesi, Uluslararası Turan Film Festivali’ne ev sahipliği yapacak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!