Mastercard, Citigroup, Visa ve JPMorgan İle Ortaklık Kurdu: Bankacılık Yerleşimlerini Dijitalleştirme Yolunda Dev Adım

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Mastercard, Citigroup, Visa ve JPMorgan İle Ortaklık Kurdu: Bankacılık Yerleşimlerini Dijitalleştirme Yolunda Dev Adım

Mastercard, Citigroup, Visa ve JPMorgan İle Ortaklık Kurdu

Mastercard, Citigroup, Visa ve JPMorgan gibi önde gelen ABD bankacılık kuruluşları ile, bankacılık mutabakatlarını düzenleme sürecini basitleştirmek için dağıtık defter teknolojisi (DLT) uygulamalarını araştırmak üzere bir ortaklık kurdu.

Table of Contents

Toggle

Bu işbirliği, Regulated Settlement Network (RSN) adı verilen ortak-defter teknolojisine odaklanıyor. Bu yenilikçi platform, ABD Hazine bonoları, yüksek kaliteli kurumsal borçlar ve ticari banka parası gibi çeşitli varlık sınıflarının tokenleştirilmesine ve kolektif olarak mutabakata varılmasına olanak tanıyor.

Geleneksel olarak, bu varlıklar farklı sistemler üzerinde işlem görüyor. RSN girişimi, bu süreçleri tek bir platformda birleştirerek varlıkları dijital tokenlere dönüştürmeyi ve ardından ortak bir defter üzerinde yerleşik hale getirmeyi hedefliyor.

Bu proje, 2022’nin sonlarında başlatılan ve başlangıçta bankalar arası ve yerel dolar işlemlerine odaklanan 12 haftalık bir pilotun genişlemesidir. RSN denemelerinin devam eden kanıt-aşaması şu anda ABD doları üzerinden simüle edilmiş yerleşimleri test ediyor.

Mastercard, 8 Mayıs’ta bu projenin, sınır ötesi yerleşimlerin verimliliğini artırma ve hatalar ile dolandırıcılıkla ilişkili riskleri azaltma amacını taşıdığını duyurdu.

Mastercard’ın Blockchain ve Dijital Varlıklar Başkanı Raj Dhamodharan, bu teknolojinin dönüştürücü potansiyelini vurguladı. Dhamodharan, “Dolar yerleşimlerine ortak defter teknolojisinin uygulanması, programlanabilir yerleşimlerin sorunsuz ve 24/7 operasyonel olduğu yeni bir pazar altyapısı dönemini başlatabilir” dedi.

Proje, doğrudan katılacak olan USDF Konsorsiyumu ve katkıda bulunacak olan Tassat Grubu gibi yeni katılımcıları da dahil etmek üzere genişledi. Ayrıca, Deloitte danışmanlık hizmetleri sağlıyor ve program, Menkul Kıymetler Endüstrisi ve Finansal Pazarlar Birliği (SIFMA) tarafından yönetiliyor.

RSN projesi şu anda Citi, JPMorgan, Mastercard, Swift, TD Bank N.A., ABD Bankası, USDF, Wells Fargo, Visa ve Zions Bancorp dahil olmak üzere on büyük banka katılımcısını içeriyor.

Buna ek olarak, MITRE Corporation, BNY Mellon, Broadridge, DTCC, ISDA ve Tassat Grubu gibi altı ek kuruluş, projeye uzmanlık katkısında bulunuyor.

SSS

Mastercard nedir?

Mastercard, tüketicileri, finans kurumlarını, işletmeleri, hükümetleri ve diğer kuruluşları elektronik ödemeleri mümkün kılmak için birbirine bağlayan küresel bir teknoloji şirketidir.

Mastercard hangi ürün ve hizmetleri sunar?

Her büyüklükteki işletme için ödeme işleme çözümlerinin yanı sıra geniş bir yelpazede banka kartları, kredi kartları ve ön ödemeli kartlar sunar. Ayrıca mobil cüzdanlar ve temassız ödemeler gibi dijital ödeme çözümleri de sunuyor.

nasıl başvurabilirim?

doğrudan başvuramazsınız. Kartları, bankalar ve kredi kooperatifleri gibi finans kurumları tarafından verilir. Mastercard’a nasıl başvurabileceğiniz hakkında daha fazla bilgi edinmek için bankanızla veya kredi kooperatifinizle iletişime geçebilirsiniz.

Mastercard, Citigroup, Visa ve JPMorgan İle Ortaklık Kurdu: Bankacılık Yerleşimlerini Dijitalleştirme Yolunda Dev Adım

Kripto Haberleri ve Gündemini Takip Etmek İçin Crypto Data Space‘i Ziyaret Edin

Kripto Haberleri

Mastercard, Citigroup, Visa ve JPMorgan İle Ortaklık Kurdu: Bankacılık Yerleşimlerini Dijitalleştirme Yolunda Dev Adım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!